Gazowy kocioł kondensacyjny – dlaczego warto w niego zainwestować?

17 ogrzewanie gazowe

Jednym z najczęściej wybieranych typów kotłów grzewczych są kotły gazowe. Wybierając model dla siebie łatwo zauważyć, że popularne są obecnie kotły kondensacyjne. Dlaczego zakup gazowego kotła kondensacyjnego to dobra decyzja? 

Obecnie zwłaszcza w dużych miastach przykłada się dużą wagę do tego, by w miarę możliwości w jak największej ilości mieszkań funkcjonowało ogrzewanie gazowe. Ten wyraźnie zaznaczający się trend wynika z palącej potrzeby redukowania zjawiska smogu. Kotły gazowe w przeciwieństwie do kotłów na paliwo stałe emitują bardzo niewiele szkodliwych substancji do atmosfery. W redukcji zużycia paliwa ogromne znaczenie ma także wykorzystywana w gazowej technice grzewczej technologia kondensacji.

Kocioł kondensacyjny – czym się wyróżnia?

W kotłach tego typu wykorzystuje się zjawisko kondensacji pary wodnej. O ile samo to zjawisko odkryto już dawno, o tyle technologia umożliwiająca jej wykorzystanie w praktyce jest stosunkowo młoda. Kwestia dotyczy energii cieplnej, która podczas pracy urządzenia grzewczego opuszcza pomieszczenie wraz z emitowanymi spalinami. Zapewne zauważyli Państwo, że w wielu piecach centralnego ogrzewania komin jest bardzo gorący. Można pokusić się o stwierdzenie, że im wyższa temperatura spalin, tym mniejsza sprawność energetyczna urządzenia grzewczego – przecież wraz ze spalinami, ucieka tak cenna, ważna dla nas energia. Wykorzystanie zjawiska kondensacji pary wodnej zawartych w spalinach umożliwia wykorzystanie tej właśnie energii do naszych celów. To właśnie dlatego temperatura spalin w kotłach kondensacyjnych jest tak niska.

Ta zdolność do wykorzystania energii uwięzionej w spalinach sprawia, że sprawność energetyczna gazowych kotłów kondensacyjnych jest nawet 30% wyższa w porównaniu z klasycznymi kotłami gazowymi. Oczywiście urządzenia wykorzystujące tę nowoczesną technologię są nieco droższe od tych klasycznych, ale w skali użytkowania kotła przez wiele lat ta inwestycja znacząco się zwraca.

Zakup kotła kondensacyjnego – o czym warto pamiętać?

Zastanawiając się nad wyborem kotła kondensacyjnego warto mieć świadomość, że jest to urządzenie, które pracuje w dużo niższej temperaturze niż klasyczne kotły grzewcze. Tak niska temperatura pracy jest niezbędna, by mogło zachodzić zjawisko kondensacji. A skoro niższa praca kotła grzewczego, to także niższa temperatura wody w instalacji grzewczej. Pociąga to za sobą w konsekwencji konieczność odpowiedniego dopasowania całej instalacji centralnego ogrzewania, a przede wszystkim samych grzejników. Dlatego inwestycja w kondensacyjny kocioł gazowy jest najodpowiedniejsza w okresie, gdy kompleksowo modernizujemy całą instalację grzewczą w swoim domu.

Potrzebujesz sprawdzonego kondensacyjnego kotła gazowego? Profesjonaliści z firmy hydraulicznej Buderus-Inserw chętnie służą pomocą w doborze odpowiedniego urządzenia do Twoich potrzeb.

Hurtownia hydrauliczna Buderus Inserw
Buderus-Inserw.pl
Salon Firmowy Buderus
ul. Wyzwolenia 62
20-368 Lublin
tel: 81 473-55-93
tel: 602-403-853
tel: 607-995-535
E-mail: buderus.inserw@vp.pl

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *