Rozmowa kwalifikacyjna wcale nie musi być trudna ani stresująca. Po prostu trzeba się przygotować. I trochę poczytać. Wtedy możemy w 100% przewidzieć, o co nas tam zapytają. Osoba rekrutująca będzie zadawać pytania, które pozwolą jej ustalić trzy podstawowe kwestie: czy poradzisz sobie z daną pracą, czy naprawdę zależy Ci na podjęciu tej pracy i czy jesteś odpowiednim kandydatem na tę posadę.
Nie musi zadawać tych pytań bezpośrednio, ale może wywnioskować potrzebne informacje pytając o Twoje zdolności, kwalifikacje i doświadczenie zawodowe, motywację i entuzjazm oraz osobowość. Oczywiście nie można przewidzieć wszystkich pytań, jakie może zadać przyszły pracodawca, ale można zorientować się, na jakiego typu pytania powinno się nastawić.
Przed rozmową należy dowiedzieć się jak najwięcej o potencjalnym pracodawcy i stanowisku, na jakie się aplikuje. Takie informacje można znaleźć w internecie oraz w branżowej prasie. Warto też sprawdzić opinie o przyszłym pracodawcy. Czy może ma jakieś sprawy karne czy jest solidny? I czy w ogóle taka firma istnieje. Trzeba przygotować się na pytania o swoje kompetencje. Podobnie jak podczas przygotowywania CV, tak i na rozmowie kwalifikacyjnej najlepiej skupić się na tych umiejętnościach, które są wymagane do danego stanowiska (zgodnie z ogłoszeniem o pracę lub specyfiką stanowiska). Wymagane zdolności dopasować trzeba do własnych i w rozmowie spróbuj poprzeć je przykładami sytuacji zawodowych, w których umiejętności te były zastosowane. Po prostu trzeba się dobrze przygotować.