Jak napisać CV, aby wyróżnić się z tłumu?

refe_5754760543331_swrrec0k3a_1000x667-min

O tym, czy otrzyma się upragnioną pracę, decydują tak naprawdę dwa podstawowe czynniki. Pierwszy z nich to oczywiście kwalifikacje zawodowe i wszystko, co na nie się składa, czyli umiejętności, wykształcenie, zdobyte doświadczenie, osiągnięcia, zainteresowania. Drugim czynnikiem jest to, w jaki sposób to wszystko zostanie zaprezentowane. Umiejętność odpowiedniego zaprezentowania swojej osoby jest bardzo istotna w złożonym procesie rekrutacji.

Napisanie dobrego Curriculum vitae można porównać do kampanii marketingowej…

w której stosuje się profesjonalne narzędzia jak np. eyetracking. Badanie to można również wykorzystać w tworzeniu CV. Więcej na ten temat w artykule “Jak napisać CV, które da Ci pracę? 9 rad” – gdzie zobaczysz przykłady i możliwości zastosowania wspomnianego badania w praktyce. Stworzenie interesującego, przyciągającego wzrok CV, nie jest kwestią prostą. Na pewno należy się do tego zadania odpowiednio przygotować i poświęcić tyle czasu, ile będzie potrzeba. Błędem jest myślenie, że im bardziej obszerne CV, tym większe szanse na pracę. Zbyt długi życiorys zawodowy może przynieść skutek odwrotny od oczekiwanego, a pracodawca, albo go nie przeczyta, albo w połowie czytania czuje się znudzony. Dobrze napisane CV to takie, które jest proste i przejrzyste. Podobnie bywa z reklamami w telewizji lub w radiu. Nie są one długie, ale ich treść i forma przekazu sprawia, że zostają zapamiętane. W procesie rekrutacji chodzi o to samo, pracodawca ma zapamiętać Twoje CV po jego przeczytaniu.

Od czego zacząć pisanie CV?

Zanim zaczniesz pisać swój życiorys zawodowy, pomyśl o tym, jakie są Twoje największe atuty. Poszukaj w myślach odpowiedzi na temat, jakiej pracy oczekujesz, oraz o tym, co sprawia ci satysfakcję. Uświadomienie sobie tych rzeczy pomoże ci napisać bardziej skuteczne CV, dzięki któremu wyróżnisz się spośród setek innych kandydatów. Przyjrzyj się bardzo dokładnie temu, co zostało napisane w ofercie pracy.  Porównaj swoje oczekiwania i wymagania, jakie ma pracodawca. Jeśli jedne i drugie pokrywają się ze sobą, to jest to ogromnym plusem, który ułatwi w dużym stopniu stworzenie skutecznego CV. Dla każdego pracodawcy bardzo istotne są umiejętności kandydata. Pomyśl o tym, aby poszukać odpowiedniego szablonu CV, w którym widocznie zaznaczona będzie sekcja opisująca umiejętności.

Grafika i układ strony w skutecznym CV

Jeśli chcesz wyróżnić się spośród wielu innych kandydatów na dane stanowisko, możesz to zrobić za pomocą odpowiedniej grafiki i rozmieszczenia poszczególnych sekcji. Jest dużo wzorów CV, które dla porównania można obejrzeć w Internecie. Jeśli chcesz się wyróżnić i zainteresować pracodawcę swoją osobą, szukaj niestandardowych pomysłów. Nie w każdej branży takie działanie będzie właściwym posunięciem. W niektórych zawodach zbyt kreatywne CV może nie być dobrze przyjęte. Tak więc grafika i rozmieszczenie poszczególnych elementów w życiorysie zawodowym w głównej mierze zależy od tego, w jakiej branży chcesz pracować. Nie trzeba mieć bardzo dużego doświadczenia, aby stworzyć interesujące CV. Wystarczy poszukać przykładów obrazujących, na jakie stanowiska wybiera się poszczególne wzory CV. Co do długości samego dokumentu, to powinien on zmieścić się na jednej, dwóch stronach formatu A4. Kolory w CV mogą być bardzo ciekawym akcentem wzbudzającym zainteresowanie. Warto jednak również brać pod uwagę fakt, że dokument ten w wielu przypadkach będzie drukowany i nie zawsze będzie to druk w kolorze. Należy więc tak pomyśleć o kolorystyce, aby równie dobrze wyglądała ona w czarno-białym wydruku.

Doświadczenie i umiejętności zawodowe w CV

Te dwie rzeczy są bardzo często stawiane przez pracodawców na pierwszym miejscu. Nie ma w tym nic dziwnego, szukają oni pracowników, którzy będą wykonywali konkretne prace, mają wiedzę na ten temat. W opisie swojego doświadczenia zawodowego skup się na konkretnych informacjach. Dobrą opcją jest podawanie danych, wymienienie konkretnych działań i związanych z tym wskaźników. Pamiętaj o tym, aby umieścić słowa kluczowe, które znajdziesz w ogłoszeniu o pracę.

Fotografia w CV

Na temat tego, czy umieszczać swoje zdjęcie w życiorysie zawodowym, są różne opinie. Na pewno umieszczenie zdjęcia w CV sprawi, że łatwiej zostaniesz zapamiętany. Jeśli odpowiednio dobierzesz zdjęcie, to może ono przyczynić się do tego, że zostaniesz zaproszony do dalszego etapu rekrutacji. Jednak działa to również w drugą stronę i niewłaściwie dobrane zdjęcie, może całkowicie pozbawić cię szansy na zatrudnienie. Jak wybrać odpowiednią fotografię? Na zdjęciu powinieneś wyglądać jak sympatyczna i kompetentna osoba. Strój biznesowy i jasne tło to ważne elementy dobrze dobranego zdjęcia. Dobrze, jeśli na zdjęciu będziesz miał delikatny uśmiech, świadczący o tym, że z natury jesteś osobą pogodną. Rodzaj zdjęcia zawsze powinien być dobrany do danego stanowiska. W niektórych przypadkach można pozwolić sobie na zdjęcia mniej standardowe, o innym formacie niż tradycyjny, czyli taki, jakiego zazwyczaj używa się w legitymacjach. Nigdy natomiast nie dodawaj zdjęć niewyraźnych, rozmazanych, z innymi osobami, wakacyjnych. Czasami warto zainwestować i udać się na profesjonalną sesję zdjęciową, aby zamieścić fotografię, która zostanie zapamiętana przez rekrutera. I jeszcze kwestia techniczna. Uważaj na to, aby plik ze zdjęciem nie był zbyt duży, całe CV nie powinno być większe niż 500 KB.

testlecturecv-1_0

Czytelność i przejrzystość CV

Czytelnie i przejrzyście napisane CV będzie Twoim dużym atutem. Brak kłopotów z tym, aby odczytać informacje sprawi, że zostaniesz łatwiej zapamiętany. Wbrew pozorom, jedna z najbardziej popularnych czcionek Times New Roman nie jest czcionką najbardziej czytelną. W obecnych systemach Windows i pakietach Office używa się takich czcionek jak: Calibri, Tahoma, Arial. Jeśli chcesz wyróżnić się spośród wielu innych kandydatów, to zadaj sobie troszkę trudu i użyj mniej popularnej, ale równie czytelnej czcionki Helvetica. Wydaje się, że dobór czcionki jest drobną rzeczą. Jednak dzięki temu, że wybierzesz właściwie, masz szansę na to, że pracodawca zwróci uwagę na Twoje dokumenty aplikacyjne. Co do rozmiaru czcionki to powinien on być pomiędzy 10 a 12. Możesz powiększyć niektóre elementy dokumentu, jeśli chcesz, aby łatwiej zostały one zauważone. Stosuj również formatowanie, czyli pogrubienie i podkreślenie, oraz wcięcia tekstu. Dzięki temu Twoje CV będzie bardziej czytelne.

Podsumowując, można powiedzieć, że CV, które zostało prawidłowo napisane, zawiera takie części składowe  jak:

  • element przyciągający uwagę rekrutera
  • konkretnie opisane umiejętności, doświadczenie zawodowe, osiągnięcia
  • w treści odpowiada na oczekiwania pracodawcy wobec pracownika na to stanowisko pracy

Im bardziej konkretnie, tym lepiej. W CV nie powinny znaleźć się żadne zbędne informacje, które tylko będą odwracały uwagę rekrutera, od tego, co w pierwszej kolejności chcesz przekazać i na co zwrócić jego uwagę.  Zamieszczaj tylko takie dane, które mają ścisły związek z tym, na jakie stanowisko aplikujesz. Stosując się do powyższych zasad, będziesz miał szansę zostać tym kandydatem, który zostanie zapamiętany i zaproszony do dalszego etapu rekrutacji, czyli rozmowy kwalifikacyjnej.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *