Zakrojona na wysoką skalę automatyzacja udoju ma bardzo duży i pozytywny wpływ na pracę wielu gospodarstw mleczarskich. Dzięki wykorzystywaniu hal udojowych można zwiększyć efektywność pracy, wydajność mleczną stada. Ponadto dojarnie ograniczają stres i zapewniają bezpieczne środowisko pracy dla personelu. Hale udojowe to z pewnością trafione inwestycje. Wyróżnia się kilka rodzajów dojarni, co pozwala wybrać ten najlepiej dostosowany do potrzeb hodowcy i danego stada oraz możliwości wykorzystania dostępnej przestrzeni. Najczęściej spotykanymi rodzajami są: „rybia ość”, tandem, karuzela i bok w bok.
Innowacyjna hala udojowa bok w bok
Model ten idealnie nadaje się do średnich i dużych gospodarstw. Zwierzęta są ustawione równolegle do siebie i prostopadle do kanału udojowego. Krowy są ustawione blisko siebie, dzięki czemu dojarz nie musi przechodzić dużych odległości w celu nałożenia aparatów udojowych, co wpływa na zaoszczędzenie cennego czasu. Dostęp do wymion jest od tyłu – wygodny dla pracowników. Stanowiska są duże, zapewniają krowom bezpieczeństwo i optymalną pozycje. Zwierzęta widzą przed sobą otwartą przestrzeń, dzięki czemu zmniejsza się produkcja hormonów stresu i tym samym zwiększa się ich wydajność mleczna.
Korzyści płynące z wybrania hali udojowej bok w bok
Hala udojowa jest nowoczesnym i innowacyjnym rozwiązaniem, które zapewnia wysoki poziom komfortu zwierząt, umożliwia zadbanie o ich dobrostan i bezstresowy udój. Przekłada się to na większe zyski z mleka, które jest wysokiej jakości. Stanowisko można dostosować indywidulanie do każdej krowy, bez względu na jej wielkość. Wysokiej jakości materiały i konstrukcja stanowisk uniemożliwia przepychanie się zwierząt, zapewniając im spokój podczas udoju. Wymiona są pozycjonowane w jednej równej linii co ułatwia pracę dojarzy. Bramki wyjściowe najczęściej są otwierane wszystkie naraz za pomocą jednego przycisku, co przyśpiesza proces udoju i wpływa na większą przepustowość. Jednak w razie potrzeby bramki wyjściowe można również otwierać ręcznie. Dojarnia bok w bok umożliwia korzystanie z elektronicznych systemów zarządzania stadem, dzięki czemu można precyzyjnie monitorować stan fizjologiczny krów, czas doju i parametry mleka, co wpływa na utrzymanie dobrostanu zwierząt. Dobrze zaprojektowany kanał gnojowy umożliwia łatwe czyszczenie i dbanie o wysoki poziom czystości. Hale udojowe można również wyposażyć w automatyczne myjnie, systemy wykrywania rui czy system separacji krów. Projekt hal udojowych jest dobierany indywidualnie do potrzeb stada i budynku. Elastyczność dojarni umożliwia również jej modernizację, dzięki czemu nie opóźnia ona rozwoju przedsiębiorstwa. Montaż hal udojowych jest prosty i szybki. Większość firm ma duże doświadczenie w doradzaniu klientom czy projektowaniu i montowaniu hal udojowych. Dzięki temu można mieć pewność, że konstrukcja będzie trwała, wydajna i posłuży długie lata.