Praca poza granicami kraju nie należy do prostych spraw. Poza nauką danego języka i wdrożeniem się w tamtejsze warunki, należy zapoznać się z kilkoma dość ważnymi aspektami, takimi jak np. miejsce i warunki pracy, język i kultura danego kraju, ale także i zwrot podatku.
Cel: większe wynagrodzenie
W ostatnim czasie wielu Polaków wyjechało zagranicę nie w celach tymczasowych i rekreacyjnych, a ekonomicznych, czyli po prostu po to, by pracować. Wszystko spowodowane jest sytuacją na rynku pracy w Polsce i zarobkami tutaj, a w innych krajach. Niezmiennie od wielu lat najczęstszym celem emigrujących są Niemcy, Holandia, a także Wielka Brytania.
Najważniejsze dobre przygotowanie
Zanim zdecydujemy się podjąć pracę za granicą, warto się do takiego wyjazdu dobrze przygotować, szczególnie jeśli planujemy dłuższy pobyt lub tym bardziej jeśli bierzemy pod uwagę stały. Przede wszystkim, warto znać chociaż jakieś podstawy języka angielskiego tudzież urzędowego danego kraju, do którego planujemy wyjechać. Nie chodzi o to, by przed wyjazdem zapisać się na dłuższy, np. roczny kurs nauczania, ale o to, by nawet samemu, z pomocą Internetu, zgłębić wiedzę w tym temacie, ucząc się podstawowych słówek. Dzięki temu będziemy mieć mniejszy problem nie tylko z oswojeniem się w nowym środowisku, ale i z załatwieniem codziennych spraw. A niestety jednym z najczęstszych problemów emigrujących Polaków jest nieumiejętność załatwienia czegokolwiek w nowym miejscu, spowodowana właśnie zupełną nieznajomością żadnego obcego języka.
Oczywiście, że najwięcej nauczymy się przebywając zagranicą, ale jeśli podejmiemy pewne kroki w tym kierunku wcześniej, to tylko zadziałamy na własną korzyść, gdyż odejmiemy sobie stresu, który i tak na początku będzie nam towarzyszył. Należy jednak podkreślić, że warto zapoznać się z wymaganiami językowymi w danej pracy, by uniknąć pewnych nieprzyjemności, takich jak rozczarowanie po nieudanej rozmowie kwalifikacyjnej. To normalne, ponieważ zmieniamy miejsce zamieszkania, pracę, a otaczają nas zupełnie inni, obcy ludzie. Do tego wszystkiego, nie pomaga rozłąka z rodziną i tęsknota za nią. Jeśli się odpowiednio przygotujemy przed wyjazdem, będzie nam potem o wiele łatwiej poradzić sobie z tym wszystkim.
Ponadto, przede wszystkim, jak już jesteśmy zdecydowani na wyjazd i mamy większość spraw zapiętych na ostatni guzik, to trzeba mieć jakieś pieniądze na start. W końcu na wypłatę trzeba czekać, a żyć z czegoś trzeba… Zatem musimy mieć tyle, by starczyło nam na mieszkanie (chyba, że mamy pewność, że zapewni nam je pracodawca), wszelkie opłaty, a także na jedzenie.
Warunki zwrotu podatku zagranicą
Każdy, kto podjął jakąkolwiek legalną pracę zagranicą, ma obowiązek rozliczyć się także z zagranicznym fiskusem. Podobnie jak w Polsce, dzięki temu mamy możliwość odzyskania pieniędzy z płaconego tam podatku, a kwota zwrotu uzależniona jest od uzyskanego dochodu i podatku pobranego przez pracodawcę. Do rozliczenia podatkowego niezbędne jest przygotowanie odpowiednich dokumentów. W większości krajów są to tzw. rozliczenia okresowe wydawane przez pracodawcę i określające ile wynosił dochód pracownika i kwota pobieranego podatku.
Oprócz tego, powinna zostać nam wydana również tzw. karta podatkowa, którą mamy prawo otrzymać nawet, gdy umowa o pracę jest już rozwiązana. Jeśli nie posiadamy wymienionych koniecznych dokumentów, wystarczy ostatnie rozliczenie, natomiast jeśli nawet tego nie posiadamy, a mamy pewność, że płaciliśmy podatki, to musimy podać jak najwięcej danych, dotyczących naszego zatrudnienia i przebiegu naszej pracy.
W artykule wykorzystano materiały pochodzące ze strony www.euro-punkt.pl
Mnie ciekawi jak długo będą zwracać te podatki z zagranicy bo z tego co ostatnio wspominał Urząd Skarbowy to mają wprowadzić jakieś zmiany.