Zwrot podatku z zagranicy – jak przejść przez ten proces krok po kroku?

A man doing his taxes using a calculator and pencil on a white background

Jeżeli pracowaliśmy za granicą w sposób legalny to znaczy, że praca była wykonywana na zasadzie podpisanej umowy z pracodawcą i z tego tytułu opłacany by podatek dochodowy to przysługuje nam zwrot tego podatku. Procedurę zwrotu podatku może przejść samodzielnie lub z wsparciem firmy, która specjalizuje się w zwrotach podatku.

Samodzielny zwrot podatku zapłaconego za granicą.

Decydując się na samodzielny zwrot podatku dochodowego za granicą należy pamiętać, że:

  • odpowiedzialność za błędy w dokumentacji ponosimy my,
  • musimy znać język obcy, aby móc sprawnie komunikować się z urzędem skarbowym,
  • musimy monitorować sami stan wniosku o zwrot podatku zapłaconego za granicą.

Proces zwrotu podatku rozpoczyna się od tego czy posiadamy komplet potrzebnych dokumentów. Do zwrotu podatku będzie mam potrzebny wniosek oraz dokument potwierdzający fakt opłacenia podatku dochodowego na przykład karta podatkowa, którą możemy uzyskać od naszego pracodawcy. Przykładowo:

W Wielkiej Brytanii, aby ubiegać się o zwrot podatku należy przygotować kartę podatkową P45 lub P60. Kartę taką wystawia pracodawcę. Jeżeli jej nie posiadamy to należy przedstawić rozliczenia okresowe, które są nazywane payslippy.

W Holandii będzie nam potrzebne oryginał lub kopia karty podatkowej, którą otrzymujemy od pracodawcy. Karta podatkowa jest nazywana jaaropgaaf.

W Irlandii będziemy potrzebować również kartę podatkową, którą otrzymujemy od pracodawcy.
W Niemczech należy przedstawić kartę podatkową nazywaną Lohnsteuerkarte lub zaświadczenie podatkowe. Dodatkowo należy wypełnić specjalny formularz, a proces zwrotu przyśpiesza ksero paszportu i pozwolenie na pracę.

W Stanach Zjednoczonych będzie nam potrzebny dokument podatkowy W2 lub odcinki wypłat, które nazywane są payczekami.

Pierwszy krok to skompletowanie potrzebnych dokumentów. Drugi krok to wypełnienie specjalnego wniosku. Dokument wypełnia się w języku urzędowym danego kraju. W dokumencie podaje się takie informacje jak:

  • numer ubezpieczenia,
  • dane pracodawcy,
  • nasze dane osobowe
  • sposób w jaki chcemy otrzymać zwrot podatku dochodowego(poprzez konto bankowe lub czek),
  • prawidłowo obliczoną kwotę zwrotu podatku.

Następny krok to już złożenie wniosku o zwrot podatku w urzędzie skarbowym. Po złożeniu wniosku pozostaje nam tylko czekać na decyzję urzędu skarbowego o zwrocie podatku. W trakcie procesowania wniosku możemy zostać po proszeni o uzupełnienie braków w dokumentach.

Uzyskanie zwrotu podatku z pomocą profesjonalistów

Decydując się na zwrot podatku z pomocą firmy, która się specjalizuje w zwrotach podatku za granicę uzyskujemy dużą oszczędność czasu. Nasze kroki ograniczają się do przekazania dokumentów i udzielenie pełnomocnictwa firmie, która będzie w naszym imieniu składać wniosek o zwrot podatku. Dodatkowo firma będzie monitorować za nas cały proces zwrotu podatku. Inne zalety takiego rozwiązania to:

  • brak naszej odpowiedzialności za błędy w dokumentacji,
  • brak naszej odpowiedzialności za błędnie obliczoną kwotę zwrotu podatku,
  • brak z naszej strony potrzeby kontaktu z urzędem.

Oczywiście to rozwiązanie niesie za sobą koszt, ponieważ firma będzie wymagała wynagrodzenia prowizyjnego za usługę, ale zalety tego rozwiązania są warte do rozważenia.

Źródło: https://www.tax-pol.pl/

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *