Odbojniki i innen sposoby na zwiększenie bezpieczeństwa użytkowania wózka widłowego

forklift-1796_960_720Wypadki w miejscu pracy to coś, czego każdy pracodawca chce uniknąć. Korzystanie z wózków widłowych stanowi duże zagrożenie dla bezpieczeństwa w każdym magazynie lub środowisku przemysłowym – i chociaż pozostają one podstawowym narzędziem, gdy są prawidłowo obsługiwane, istnieje wiele sposobów, z powodu których mogą uczestniczyć w wypadkach. Aby podkreślić przyczyny wypadków z udziałem wózków widłowych, mamy kilka najważniejszych czynników, które mogą prowadzić do wypadku.

Szybkość

Zdecydowanie najczęstsza przyczyna wypadków, bez względu na to, czy kierowca spieszy się z powodu ograniczeń czasowych, czy umyślnie ignoruje przepisy, w środowisku pracy może zabić prędkość. Przynajmniej może dojść do zniszczenia mienia, gdy kierowca nieuchronnie straci kontrolę, choć odpowiednio umieszczone odbojnice mogą to zminimalizować.

Słaba konserwacja

Dbanie o wózki widłowe w każdym miejscu pracy jest kluczowe. Może zaistnieć potrzeba wymiany części, bez której może dojść do wypadku. Doskonałym przykładem są światła hamowania, jeśli nie działają, może dojść do zderzenia pojazdów, gdy ktoś gwałtownie się zatrzyma.

Słaba komunikacja

Błąd ludzki jest ogromnym czynnikiem powodującym większość wypadków, a komunikacja między pracownikami ma kluczowe znaczenie. Jeśli Twój zespół się nie komunikuje, nie będzie wiedział, gdzie leży niebezpieczeństwo.

Przeszkody

Jeśli tor wózka widłowego jest zablokowany przez pudła lub palety, które zostały leniwie odrzucone, oznacza to, że istnieje dodatkowe zagrożenie dla kierowcy. Z tego powodu miejsce pracy należy utrzymywać w czystości wszędzie tam, gdzie jest używany wózek widłowy.

Niewłaściwe ładowanie

Ładunek umieszczony na wózku widłowym musi być stabilny i bezpieczny – brak zapewnienia tego często prowadzi do wypadków, ponieważ wózek może się przewrócić lub ładunek może zostać upuszczony.

Żarty w miejscu pracy

Niektórzy pracownicy będą bardziej godni zaufania niż inni, ale nikogo nie powinno tolerować żartów. Pozwalanie ludziom na jazdę na widelcach lub wykonywanie akrobacji może być niezwykle niebezpieczne.

Układ magazynu

Podczas gdy większość magazynów potrzebuje wózka widłowego, niektóre nie wprowadzają zmian w układzie swoich obiektów, aby je pomieścić. Wąskie przejścia i brak wyznaczonych stref dla pieszych zawsze będą skutkować wypadkami.

Nieprawidłowe hamowanie

Osoby, które nie hamują odpowiednio, ryzykują spowodowanie wypadków poprzez niedbałą jazdę. Kierowca powinien wiedzieć, jaką odległość potrzebuje, aby się zatrzymać, i nigdy nie powinien gwałtownie hamować.

y stan palety

y stan palety, niezwiązane z prowadzeniem pojazdu lub osobami w pobliżu, mogą łatwo spowodować wypadki. Drewniane palety mogą się z czasem zepsuć i przed użyciem należy je sprawdzić. Jeśli paleta rozpadnie się na widłach, prawdopodobnie ktoś zostanie zraniony.

Brak szkolenia

Ogromnym czynnikiem w większości wypadków jest szkolenie operatorów wózków widłowych. Aby bezpiecznie korzystać z wózka widłowego, kierowca musi przejść specjalne szkolenie, a kursy przypominające powinny zawsze mieć na uwadze kluczowe aspekty bezpieczeństwa.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *