Zwalczanie spuszczela pospolitego – metody?

roof-truss-3339206_1280Owady składające jaja w pęknięciach i szczelinach odsłoniętego drewna mogą doprowadzić do zniszczenia elementów konstrukcyjnych domu. Jaja te stają się larwami, robakami drzewnymi, które zakopują się w drewnie, aby się pożywić, głównie ze skrobi, która redukuje drewno do konsystencji proszku. Oznaki tychże szkodników można wykryć głównie dzięki otworom wyjściowym – które robią, gdy tylko osiągną dorosłość, oraz poprzez pył drzewny (przypominający mąkę) w pobliżu otworów.

Ukryte larwy powodują większość szkód!

W Polsce najczęstszymi chrząszczami niszczącymi drewno atakującymi przetworzone drewno w budynkach, z którymi mamy do czynienia, są z te z rodzaju Spuszczel zwalczanie ich nie musi być jednak tak ciężkie jak się wydaje.

Spuszczel – jak go rozpoznać?

Głównie żyje wyłącznie w świeżo wysezonowanym drewnie iglastym (ramy drewniane, podłogi itp.). Larwa ma kolor biały o maksymalnej długości 25 mm. Jego żywotność wynosi od 3 do 10 lat, żerując w bielu drewna iglastego, powodując rozległe uszkodzenia drewna. Gdy larwy dorosną, ich kolor zmienia się na czarny lub brązowy, długość od 10 do 20 mm i żywotność 15/25 dni.

Jak rozpoznać uszkodzenie, które zrobił spuszczel?

Można je rozpoznać po owalnych otworach wylotowych pozostawionych o średnicy od 8 do 10 mm. Larwa kopie swoją galerię w zewnętrznych warstwach drewna.

Zwalczanie – jak pozbyć się tego szkodnika?

Jak wytępić te insekty, gdy okaże się, że spuszczel zadomowił się w drewnie szkieletowym i belkach z drewna konstrukcyjnego? Mamy na to jeden z domowych sposobów.

To, czego potrzebujesz, aby pozbyć się chrząszczy drążących w drewnie:

• Wiertła do drewna
• Wtryskiwacze 6,5 lub 9,5mm (wtyczka wtrysku)
• Pompa z końcówką iniekcyjną i dyszą natryskową
• Insektycyd / Biocyd do zabijania larw
• Środki ochrony osobistej (PPE)

Po upewnieniu się co do zidentyfikowania tego gatunku i sprawdzeniu wielkości uszkodzeń, możesz zacząć działać, a jeśli nie czujesz się na siłach – zawsze też możesz zadzwonić po profesjonalistów.

Jeśli zdecydujesz się sam podjąć zadania – celem pierwszego etapu jest pozbycie się zjedzonych przez robaki części i dotarcie do zdrowego drewna. Trzeba to zrobić ręczną skrobaczką. W przypadku drewna malowanego należy użyć tarczy ściernej. Bez wykonania tego etapu rozpylone środki ochrony drewna pozostaną na zewnętrznej powierzchni drewna i nie będą w nią wnikać. Następnie poszczególne części należy oczyścić metalową szczotką, aby usunąć kurz i zanieczyszczenia. Wywierć 3 do 5 otworów na metr wiertłem w linii poziomej lub naprzemiennie rzędy w zależności od przekroju drewna. 2/3 grubości belki to głębokość, której należy przestrzegać. W przypadku bardzo dużych kawałków drewna (> 20/20 cm) otwory wykonuje się po dwóch przeciwnych stronach kawałków drewna. Celem jest stworzenie, wewnątrz części ramy, stref aktywnych insektycydowo, aby wyeliminować larwy chrząszczy, do których nie można dotrzeć przez obróbkę powierzchni. Powodzenia!

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *