Zwalczanie korników drewna

wood-1409941_1280W przypadku kornika ważne jest, aby działać szybko i zastosować odpowiednią metodę zwalczania kornika. Aby to zrobić, musisz poprawnie zidentyfikować rodzaj chrząszcza drążącego drewno. Nasz przewodnik przeprowadzi Cię przez różne rodzaje, identyfikację i ostatecznie, jak pozbyć się kornika.

Co to jest kornik?

Kornik jest powszechnym terminem używanym w odniesieniu do larw wszystkich chrząszczy drążących w drewnie. W Polsce występuje kilka gatunków, ale większość szkód wyrządza potomstwo chrząszcza zwyczajnego.

Jak wygląda kornik?

Larwy kornika mają zwykle kremowo-biały kolor i zakrzywione ciała. Jest bardzo mało prawdopodobne, że kiedykolwiek zobaczysz larwy kornika, ponieważ pozostają ukryte, przeżuwając drewno, dopóki nie dorosną. Dorosłe chrząszcze wiercące drewno wyglądają inaczej w zależności od gatunku: chrząszcz zwyczajny to brązowy skrzydlaty chrząszcz, zwykle o długości 3-4 mm. Cały cykl życia kornika trwa od dwóch do pięciu lat. Istnieją trzy etapy rozwoju jaj, wylęgania/tunelowania i transformacji kornika.

Jakie są oznaki inwazji korników?

Trudno jest stwierdzić, czy masz aktywną infestację kornikami, ponieważ główne uszkodzenia są wyrządzane wewnątrz drewna i prawdopodobnie nie zobaczysz żadnych widocznych rezultatów przez lata. Istnieje jednak wiele charakterystycznych znaków, które mogą pomóc w zidentyfikowaniu potencjalnej inwazji kornika. Małe okrągłe otwory w drewnie, zwykle o średnicy od 1 mm do 2 mm, drobny, pudrowy pył wokół tych otworów, kruszące się krawędzie desek i legarów , tunele w drewnie, słabe lub uszkodzone drewno lub podłoga – to wszystko powinno Cię zmotywować do tego, by zacząć zadawać sobie pytanie: jak zwalczyć korniki? W miesiącach letnich (sezon na korniki trwa od maja do października) można również zauważyć dorosłe chrząszcze wiercące w drewnie wyłaniające się z otworów w drewnie. Gdy chrząszcz wygryza się z ukrycia, instynktownie kieruje się w stronę światła. Sprawdź więc, czy nie ma żywych lub martwych chrząszczy wokół podejrzanej inwazji korników i na parapetach.

Jak pozbyć się kornika?

Przed rozpoczęciem usuwania jakiegokolwiek kornika niezwykle ważne jest prawidłowe zidentyfikowanie rodzaju kornika, z którym masz do czynienia. Jeśli nie masz pewności, zawsze najlepiej skonsultować się ze specjalistą. Jeśli Twój problem z kornikami dotyczy tylko małych przedmiotów, takich jak meble, możesz skutecznie zająć się tym samodzielnie, stosując odpowiednie techniki i zabiegi. Czasem jednak korniki występują głęboko w drewnie, dlatego konieczne jest leczenie za pomocą wstrzykiwania, a także obróbki powierzchni. Można to zrobić przez wstrzyknięcie sprayu przeciw kornikom do otworów wylotowych pozostawionych przez dorosłe chrząszcze. Można to również zrobić wiercąc w strefie niebezpiecznej i wypełniając drewno pastą lub żelem – temu dedykowanym. Larwy kornika często wyrządzają więcej szkód niż osobnik dorosły – więc dobrze jest skonsultować się z profesjonalistą przed przystąpieniem do jakiegokolwiek usuwania tychże szkodników.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *