Zwalczanie korników drewna

wood-1409941_1280W przypadku kornika ważne jest, aby działać szybko i zastosować odpowiednią metodę zwalczania kornika. Aby to zrobić, musisz poprawnie zidentyfikować rodzaj chrząszcza drążącego drewno. Nasz przewodnik przeprowadzi Cię przez różne rodzaje, identyfikację i ostatecznie, jak pozbyć się kornika.

Co to jest kornik?

Kornik jest powszechnym terminem używanym w odniesieniu do larw wszystkich chrząszczy drążących w drewnie. W Polsce występuje kilka gatunków, ale większość szkód wyrządza potomstwo chrząszcza zwyczajnego.

Jak wygląda kornik?

Larwy kornika mają zwykle kremowo-biały kolor i zakrzywione ciała. Jest bardzo mało prawdopodobne, że kiedykolwiek zobaczysz larwy kornika, ponieważ pozostają ukryte, przeżuwając drewno, dopóki nie dorosną. Dorosłe chrząszcze wiercące drewno wyglądają inaczej w zależności od gatunku: chrząszcz zwyczajny to brązowy skrzydlaty chrząszcz, zwykle o długości 3-4 mm. Cały cykl życia kornika trwa od dwóch do pięciu lat. Istnieją trzy etapy rozwoju jaj, wylęgania/tunelowania i transformacji kornika.

Jakie są oznaki inwazji korników?

Trudno jest stwierdzić, czy masz aktywną infestację kornikami, ponieważ główne uszkodzenia są wyrządzane wewnątrz drewna i prawdopodobnie nie zobaczysz żadnych widocznych rezultatów przez lata. Istnieje jednak wiele charakterystycznych znaków, które mogą pomóc w zidentyfikowaniu potencjalnej inwazji kornika. Małe okrągłe otwory w drewnie, zwykle o średnicy od 1 mm do 2 mm, drobny, pudrowy pył wokół tych otworów, kruszące się krawędzie desek i legarów , tunele w drewnie, słabe lub uszkodzone drewno lub podłoga – to wszystko powinno Cię zmotywować do tego, by zacząć zadawać sobie pytanie: jak zwalczyć korniki? W miesiącach letnich (sezon na korniki trwa od maja do października) można również zauważyć dorosłe chrząszcze wiercące w drewnie wyłaniające się z otworów w drewnie. Gdy chrząszcz wygryza się z ukrycia, instynktownie kieruje się w stronę światła. Sprawdź więc, czy nie ma żywych lub martwych chrząszczy wokół podejrzanej inwazji korników i na parapetach.

Jak pozbyć się kornika?

Przed rozpoczęciem usuwania jakiegokolwiek kornika niezwykle ważne jest prawidłowe zidentyfikowanie rodzaju kornika, z którym masz do czynienia. Jeśli nie masz pewności, zawsze najlepiej skonsultować się ze specjalistą. Jeśli Twój problem z kornikami dotyczy tylko małych przedmiotów, takich jak meble, możesz skutecznie zająć się tym samodzielnie, stosując odpowiednie techniki i zabiegi. Czasem jednak korniki występują głęboko w drewnie, dlatego konieczne jest leczenie za pomocą wstrzykiwania, a także obróbki powierzchni. Można to zrobić przez wstrzyknięcie sprayu przeciw kornikom do otworów wylotowych pozostawionych przez dorosłe chrząszcze. Można to również zrobić wiercąc w strefie niebezpiecznej i wypełniając drewno pastą lub żelem – temu dedykowanym. Larwy kornika często wyrządzają więcej szkód niż osobnik dorosły – więc dobrze jest skonsultować się z profesjonalistą przed przystąpieniem do jakiegokolwiek usuwania tychże szkodników.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *