Najlepsze wyniki osiągają firmy, w których pracują dobrze wyszkoleni, zgrani ze sobą pracownicy, którzy na dodatek świetnie pasują do pełnionych przez siebie funkcji. Co zrobić, żeby przyciągnąć i zatrzymać na dłużej takie osoby? Jak zbudować niezawodny zespół?
Skuteczna rekrutacja
Reid Hoffman, twórca Linkedina stwierdził, że nawet najbardziej błyskotliwy umysł działając w pojedynkę, przegra z zespołem. To prawda, że dobranie odpowiednich ludzi do współpracy to kluczowa sprawa dla sukcesu firmy. Jeśli czujesz, że dobre przeprowadzenie naboru pracowników jest dla Ciebie zbyt skomplikowane – wynajmij do tego profesjonalistów. Zachowają dystans i obiektywnie przeanalizują oferty kandydatów. Możesz też sam włączyć się do rekrutacji tylko na jakimś jej etapie. Najistotniejsze jednak w każdym przypadku jest dopasowanie roli do charakteru pracownika, nie każdy przecież jest naturalnym liderem, co nie znaczy, że nie sprawdzi się świetnie w innej roli, wymagającej na przykład sumiennego wykonywania poleceń. Zawsze jednak szukaj ludzi, którzy mają jakieś cele i chęć rozwoju.
Szkolenia wpisz w strategię
Szkolenie pracowników jest jedną z podstawowych, ale długofalowych inwestycji firmy. Przedsiębiorstwa, które nie inwestują w szkolenia mają trudności z pozyskiwaniem utalentowanych ludzi lub tuż po rekrutacji szybko ich tracą. Ambitni pracownicy z potencjałem nie chcą zostać w firmie, która nie proponuje im żadnych możliwości rozwoju. Czasami trudno wyliczyć, jakie korzyści konkretnie przyniosło szkolenie, nie wszystko da się sprowadzić do konkretnej sumy. Inwestycja w zasoby ludzkie zawsze jednak okazuje się korzystna.
Jeśli szkolenia to jakie?
Co zrobić, aby szkolenia na które się zdecydujemy przyniosły efekty? Jakie wybrać, żeby zespół pracowników był usatysfakcjonowany? Możemy zdecydować się na szkolenia tzw. zamknięte lub otwarte. Te ostatnie coraz bardziej zyskują na popularności, bo pozwalają wysłać na szkolenie tylko kilka lub nawet jedną osobę. Istotną zaletą szkoleń otwartych jest możliwość zawarcia przez uczestników nowych znajomości i przyjrzenia się sposobom działania innych firm, zwłaszcza jeśli na zajęciach są omawiane doświadczenia pozostałych uczestników.
Warto też rozważyć ofertę szkoleń wyjazdowych. To pozwala pracownikom oderwać się od codziennych obowiązków i szkolenie może się okazać po prostu efektywniejsze. Należy tylko starannie wybrać miejsce, postrzegalna wartość takiego szkolenia jest zawsze wyższe, jeśli odbywa się ono w profesjonalnie przygotowanym, atrakcyjnym miejscu. Dla pracowników taki wyjazd staje się wtedy także rodzajem motywującej nagrody.
Jeśli często wybierasz na szkolenia okolice Warszawy – dobrą opinią cieszy się np. Pałac Rozalin, to miejsce ma nawet opracowany poradnik dobrze przygotowanego szkolenia. Przeczytaj ten artykuł: Szkolenia okolice Warszawy – 5 kroków organizatora. Warto przejrzeć wskazówki, zanim zacznie się poszukiwania miejsca.
Szkolenie – może w pakiecie z integracją?
Jeśli zdecydujemy się jednak na szkolenie wyjazdowe – każdy zespół chętnie połączy go z wyjazdem integracyjnym. Jego celem może stać się analiza potencjału zespołu – co pomaga potem podjąć decyzje o rozdzielaniu zadań biznesowych. Nie musimy tutaj poddawać zespół stresującym testom, czasem nocne podchody, jakieś konkurencje sportowe, wspólne gotowanie czy konkurs tańca pozwala wyłonić najbardziej kreatywne jednostki, osoby integrujące grupę, dobrych negocjatorów, tych, którzy łagodzą konflikty, czy przewodzą grupie. Czasami w czasie takich zabaw integracyjnych okazuje się, że zespół ma mnóstwo umiejętności, których do tej pory nie wykorzystywał, a zaczyna to robić po powrocie z wyjazdu.
Rozsądnie jednak należy wybierać miejsce, gdzie taki wyjazd szkoleniowo – integracyjny zorganizujemy. Miejsce musi być przystosowane zarówno do jednej, jak i drugiej aktywności, nawet najwspanialsze atrakcje nie zrekompensują pracownikom szkolenia przeprowadzonego „na kolanie” w ciasnych, ciemnych salach i bez odpowiedniego sprzętu.
Zadowolony zespół to lepsze wyniki
Zespół, o który pracodawca dba – czy to zapewniając szkolenia, czy organizując spotkania integracyjne, czy po prostu starannie analizując wykorzystanie potencjału każdego pracownika – zawsze będzie pracował efektywniej. I na pewno z większym zaangażowaniem. A entuzjazm zespołu to już bardzo duży krok na drodze do rozwoju firmy.
Warto wspomnieć o tym, że imprezy integracyjne przynoszą najlepszy efekt jeżeli pracownicy mają na takich spotkaniach jakąś powiedzmy misję do wykonania. Nie tylko jeść kiełbaski z grilla przez 3 dni tylko np. spływ kajakiem po rzece, albo rejs statkiem. Podczas takiego rejsu każdy sobie pomaga, są emocje itp. Polecam wam bloga http://thesailnews.com/, który pokazuje czym są yachty i jak piękne można na nich spędzić chwile.