Zmniejszenie wpływu plastiku na życie i ziemię – to możliwe!?

plastic-waste-3692513_1280Pomimo wielu zalet plastiku, stale rosnąca masa niezagospodarowanych odpadów z tworzyw sztucznych powoduje znaczne szkody w globalnym ekosystemie. Kilka kluczowych regulacji, dobrze prowadzony skup plastiku, a także używane w nim technologie recyklingu pomagają ograniczyć zagrożenie.

Tworzywa sztuczne są wszędzie.

W rzeczywistości jest prawie niemożliwe, aby przejść przez cały dzień bez kontaktu z plastikiem. Od urządzeń gospodarstwa domowego, przez elektronikę, po włókna syntetyczne w twoich ubraniach, tworzywa sztuczne umożliwiają nowoczesne życie. W rzeczywistości życie, jakie obecnie prowadzimy, nie jest możliwe bez tych niesamowitych polimerów.

Produkowane w ogromnych ilościach tworzywa sztuczne zmieniły nasz świat na niezliczone sposoby. Opakowania z tworzyw sztucznych obniżyły koszty transportu poprzez poprawę oszczędności paliwa w miarę przemieszczania produkowanych towarów na całym świecie. Tworzywa sztuczne zrewolucjonizowały pakowanie żywności, pozwalając żywności dłużej zachować świeżość i radykalnie zmniejszając straty żywności. Lepsza izolacja budynków zwiększyła oszczędności energii.

W świecie medycyny jednorazowe plastikowe narzędzia i hermetycznie zamknięte plastikowe opakowania znacznie poprawiły warunki sanitarne. Z punktu widzenia konsumenta tworzywa sztuczne zwiększyły wygodę i obniżyły koszty produktu. Towary wykonane z tradycyjnych materiałów, takich jak drewno, bawełna, wełna, kamień, skóra, metal i szkło, straciły udział w rynku na rzecz konkurencyjnych produktów wykonanych z plastiku.

Nasz apetyt na plastik nie słabnie.

Tworzywa sztuczne zrewolucjonizowały niemal każdy sektor przemysłu od końca II wojny światowej. Odgrywają również rolę w prawie każdym sektorze komercyjnym. Na przykład tworzywa sztuczne są integralną częścią naszych produktów spożywczych — od folii polietylenowej po plastikowe butelki formowane, w których przechowywane są napoje.

Chociaż opakowania są największym pojedynczym użytkownikiem plastiku, odpowiadając za prawie 30% stałych odpadów komunalnych -żadna branża nie jest nietknięta. Tworzywa sztuczne są w naszych domach — w naszych dywanach, na naszych naczyniach z powłoką zapobiegającą przywieraniu oraz w naszych meblach. Plastik znajduje się w pojazdach — w siedzeniach, panelach, obudowach przyrządów i pokryciach. Winylowe okładziny okienne, izolacja na przewodach elektrycznych, kauczuk syntetyczny w oponach, urządzenia medyczne i środki ochrony osobistej (PPE) to krytyczne produkty, które opierają się na tworzywach sztucznych. Wszystkie te i tysiące innych produktów są wykonane z plastiku.

Plastik jest stabilny, trwały, chemicznie obojętny, łatwo formowalny, lekki i, co najważniejsze, niedrogi. Może jednak utrzymywać się w ekosystemie przez setki, a nawet tysiące lat. Dziesięciolecia złego zarządzania doprowadziły do ​​tego, że wyrzucane tworzywa sztuczne — często pokonsumpcyjne przedmioty jednorazowego użytku — wdzierają się do każdego ekosystemu na naszej planecie. Ta akumulacja odpadów z tworzyw sztucznych osiągnęła punkt krytyczny i potrzebne są natychmiastowe działania, takie jak te organizowane przez skup tworzyw sztucznych aby powstrzymać falę plastiku wchodzącego do globalnego środowiska.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *