Zmniejszenie wpływu plastiku na życie i ziemię – to możliwe!?

plastic-waste-3692513_1280Pomimo wielu zalet plastiku, stale rosnąca masa niezagospodarowanych odpadów z tworzyw sztucznych powoduje znaczne szkody w globalnym ekosystemie. Kilka kluczowych regulacji, dobrze prowadzony skup plastiku, a także używane w nim technologie recyklingu pomagają ograniczyć zagrożenie.

Tworzywa sztuczne są wszędzie.

W rzeczywistości jest prawie niemożliwe, aby przejść przez cały dzień bez kontaktu z plastikiem. Od urządzeń gospodarstwa domowego, przez elektronikę, po włókna syntetyczne w twoich ubraniach, tworzywa sztuczne umożliwiają nowoczesne życie. W rzeczywistości życie, jakie obecnie prowadzimy, nie jest możliwe bez tych niesamowitych polimerów.

Produkowane w ogromnych ilościach tworzywa sztuczne zmieniły nasz świat na niezliczone sposoby. Opakowania z tworzyw sztucznych obniżyły koszty transportu poprzez poprawę oszczędności paliwa w miarę przemieszczania produkowanych towarów na całym świecie. Tworzywa sztuczne zrewolucjonizowały pakowanie żywności, pozwalając żywności dłużej zachować świeżość i radykalnie zmniejszając straty żywności. Lepsza izolacja budynków zwiększyła oszczędności energii.

W świecie medycyny jednorazowe plastikowe narzędzia i hermetycznie zamknięte plastikowe opakowania znacznie poprawiły warunki sanitarne. Z punktu widzenia konsumenta tworzywa sztuczne zwiększyły wygodę i obniżyły koszty produktu. Towary wykonane z tradycyjnych materiałów, takich jak drewno, bawełna, wełna, kamień, skóra, metal i szkło, straciły udział w rynku na rzecz konkurencyjnych produktów wykonanych z plastiku.

Nasz apetyt na plastik nie słabnie.

Tworzywa sztuczne zrewolucjonizowały niemal każdy sektor przemysłu od końca II wojny światowej. Odgrywają również rolę w prawie każdym sektorze komercyjnym. Na przykład tworzywa sztuczne są integralną częścią naszych produktów spożywczych — od folii polietylenowej po plastikowe butelki formowane, w których przechowywane są napoje.

Chociaż opakowania są największym pojedynczym użytkownikiem plastiku, odpowiadając za prawie 30% stałych odpadów komunalnych -żadna branża nie jest nietknięta. Tworzywa sztuczne są w naszych domach — w naszych dywanach, na naszych naczyniach z powłoką zapobiegającą przywieraniu oraz w naszych meblach. Plastik znajduje się w pojazdach — w siedzeniach, panelach, obudowach przyrządów i pokryciach. Winylowe okładziny okienne, izolacja na przewodach elektrycznych, kauczuk syntetyczny w oponach, urządzenia medyczne i środki ochrony osobistej (PPE) to krytyczne produkty, które opierają się na tworzywach sztucznych. Wszystkie te i tysiące innych produktów są wykonane z plastiku.

Plastik jest stabilny, trwały, chemicznie obojętny, łatwo formowalny, lekki i, co najważniejsze, niedrogi. Może jednak utrzymywać się w ekosystemie przez setki, a nawet tysiące lat. Dziesięciolecia złego zarządzania doprowadziły do ​​tego, że wyrzucane tworzywa sztuczne — często pokonsumpcyjne przedmioty jednorazowego użytku — wdzierają się do każdego ekosystemu na naszej planecie. Ta akumulacja odpadów z tworzyw sztucznych osiągnęła punkt krytyczny i potrzebne są natychmiastowe działania, takie jak te organizowane przez skup tworzyw sztucznych aby powstrzymać falę plastiku wchodzącego do globalnego środowiska.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *