Tapicer – coraz rzadziej spotykany fachowiec, którego zawód obejmuje tak wiele wykonywanych obowiązków. Przeciętny tapicer zajmuje się tapicerowaniem, czyli pokrywaniem tkaniną takich przedmiotów, jak meble, w szczególności krzesła, ławy, także siedzeń samochodowych, tapicerowaniem sprzętu sportowego, np. materaców czy urządzeń treningowych, także wykonuje tapicerskie prace dekoracyjne, takie jak obijanie drzwi, upinanie i mocowanie kotar wraz z naprawą uszkodzonych obić tapicerskich.
W szczegółowy skład obowiązków czynnego zawodowo tapicera wchodzi organizacja robót tapicerskich, wykonywanie mebli tapicerskich, wykonywanie tapicerki dekoracyjnej oraz tapicerowanie sprzętu sportowego oraz naprawa i renowacja uszkodzonego sprzętu, który na co dzień tworzy tapicer.
Jakie wymagania do pracy w zawodzie tapicera?
Podstawowym warunkiem uprawniającym do pracy w zawodzie jest ukończenie szkoły zawodowej kształcącej w zawodzie tapicer, udokumentowanej egzaminem potwierdzającym kwalifikacje zawodowe. Alternatywnym rozwiązaniem jest zatrudnienie się w zakładzie tapicerskim i przyuczenie do zawodu bezpośrednio na miejscu. Oprócz niezbędnych umiejętności kandydat do pracy w zawodzie powinien posiadać pewne cechy i predyspozycje ułatwiające pracę w zawodzie. Chodzi przede wszystkim o zdolności manualne, poczucie estetyki oraz ogromne pokłady cierpliwości. Chętnie zatrudnia się w zawodzie tapicera osoby niedosłyszące czy głuche, jednak głównym przeciwwskazaniem do podjęcia pracy w zawodzie jest wrodzone alergiczne zapalenie skóry.
Jakie zarobki na stanowisku tapicera?
Podobnie jak w innych zawodach, także zawód tapicera wiąże się z odpowiednimi progami zarobków. Pracując w tym zawodzie można liczyć na zarobki rzędu 2- tysiące złotych brutto, w zależności od zakładu pracy, doświadczenia na rynku czy posiadanych umiejętności.
Obowiązki tapicera, a emerytura i jej wysokość
Jak w każdej innej profesji, także tapicerzy pracują na swoją emeryturę. Ważne jest, aby cały przepracowany okres udokumentowany był odpowiednią dokumentacją. Wykonywanie zawodu łączącego się z określonym fachem i wykonywaniem pracy fizycznej daje wątpliwości do prawa o starania się o wcześniejszą emeryturę. Wcześniejsza emerytura przyznawana jest dla pracowników o udokumentowanej pracy w ciężkich warunkach, a listę zawodów, które mają możliwość skorzystania z wcześniejszej emerytury znaleźć można w rozporządzeniu.
Dla kogo praca tapicera?
Nie ma co kryć- praca tapicera nie jest dla wszystkich. Oczywiście każdy może spróbować podjąć naukę w zawodzie, jednak nie daje to gwarancji późniejszej pracy w zawodzie. Oprócz wiedzy z zakresu wszechstronnego tapicerowania należy postawić również na cierpliwość- zarówno w kwestii nauki, jak i późniejszego wykonywania obowiązków. Należy także mieć świadomość, że zakres obowiązków tapicera jest dość szeroki i obejmuje pracę przy różnego rodzaju przedmiotach i częściach wyposażenia, jak również renowację uszkodzonych przedmiotów.