Zawód kuratora sądowego – czy każdy może nim zostać?

pexels-photo-1056553W sądownictwie pracuje sporo osób z różnych branż. Wbrew pozorom, duże znaczenie dla sprawnego działania wymiaru sprawiedliwości mają nie tylko sędziowie, prokuratorzy czy inne osoby, które biorą udział w przewodach sądowych, ale również fachowcy, których na pierwszy rzut oka nie widać. Taką grupą zawodową są chociażby kuratorzy sądowi, których praca jest niezwykle ważna, a czasem też dosyć ryzykowna.

Pod opiekę kuratora sądowego trafiają zarówno osoby dorosłe, jak i młodzież, które muszą być resocjalizowane lub wychowywane na podstawie prawomocnych wyroków sądowych. Kurator sądowy t zawód bardzo odpowiedzialny, ale też taki, który kojarzy się z dużym zaufaniem społecznym. Osoby, które wykonują zawód kuratora sądowego muszą mieć do tego niejako powołanie oraz pewne predyspozycje czy umiejętności. Trzeba więc pamiętać, że nie każdy może zostać kuratorem sądowym i nie każdy odnajdzie się w tym zawodzie.

Zawód wymaga gruntownego przygotowania

Aby zostać kuratorem sądowym, należy skończyć studia wyższe na kierunkach prawniczych, psychologicznych czy pedagogicznych. Nie wystarczy jednak samo ukończenie studiów i zdobycie dyplomu. Każdy, kto jest zainteresowany pracą kuratora sądowego, musi odbyć specjalną aplikację kuratorską, która kończy się egzaminem. Dopiero pozytywny wynik egzaminu daje uprawnienia, na podstawie których można wykonywać pracę. Każdy kurator sądowy powinien mieć też dobre zdrowie, gdyż musi pracować w różnych warunkach i może być narażony na sporo zagrożeń zdrowotnych. Osoba zbyt słaba, chorowita czy nie mająca kondycji może sobie nie do końca dobrze poradzić w pracy w tym zawodzie.

Warto mieć odpowiednie predyspozycje

Kurator sądowym musi mieć nie tylko wykształcenie czy uprawnienia, ale również sporo predyspozycji, umiejętności pracy z ludźmi, cierpliwości, opanowania i szybkiego dopasowywania się do różnych sytuacji. Praca polega przede wszystkim na rozmowach z podopiecznymi, którzy najczęściej są osobami trudnymi, pochodzącymi z równie trudnych środowisk. Nie jest to więc miła i sympatyczna praca, a czasem można mieć kontakt z osobami niestabilnymi czy agresywnymi. W przypadku pracy na stanowisku kuratora sądowego trzeba mieć sporą wiedzę na temat prawa, przepisów socjalnych czy innych kwestii, dzięki którym można pomóc swoim podopiecznym. Praca kuratora na początku nie wiąże się ze zbyt wysokimi zarobkami. Osoby dopiero początkujące w tej dziedzinie zarabiają niewiele więcej niż średnia krajowa. Wysokość zarobków rośnie wraz z latami doświadczenia zawodowego. Dobry kurator z długim stażem pracy i sporymi umiejętnościami zarabia nawet kilkakrotnie więcej niż osoba początkująca w zawodzie.

Zobacz również: Jak zostać kuratorem społecznym lub sądowym?

Dowiedz się więcej czytając poniższe artykuły:

Pożegnanie z klasą – jak się zachować kiedy odchodzi pracownik?
Nie palmy za sobą mostów – o pracy i jej utracie rozmawiamy z Katarzyną Jopek specjalistką ds. HR
Wzory podań i pism służbowych – gdzie ich szukać?

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *