Co można zaoferować podwładnym zamiast podwyżki?

pexels-fauxels-3184421

Wielu pracowników oczekuje, że wraz ze zdobywaniem nowych kompetencji i odpowiednim stażem pracy otrzymają podwyżkę. Niestety pracodawcy nie zawsze mogą sobie pozwolić na zwiększenie wynagrodzenia podwładnych. W takiej sytuacji warto jednak, aby zaoferowali coś w zamian.

Dobrze dopasowane benefity pozapłacowe

Jeśli pracodawca nie jest w stanie zaoferować pracownikom podwyżki, dobrym wyjściem jest zaproponowanie im atrakcyjnych benefitów pozapłacowych. W ten sposób, mimo braku podwyższenia pensji, będzie on w stanie zmotywować podwładnych do dalszego angażowania się w pracę, a także zachowania ich lojalności wobec przedsiębiorstwa. Należy jednak pamiętać, że aby pozafinansowe dodatki były satysfakcjonujące, powinny zostać odpowiednio dopasowane do potrzeb i oczekiwań zatrudnionych osób. Dobrym rozwiązaniem jest np. przedpłacona karta podarunkowa. To uniwersalna i elastyczna opcja, gdyż można ją wykorzystać przy zakupach w wielu punktach handlowych albo zapłacić za jej pomocą za produkty zamówione przez Internet. Podwładni sami decydują, kiedy i na co przeznaczą przyznane im środki, co pozytywnie wpływa na ich zadowolenie z otrzymanego bonusu. Może on być równie satysfakcjonujący jak podwyżka.

Co istotne, przedpłacona karta podarunkowa przynosi także korzyści pracodawcy. Finansując ją z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, można bowiem zaoszczędzić na podatku dochodowym. Ten benefit pozapłacowy jest z niego zwolniony, pod warunkiem, że jego wartość nie przekracza 2000 zł na jednego pracownika w danym roku podatkowym.

Praca zdalna i elastyczny czas pracy

Brak podwyżki można też zrekompensować pracownikom w inny sposób. Ciekawym rozwiązaniem jest zaproponowanie im pracy zdalnej – niekoniecznie od poniedziałku do piątku, ale np. w wybrane dni tygodnia lub wtedy, gdy dany podwładny ma akurat taką potrzebę. Możliwość tzw. home office docenią osoby, które dojeżdżają do firmy z daleka i są zmuszone do stania w porannych oraz popołudniowych korkach. Dzięki pracy zdalnej mogą zaoszczędzić nie tylko czas, lecz także pieniądze wydawane na uciążliwe dojazdy.

Alternatywą dla podwyżki jest również elastyczny czas pracy, który ułatwia zachowanie odpowiedniego work–life balance i pozytywnie wpływa na poziom zadowolenia pracowników. Takie udogodnienie podnosi komfort życia, dlatego może być odebrane przez podwładnych równie dobrze jak zwiększenie wynagrodzenia.

Dodatkowy, płatny urlop

Ciekawym rozwiązaniem, które niektóre firmy stosują zamiast podwyżki, jest zaoferowanie pracownikom dodatkowych dni wolnych. Taki bonusowy, płatny urlop w znacznym stopniu zwiększa satysfakcję podwładnych, ponieważ pozwala im na zorganizowanie dłuższych wakacji, oddanie się pasjom i zainteresowaniom lub komfortowe załatwienie spraw prywatnych. To doskonały sposób na utrzymanie zaangażowania zatrudnionych osób bez zwiększania ich wynagrodzenia. Choć również wiąże się z kosztami po stronie pracodawcy, są one o wiele niższe niż w przypadku podwyżki.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *