Więcej zakupów wielobranżowych sieci – jak wpływ na środowisko?

shopping-4974313_960_720Cotygodniowa jazda do sklepu może być kłopotliwa. Dla tych, którzy mają problemy ze zdrowiem lub poruszaniem się, które utrudniają zakupy, oraz dla rosnącej liczby polskich gospodarstw domowych, które nie posiadają samochodu, kupowanie artykułów wielobranżowych może być wyzwaniem. Jak wygodnie może być zamiast tego dostarczanie artykułów prosto do domu z miejsc takich jak https://tanie-zakupy.pl/!

Około 15% Polaków przynajmniej raz próbowało robić zakupy wielobranżowe przez Internet

Liczba ta prawdopodobnie wzrośnie, ponieważ usługi dostawy z tradycyjnych sklepów spożywczych, spółdzielni spożywczych i sprzedawców internetowych staną się dostępne w większej liczbie miast i regionów w całym kraju. Jaki będzie to miało wpływ na środowisko? Ciężarówki dostawcze zwykle pokonują mniej kilometrów na litr niż samochody, ale każde gospodarstwo domowe dokonujące indywidualnych podróży do sklepu również nie jest wydajne ani wolne od zanieczyszczeń.

Co by było, gdyby więcej osób kupiło artykuły wielobranżowe online?

O co tyle szumu?

Niedawne badanie wykazało, że w 88% polskich gospodarstw domowych to ludzie którzy wsiadają do samochodu, aby kupić artykuły wielobranżowe, jadąc średnio 6 km do preferowanego sklepu – to ogromna ilość kilometrów przejechanych w obie strony każdego roku — około 10 razy większa odległość do Plutona! Wszystkie te podróże samochodem powodują zanieczyszczenie węglem: ponad 17 milionów ton metrycznych CO2 pochodzi z samochodowych rur wydechowych tylko podczas jazdy tam i z powrotem do sklep spożywczy. Ta liczba może być nawet wyższa, ponieważ wiele rodzin odbywa więcej niż jedną podróż tygodniowo.

Jakby to było?

Dzięki temu, że Twoje zakupy jadą razem z innymi zamówieniami, dostawa artykułów wielobranżowych może zmniejszyć liczbę pojazdów na drodze. Jednak to, jak bardzo obniżyłoby to zanieczyszczenie – jeśli w ogóle – zależy od wielu czynników. Rozważ następujące przykłady

Przypadek 1: Ty i 29 innych gospodarstw domowych w Twojej okolicy prosicie o dostawę z lokalnego sklepu spożywczego tego samego dnia. Każdy z Was zapewnia firmie elastyczność w dostarczaniu w czasie, który pozwala im na zrealizowanie wszystkich dostaw podczas jednej podróży. Ponadto firma korzysta ze stosunkowo oszczędnej ciężarówki dostawczej – w tym przypadku zamawianie przez Internet może zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych o połowę w porównaniu z każdym gospodarstwem domowym jadącym do sklepu.

Przypadek 2: Ty i twoi sąsiedzi żądacie dostaw w wąskich przedziałach czasowych, które uważacie za wygodniejsze. Teraz firma może dostarczyć tylko 9 innych zamówień razem z Twoim. Samochód dostawczy ma zużycie paliwa gdzie w takim przypadku zamawianie przez Internet powoduje większą emisję gazów cieplarnianych niż jazda do sklepu.

Po prostu chodzi o to, że gdy następnym razem będziesz decydować, czy chwycić kluczyki do samochodu, czy myszkę, po prostu rozważ powyższe jako coś do przeczytania, co daje trochę do myślenia – albo chociaż dać powinno.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *