Zakładamy firmę przeprowadzkową – krok po kroku

przeprowadzki-krok-po-kroku

Przeprowadzki w dzisiejszych czasach zdarzają się dużo częściej niż dawniej. Ludzie zmieniają miejsce zamieszkania nawet kilkanaście czy kilkadziesiąt razy w ciągu swojego życia. Nie wszyscy jednak mają możliwość przewiezienia swojego dobytku samodzielnie. Nie mają do tego odpowiedniego sprzętu, ani pojazdów mogących pomieścić ogromną ilość rzeczy, gromadzonych przez lata. Wynajmują więc firmy zajmujące się przeprowadzkami. Może więc dobrym pomysłem na biznes będzie założenie takiej właśnie działalności?

OD CZEGO ZACZĄĆ

Zakładanie firmy dobrze jest zacząć od napisania dobrego biznesplanu, w którym zawarte będą wszystkie koszty i przewidywane zyski z działalności. Dobrze by było, aby w planie znalazła się również analiza konkurencji wraz terytorium jej działania oraz zakresem świadczonych usług. Należy zastanowić się skąd pozyskać pieniądze na początkowe finansowanie działalności (na przykład zakup niezbędnych samochodów, zabezpieczeń do transportu mebli, odzieży ochronnej dla pracowników itd.). Jeśli na rozpoczęcie działalności będzie potrzebny kredyt lub dotacja, biznesplan musi być pisany dokładnie według wytycznych instytucji, w której będziemy go składać.

Z PRACOWNIKAMI CZY SAMODZIELNIE?

Właściwie nie jest możliwe prowadzenie tego typu firmy jednoosobowo. Nie da się być jednocześnie tragarzem, pakowaczem, kierowcą i logistykiem. Należy więc rozważyć zatrudnienie pracowników. Na początek, kiedy firma nie będzie jeszcze przynosić wielkich zysków warto zatrudniać ludzi na umowy czasowe lub tylko do konkretnych zleceń, a także samemu zakasać rękawy i pracować na równi z innymi. W późniejszym czasie, kiedy firma się rozrośnie i zleceń będzie dużo więcej, korzystniej będzie mieć kilka zaufanych osób, zatrudnionych na umowach o pracę. Pozwoli to właścicielowi na spokojne załatwianie formalności czy zajęcie się marketingiem, bez obaw, że niesolidni pracownicy, nie wykonają zlecenia należycie.

NIEZBĘDNE FORMALNOŚCI

Pomoc drogowaJakich formalności należy dopełnić aby otworzyć biznes przeprowadzkowy? Przede wszystkim należy udać się do urzędu i złożyć wniosek o wpis do CEIDG lub KRS.
Jeśli nasza firma będzie dysponowała tylko samochodami dostawczymi do 3, 5 tony ładowności, nie będziemy musieli spełniać żadnych dodatkowych wymagań.
Nieco więcej formalności czeka nas natomiast, jeśli będziemy chcieli używać samochodów o ładowności przekraczającej 3, 5 tony. Należy wtedy uzyskać certyfikat kompetencji zawodowych z Centrum Szkolenia Kierowców Zawodowych. Certyfikat wydawany jest po pozytywnym przejściu szkolenia i egzaminu.
Kolejnym krokiem będzie uzyskanie licencji na przewóz drogowy rzeczy. Potrzebne będzie również pozwolenie na transport drogowy na terenie kraju wydawany przez Biuro Do Spraw Transportu Drogowego.
Należy również pamiętać, że w przypadku zatrudnienia kierowców, każdy z nich powinien posiadać wymagane uprawnienia.

WYRÓŻNIJ SIĘ, ALBO ZGIŃ

Kiedy już przebrniemy przez wszystkie formalności urzędowe, pozostaje nam tylko czekanie na pierwszego klienta. Jak jednak sprawić aby przyszedł on właśnie do nas, jeśli konkurencja na rynku jest tak wielka? Wystarczy poznać potrzeby klientów i dopasować się do nich w jak największym stopniu. Być może dobrym pomysłem będzie dostępność samochodów przez 24 h/dobę. A może przeprowadzka w całości wykonana przez firmę? Począwszy od pakowania przedmiotów w domu klienta, przez bezpieczny transport, aż po wypakowanie całości w nowym domu i ustawienie według wymagań, na właściwych miejscach. Może należałoby zainteresować się również klientami instytucjonalnymi? Wiele firm przenosi się częściej niż osoby prywatne i warto podpisać z nimi umowę o współpracy.
Kolejnym, choć nie mniej ważnym sposobem na wyróżnienie się z tłumu, jest jakość oferowanych usług. Jeśli przedmioty dotrą na miejsce przeznaczenia w stanie nienaruszonym, klient z pewnością poleci nas innym, a może sam ponownie skorzysta z naszych usług.
Nie bez znaczenia jest też estetyczny wygląd i sympatyczne zachowanie naszych pracowników. Gburowaty jegomość w przepoconym podkoszulku nie zrobi dobrego wrażenia, może warto więc inwestować w stroje firmowe i ludzi o pozytywnym nastawieniu do życia.

Dziękujemy serwisowi przeprowadzkikrakow.org za merytoryczną pomoc podczas tworzenia niniejszego poradnika.
Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

1 komentarz do “Zakładamy firmę przeprowadzkową – krok po kroku

  1. Emil28
    17 czerwca 2016 at 09:54

    Na samym początku można posiłkować się wypożyczalniami busów, ponieważ początkujące firmy przeprowadzkowe często nie mają więcej niż jednego samochodu dostawczego. To w dużym stopniu ogranicza ich ofertę. Profesjonalne wypożyczalnie samochodów mają w swojej flocie mniejsze i większe samochody dostawcze. Można przeglądnąć galerię różnych firm wypożyczających samochody np. tutaj http://wypozycz.net/wynajem-samochodow/wynajem-busow/ i sprawdzić parametry ładunkowe busów. Warto mieć tego typu furtkę na wypadek awarii własnego transportu, ponieważ klient nie będzie czekał – poszuka innej firmy.

Odpowiedz na „Emil28Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *