Czym zajmuje się technik informatyk?

1.kobu-agency-7okkfhxrxnw-unsplash_800x533

Informatyka to niezmiernie obszerna nauka, która wpływa na wiele mocno zróżnicowanych dziedzin życia. W zasadzie trudno wręcz wyobrazić sobie codzienne funkcjonowanie bez dostępu do komputera i Internetu. Przed osobami zainteresowanymi tą dziedziną otwiera się szereg możliwości. Można zostać programistą lub specjalistą od tworzenia gier komputerowych. Wiele osób decyduje się również na karierę technika informatyka. Na czym polega ten zawód oraz jakie korzyści przynosi? Tego wszystkiego dowiecie się z dzisiejszego artykułu.

Kim jest technik informatyk? Jakie są jego obowiązki?

Zapotrzebowanie na techników informatyków jest olbrzymie i najprawdopodobniej w nadchodzących miesiącach będzie nieustannie rosło.
Czym zajmują się osoby piastujące w firmach to stanowisko? Ich zadaniem jest konfigurowanie i administrowanie wewnętrzną, firmową siecią komputerową.
Technik informatyk utrzymuje w optymalnej formie wszystkie firmowe komputery, dba o poprawność ich działania oraz instalację wszystkich potrzebnych programów, aplikacji oraz aktualizacji. Do jego obowiązków należy również dbanie o wszelkie urządzenia peryferyjne oraz odpowiednią ich konfigurację z całą siecią – tak, aby wszystko działało optymalnie.

W wielu miejscach pracy technicy informatycy zajmują się firmową bazą danych, a także cyberbezpieczeństwem, na które kładzie się obecnie silny nacisk, nie tylko ze względu na przepisy RODO. Jest to zatem dziedzina mocno rozwojowa i potrzebna dla przedsiębiorstw z różnych sektorów gospodarki.
Technik informatyk powinien znać podstawy najważniejszych języków programowania oraz sprawnie posługiwać się wszystkimi głównymi systemami operacyjnymi takimi, jak Windows, Mac OS, Linux.

Technik informatyk to człowiek wielozadaniowy, specjalista, który potrafi poradzić sobie z większością tematów „komputerowych” w zakładzie pracy, służąc wsparciem wszystkim nietechnicznym kolegom z zespołu.

Zalety zawodu technik informatyk

Zawód technika informatyka to idealne zajęcie dla osób lubiących wyzwania oraz brak monotonii w codziennej pracy. Zajęcie to pozwala na realizację prywatnych pasji informatycznych oraz nieustanne poszerzanie kompetencji i horyzontów.
Możliwości optymalizacji sieci oraz urządzeń jest bowiem sporo. Od dobrego technika zależy jak uda mu się usprawnić funkcjonowanie firmowego rozwiązania, a co za tym idzie – całego zakładu pracy. Wydajna i sprawna sieć informatyczna stanowi bowiem obecnie podstawę działania w biznesie. A w tym przypadku wszystko zależy od technika informatyka.

Technicy informatycy są obecnie bardzo poszukiwani. Wiele przedsiębiorstw potrzebuje specjalisty od informatyki, który zajmie się firmowymi komputerami oraz zatroszczy się o wdrożenie norm cyberbezpieczeństwa.

Osoby zatrudnione na tym stanowisku mogą liczyć na średnie zarobki na początek kariery. Z czasem, po zdobyciu doświadczenia zawodowego mają jednak szansę na podwyżki.

Coraz częściej zdarzają się przypadki działania jako „wolny strzelec”. Technicy informatycy, funkcjonujący w tym modelu, współpracują z wieloma zakładami pracy, stając się dla nich wsparciem przy obsłudze i administracji sieciami, bez wiązania się z jednym, konkretnym miejscem.
To szansa na większy dynamizm pracy, szersze perspektywy, liczniejsze wyzwania, a także oczywiście wyższe zarobki. Jest to jednak rozwiązanie dla osób lubiących nieoczekiwane sytuacje oraz presję czasu, z predyspozycjami do prowadzenia własnego biznesu. Firma wymaga czasu, poświęceń i nabywania wielu dodatkowych umiejętności. Nie bez znaczenia pozostaje reklama, a w szukaniu osób do współpracy pomaga Internet. Jak działać skutecznie w tym kierunku i w jaki sposób skalować biznesy, można się dowiedzieć, zaglądając na stronę AdrianKolodziej.pl.

Czym powinien się wyróżniać technik informatyk?

Podstawą do pracy na stanowisku technika informatyka jest oczywiście wiedza kierunkowa. Jednak nie jest to jedyne kryterium. Oprócz niej osoba zatrudniona na tym stanowisku powinna znać język angielski w stopniu bardzo dobrym – stanowi to podstawę do pracy w branżach informatycznych.
Technik informatyk powinien wyróżniać się szeregiem kompetencji miękkich, jak choćby komunikatywność oraz łatwość w nawiązywaniu kontaktów. Jego zadaniem jest optymalizacja procesów oraz wsparcie w przypadku awarii. Dlatego umiejętność zrozumienia w czym tkwi problem oraz określenie potrzeb użytkowników potrafią być bardzo przydatne.

Technik informatyk – sposób na stabilizację i przyszłościowy zawód

Choć zawód technika informatyka nie daje tak wielu możliwości jak choćby posada programisty, to jednak przyciąga wielu zainteresowanych. Pozwala wykorzystać w praktyce umiejętności informatyczne, nieustannie się rozwijać i poszerzać horyzonty. Równocześnie daje szansę na stabilne zatrudnienie oraz godziwą pensję.
Zapotrzebowanie na techników informatyków jest spore. Dlatego naprawdę warto rozważyć właśnie taką ścieżkę kariery, jeśli poważnie interesujemy się informatyką i chcielibyśmy związać swą przyszłość z tym kierunkiem.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *