Za mało pigmentu czy za dużo stresu? Siwizna u coraz młodszych!

woman-311096_960_720Wielu ludzi uważa włosy i ich kolor za jeden z ich największych atutów. Wraz z wiekiem nasze włosy stają się szare lub białe, co jest spodziewaną częścią starzenia. Jednak zjawisko siwienia staje się coraz bardziej powszechne u młodszych ludzi, niektórzy mają nawet kilkanaście lat (!), co sprawia, że ​​takie przedwczesne siwienie jest niepożądaną zmianą.

Według danych, przedwczesne siwienie definiuje się jako utratę pigmentu włosów. Pigment – melanina, znajdujący się w mieszkach włosowych, jest składnikiem procesu tworzenia włosów. Z biegiem czasu, mniejsza ilość melaniny jest dostępna podczas wzrostu włosów, a ta utrata pigmentu powoduje, że włosy stają się szare, srebrne i ostatecznie białe.

Chociaż podstawowe mechanizmy wciąż nie są jasno zdefiniowane, oto kilka możliwych powodów, dla których twoje włosy stają się siwe wcześniej niż byś sobie tego życzył.

1. Powody genetyczne

Głównym powodem występowania siwych włosów we wczesnym wieku jest genetyka. Dziecko jest bardziej podatne na siwiznę wcześniej, jeśli jego rodzice mają ten sam problem. Geny decydują o tym, kiedy znajdziesz swoje pierwsze siwe włosy, ponieważ regulują one potencjał pigmentacji każdego mieszków włosowych. Jeśli jednak przedwczesne siwienie nie jest cechą charakterystyczną dla twojej rodziny, zaleca się wizytę u lekarza w celu:

  • oceny zdrowia tarczycy
  • sprawdzenia poziomu witamin
  • wykluczenia niedokrwistości – niedoboru czerwonych krwinek lub hemoglobiny we krwi.

2. Warunki autoimmunologiczne

Choroby autoimmunologiczne mogą atakować komórki wewnątrz ciała, w tym mieszki włosowe, co umożliwia przedwczesne siwienie. Na przykład, włosy, które odrastają po skórze głowy, są dotknięte łysieniem plackowatym, stanem, który powoduje okrągłe plamy wypadania włosów, może być odbarwiony lub biały. Bielactwo jest kolejnym zaburzeniem autoimmunologicznym, które powoduje zniszczenie komórek wytwarzających pigment. Chociaż stan ten często dotyka skóry, może również prowadzić do powstawania białych włosów.

3. Palenie

Palenie powoduje wytwarzanie wolnych rodników w organizmie palacza, co powoduje zmniejszenie ilości melaniny, powodując siwienie włosów. Pomimo potencjalnego wpływu palenia na proces starzenia, wciąż nie ma to tak wielkiego wpływu jak genetyka.

4. Przewlekły stres

Stres może prowadzić do wielu szkodliwych konsekwencji, a jednym z nich jest wypadanie włosów i przedwczesne siwienie. Wstrząs, smutek i lęk mogą zmniejszyć liczbę komórek melaniny w mieszkach włosowych, co prowadzi do przedwczesnego siwienia. Podczas gdy trwa dyskusja na ten temat, niektóre badania ujawniły korelację między stresem a siwiejącymi włosami.

5. Niedobór witaminy

Niedobór witaminy B12 jest związany z przedwczesnym siwieniem włosów. Wraz z witaminą B12, cynk i miedź są również odpowiedzialne za odżywianie włosów. Ponadto, jeśli organizm cierpi na brak witaminy C i E, włosy stają się szare. Ich niedobór może zmniejszać ilość komórek wytwarzających melaninę, a tym samym powodować siwe włosy. Wegetarianie i weganie, ze względu na ograniczenia żywieniowe, mogą również mieć większe ryzyko przedwczesnego siwienia.

Zainteresował Cię ten temat? Wejdź na: GR-7.eu

[TB]

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *