Wypełnianie PIT pracownika – co trzeba wiedzieć

office-620817_640

Nowy rok zarówno dla przedsiębiorców, jak i ich pracowników wiąże się z obowiązkiem rozliczenia podatkowego. Jako, że termin rozliczenia jest ściśle określony w przepisach, warto zapoznać się z podstawowymi informacjami jak poprawnie dokonać rozliczenia podatkowego PIT-11 i zrobić to na czas. Co zatem należy wiedzieć, zanim zabierzemy się za wypełnianie PIT 11? O tym opowiemy poniżej.

Kto ma obowiązek złożenia PIT 11?

Obowiązek złożenia PIT bezwzględnie posiadają pracodawcy oraz zleceniodawcy. Dlatego też warto skorzystać z odpowiedniego oprogramowania, aby tę czynność sobie ułatwić. System kadry i płace online umożliwiają szybkie wygenerowanie PIT-11 dla pracownika, dzięki czemu oszczędzimy czas oraz unikniemy błędów. Czym zatem jest PIT-11? Nie wszyscy z nas wiedzą, że PIT-11, to dokument skarbowy, który służy do prawidłowego stworzenia zestawienia podatkowego za ubiegły rok. Aby PIT-11 został prawidłowo wypełniony, należy posiadać szczegółowe informacje od zatrudniającego, i dlatego też to w jego obowiązku pozostaje złożenie PIT-11. Obowiązujący termin, w jakim musi to się odbyć, od 2020 roku przypada do dnia 31 stycznia. Obowiązek ten dotyczy zarówno dużych firm, jak i działalności gospodarczych zatrudniających jedną czy dwie osoby. Co więcej, pracodawca musi przekazać wypełniony PIT-11 bezpośrednio do pracownika. Termin dostarczenia PIT-11 pracownikom mija z dniem 2 marca 2020 roku. Przedsiębiorstwo dokument PIT-11 może przekazać pracownikowi do rąk własnych, za pomocą poczty lub w formie elektronicznej. Jednak ten ostatni przypadek wymaga zgody pracownika. Pamiętajmy też, że PIT-11 powinien być sporządzony w trzech jednakowych egzemplarzach, po jednym dla:

  • pracownika,
  • urzędu skarbowego właściwego miejscu zamieszkania pracownika,
  • przedsiębiorcy.

Co jest potrzebne do prawidłowego wypełnienia PIT-11?

Jako, że to my jako pracodawcy musimy wypełnić PIT-11, warto zapoznać się z informacjami, jak to prawidłowo zrobić. Przede wszystkim, powinniśmy zgromadzić dane o pracowniku, takie jak:

  • PESEL lub NIP,
  • pełne dane adresowe,
  • dane dotyczące Urzędu Skarbowego, właściwego ze względu na zamieszkanie pracownika,
  • kwotę brutto wynagrodzenia za ubiegły rok,
  • wysokość kosztów uzyskania przychodów przez pracownika, czyli pobrane zaliczki podatkowe oraz opłacone składki ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych.

Co więcej, powinniśmy mieć określoną formę, w jakiej będzie dostarczony PIT-11 do pracownika. Dokument deklaracji podatkowej możemy samodzielnie pobrać z Internetu lub  dowolnego Urzędu Skarbowego. Deklaracja PIT-11 może być wypełniona zarówno komputerowo, jak i ręcznie. Jednak warto skorzystać z programów komputerowych, które wykorzystywane są również do zarządzania kadrami. Dzięki wykorzystaniu takiego programu szybko pobierzemy niezbędne do wypełnienia PIT-11 dane pracowników. Możemy również skorzystać z usług profesjonalnej księgowości.

Z jakich elementów składa się PIT-11? 

Pamiętajmy, że prawidłowy PIT-11 składa się z 2 stron i 9 działów, które zawsze powinny zawierać te same informacje. Działy są oznaczone za pomocą Liter od A do I oraz kolejno zawierają:

  • miejsce oraz cel składania deklaracji,
  • dane, które identyfikują płatnika,
  • dane, które identyfikują podatnika wraz z adresem,
  • informacje o kosztach uzyskania przychodu,
  • informacje o dochodach podatnika, pobranych zaliczkach oraz składek,
  • wysokość przychodów,
  • informacje o przychodach, które zwolnione są z podatku,
  • podpisy obu stron.

Dzięki ujednoliceniu formy dokumentu PIT-11 łatwiej jest weryfikować jego poprawność. Zanim więc złożymy deklaracje PIT-11 w urzędzie sprawdźmy, czy dane zostały wypełnione we wszystkich 9 działach dokumentu.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *