Ile wynosi cło i akcyza na auta z USA?

koke-mayayo-thevisualkiller-uG8RGApPGWk-unsplash

Nie da się ukryć, że sprowadzanie samochodu z USA stało się ostatnimi laty naprawdę popularne. W oddalonych o tysiące kilometrów Stanach Zjednoczonych oferowane są pojazdy nie tylko lepszej klasy, lecz również w lepszym stanie i ze znacznie bogatszym wyposażeniem. Jeśli dodatkowo doda się fakt, że nawet opłacenie transportu nie wpływa na opłacalność sprowadzania aut z USA, to nikogo nie powinna dziwić popularność takiego kupowania samochodów. Oczywiście pamiętać trzeba, że samochody z USA obarczone są akcyzą oraz cłem. Co warto o nich wiedzieć?

 

Czym jest cło i akcyza?

 

Zanim przejdzie się do tego, ile wynosi cło i akcyza na auta z USA, najpierw warto się zastanowić nad tym, czym te dwa podatki w ogóle są i dlaczego są one stosowane.

 

Cło to opłata, która pobierana jest za sprowadzanie towarów na teren Unii Europejskiej. Dotyczy nie tylko elektroniki czy też odzieży, lecz również samochodów. Co bardzo ważne, z cłem nie ma się do czynienia, jeśli sprowadza się auto np. z Hiszpanii do Polski, ponieważ obowiązuje ona jedynie w przypadku towarów wjeżdżających na teren wspólnoty. Celem cła jest oczywiście zabezpieczenie wewnętrznego rynku, lecz również zapewnienie legalności importowanych towarów.

Czym natomiast jest akcyza? Najczęściej ma się z nią do czynienia w przypadku alkoholu i papierosów, a potwierdzeniem jej opłacenia jest charakterystyczna banderola. Jak to jednak wygląda w przypadku samochodów? Akcyza to podatek pośredni, który nakładany jest na te produkty, których chce się obniżyć konsumpcje. Innymi słowy, celem akcyzy jest zniechęcenie konsumentów do nabywania danych dóbr. W tym wypadku celem jest ochrona wewnętrznego rynku motoryzacyjnego przed napływem tańszych aut z zagranicy.

 

Ile wynosi cło i akcyza?

 

Jak więc widać, zarówno akcyza, jak i cło to ważne elementy rozliczania sprowadzanego do Polski samochodu. Warto się jednak teraz zastanowić, ile one tak właściwie wynoszą i jak wpływają na opłacalność sprowadzania danego pojazdu. Jakie zatem dane trzeba wprowadzić w kalkulator importowy?

Standardową dla całej wspólnoty europejskiej stawką celną na samochody jest 19% wartości auta. Co jednak ważne różna w tym wypadku może być stawka VAT. Przykładowo w Polsce wynosi ona 23%, lecz już za naszą zachodnią granicą w Niemczech tylko 19%. Zasadne jest więc opłacenie należności celnych u zachodnich sąsiadów.

 

Jeśli natomiast chodzi o akcyzę na sprowadzony samochód, to uzależniona jest ona od pojemności silnika danego auta. Wynosić będzie 3.1% dla aut z silnikami poniżej 2 litrów, a także 18.6% dla tych o pojemność wyższej niż 2 litry.

 

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *