Jakie są wymagania językowe dla opiekunek osób starszych?

Większość ogłoszeń poszukujących opiekunek osób starszych w Niemczech jako jeden z podstawowych obligatoryjnych warunków stawia znajomość języka niemieckiego. Brak porozumiewania się w tym języku może dyskwalifikować kandydata, który chce pracować za granicą. Wiele osób zastanawia się jednak czy językowe umiejętności faktycznie są potrzebne, w jakim stopniu będą wykorzystywane i jaki powinien być poziom znajomości niemieckiego przez opiekunkę osób starszych?

Po co opiekunce znajomość języka niemieckiego?

Przeglądając ogłoszenia o pracę opiekunki osób starszych, często można spotkać się z informacją, że oferta przeznaczona jest tylko dla osób znających język niemiecki. Czy jednak faktycznie jest on niezbędny przy pracy opiekunki? Okazuje się, że w większości przypadków tak. Przede wszystkim bowiem posługiwanie się nim pomaga w nawiązaniu więzi i nici porozumienia z podopiecznym.

jan-antonin-kolar-wybuwygdo1s-unsplash

Język niemiecki przyda się jednak nie tylko do pogawędek z seniorem, ale i w opiece nad nim. Pozwoli przeczytać instrukcje dawkowania leków, zapoznać się z ulotkami informacyjnymi medykamentów, przeprowadzić rozmowę z lekarzem na temat zdrowia i objawów zaobserwowanych u podopiecznego, ewentualnie wezwać pogotowie i opisać symptomy. Opiekunka często też musi zdawać raporty o stanie zdrowia najbliższej rodzinie seniora – one również wymagają znajomości niemieckiego. Bez niego ani rusz także w sklepie, na poczcie, w urzędzie – czyli wszędzie tam, gdzie senior potrzebuje pomocy swojego opiekuna. To, dlatego wiele agencji pracy rekomenduje, aby zapisać się na kurs języka niemieckiego dla opiekunek, przed podjęciem zatrudnienia. Umiejętności na nim zdobyte pozwolą na lepsze i sprawniejsze wykonywanie obowiązków, a także aklimatyzacje w nowym miejscu. Jak przekonasz się też na opieka.felizajob.pl/oferta/nauka-jezyka-niemieckiego/, ukończony kurs języka niemieckiego dla opiekunek daje również możliwość podjęcia pracy na lepszych warunkach finansowych.

pexels-brett-sayles-1474705

Jaki poziom znajomości niemieckiego jest potrzebny?

Im lepsza znajomość niemieckiego, tym praca i komunikacja z podopiecznym i jego rodziną jest łatwiejsza. Często jednak ani niemiecki pracodawca, ani polska agencja opiekunek nie wymaga znajomości języka na poziomie zaawansowanym. W ogłoszeniach najczęściej pojawia się zapis o podstawowej, komunikatywnej umiejętności porozumiewania się po niemiecku. Przy osobach, które znają jedynie podstawy języka, ważne jest, aby dobrze przyswoiły sobie zdania wykorzystywane w trakcie rozmów w sklepie, aptece, wizyty u lekarza czy zamawiania taksówki.  Należy też zaznaczyć, że z racji tego, że seniorzy często są schorowani, mają kłopoty z pamięcią czy wysławianiem się, znajomość niemieckiego powinna być w takim stopniu, aby zrozumieć nawet przekręcone czy niewyraźnie wypowiedziane słowa.

Polecamy:
- Ile kosztują drukarki fiskalne online?
- Profesjonalne szkolenia techniczne – dlaczego warto z nich skorzystać?

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *