Wyjazdy motywacyjne dla pracowników – klucz do team buildingu

integration

Odpowiedzialni, profesjonalni pracownicy to podstawa funkcjonowania każdego przedsiębiorstwa. Jednak ważne jest również, by tworzyli oni zgrany zespół – współpracująca i wspierająca się grupa jest niemal gwarancją sukcesu firmy. Team building, czyli budowanie zespołu, to różne formy motywowania i integracji pracowników, pozwalające na osiąganie lepszych wyników poprzez stworzenie zgodnej i zżytej grupy, nie tylko w pracy, ale również poza nią. Jedną z podstawowych form team buildingu są wyjazdy motywacyjne dla pracowników – wycieczki, podczas których zatrudnione w jednej firmie osoby pod okiem instruktorów i doświadczonych specjalistów wykonują szereg aktywności – gry, zadania i ćwiczenia mające różne, istotne dla grupy cele. Team building zdobywa coraz większą popularność – czy wyjazdy motywacyjne mogą być kluczem do zbudowania świetnie działającego przedsiębiorstwa?

Wyjazdy motywacyjne – jaki mają cel? Jaki jest ich wpływ na relacje między pracownikami?

Głównym celem wyjazdów motywacyjnych jest zintegrowanie pracowników w środowisku innym niż miejsce pracy. Pozwala to na mniej formalne zachowanie, większą swobodę i wspólną, dobrą zabawę. Pracownicy nie muszą wówczas postępować zgodnie z etykietą biurową, a ich role i stanowiska zacierają się – wszyscy są równi i stanowią jeden team. Nieoficjalny strój, brak codziennego stresu i obowiązków do wykonania dają możliwość zapomnienia o sztywnych regułach. W takich warunkach pracownicy firmy mają szansę wspólnie spędzić czas, dodatkowo biorąc udział w zabawach i grach w ramach team buildingu. Celów takich aktywności jest wiele – zaplanowane przez specjalistów, mogą poprawiać komunikatywność, wyłaniać mocne i słabe strony poszczególnych uczestników, kreować liderów i role w grupie i motywować cały zespół do efektywnej pracy. Zadania mające na celu np. poprawę asertywności polegają na budowaniu i wzmacnianiu własnej pozycji wśród pracowników, prezentowaniu i bronieniu własnego zdania, uodpornieniu na manipulację poprzez własną argumentację. Konkretne gry dają możliwość lepszego zapoznania się pracowników – zyskują wiedzę, kto z nich jest najlepszym mówcą, kto najlepiej rozwiązuje konflikty a kto ma zdolności przywódcze. Wszystkie te cechy są ważne podczas pracy grupowej, jaką wykonują na co dzień. Zadania, w jakich biorą udział, traktowane są jako zabawa i pozwalają na bezstresowe zwiększenie efektywności pracy.

Główne zadanie – motywacja i integracja

Motywacja wzbudza potrzebę poprawy jakości wykonywanej pracy. Jest zatem niezwykle istotna – zmotywowany pracownik wykonuje swoje obowiązki z zaangażowaniem i jest bardziej wydajny. Motywacja pozwala ukierunkować osoby na konkretne cele, wzmaga pragnienie osiągnięcia sukcesu i pobudza do działania. Dla pracodawcy motywowanie pracowników jest podstawowym narzędziem rozwoju przedsiębiorstwa – jej spadek wśród zatrudnionych oznacza spadek wydajności i skuteczności firmy. Natomiast integracja pozwala stworzyć między pracownikami więź emocjonalną – spaja grupę, poprawia atmosferę i ich wzajemne relacje. Na miejscu pracy ma to duże znaczenie – zintegrowany zespół, gdzie wszyscy lubią się i ufają sobie nawzajem, jest gotowy pomagać i wspierać się. Sprawia, że nastroje i atmosfera w pracy są pozytywne, co zwiększa efektywność. Są to więc dwa główne cele wyjazdów dla pracowników. Wyjazdy motywacyjne pozwalają realizować je w sprzyjających warunkach i bez formalnego zadęcia – dla przedsiębiorstwa może mieć to wymierne korzyści w postaci zwiększonej wydajności pracy, co automatycznie zwiększa zyski.

Team building i związane z nim wyjazdy to forma, którą każdy pracodawca kierujący większym zespołem powinien rozważyć. Jest to inwestycja w ludzi, która z pewnością szybko się zwróci – związani ze sobą pracownicy nie będą chcieli stracić zatrudnienia lub z niego zrezygnować ze względu na bliskie mu osoby w tym miejscu. Współpracujący zespół, znający swoje mocne i słabe strony wykona powierzone mu zadanie znacznie szybciej niż grupa obcych sobie ludzi, którzy nie mają ochoty ze sobą przebywać. Przykładów jest mnóstwo, można więc zdecydowanie stwierdzić, że wyjazdy motywacyjne są kluczem do team buildingu.

Dziękuję firmie aplanet.pl za współpracę podczas tworzenia artykułu. Jeżeli interesuje Cię więcej informacji na temat czym jest impreza integracyjna zapraszamy na stronę aplanet.pl

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *