Maty dezynfekcyjne i przejazdowe to obowiązek w wielu miejscach, gdzie odbywa się hodowla zwierząt lub produkcja żywności. Warunki produkcji musza być bowiem czyste i sterylne. W miejscach, gdzie utrzymywane są zwierzęta nietrudno bowiem o różnego rodzaju choroby zakaźne, które mogą w krótkim czasie zdziesiątkować nawet całą hodowlę. Warto więc dmuchać na zimne, aby nie odnotować w niedalekiej przyszłości naprawdę sporych strat.
Najwięcej problemów, jeśli chodzi o bioasekurację oraz spełnianie wyśrubowanych norm sanitarnych mają obecnie właściciele chlewni, którzy utrzymują na większą lub mniejszą skalę trzodę chlewną. Od kilku lat poważnym zagrożeniem jest bowiem ASF, czyli afrykański pomór świń. To zjadliwy wirus, który nie jest groźny dla ludzi, natomiast wyjątkowo zagraża trzodzie chlewnej. ASF przenoszony jest przez dziki oraz inne zwierzęta leśne, nie ma więc większych trudności, aby przedostać się na teren gospodarstwa hodowlanego. Gdy w chlewni stwierdzone zostanie ognisko ASF, trzeba natychmiast zutylizować wszystkie zwierzęta. Nawet, jeśli tylko jedno jest chore, czasem trzeba wybić stado liczące kilka tysięcy świń. A to już są potężne straty, które mogą doprowadzić do upadku działalności.
Maty przejazdowe dla skutecznej ochrony
Form ochrony przeciwwirusowej jest naprawdę sporo, wiele zależy od indywidualnych potrzeb. Poza ASF zagrożeniem są również inne wirusy, które mogą dostać się nie tylko do chlewni, ale również obory czy kurnika. Pamiętajmy, aby dbać szczególnie o te miejsca, gdzie znajdują się młode, dopiero narodzone zwierzęta. Ich układ odpornościowy jest jeszcze bardzo słaby, a więc wirusy i inne drobnoustroje mogą zaatakować bardzo szybko i niestety skutecznie. Dobrym sposobem ochrony hodowli przed wirusami są ,maty przejazdowe które umieszcza się w bramach oraz furtkach do gospodarstwa. Pozwalają one zdezynfekować koła samochodów, dzięki czemu nawet, jeśli znajdują się na nich jakiekolwiek drobnoustroje, zostaną one zneutralizowane.
Jak wybrać dobrą matę przejazdową?
Gdy wybieramy matę przejazdową, warto zwracać uwagę przede wszystkim na jej rozmiary, zarówno szerokość, jak i długość. Powinna być ona tak szeroka, jak brama wjazdowa, a jej długość powinna być na tyle duża, aby koła auta mogły na niej wykonać jeden pełny obrót. W ofercie producentów mat dezynfekcyjnych i przejazdowych można znaleźć produkty o różnych wymiarach, dzięki czemu można je bez problemu dopasować do indywidualnych potrzeb. Maty przejazdowe to dodatkowy wydatek, ale warto potraktować je jako inwestycję w dobre funkcjonowanie przedsiębiorstwa. Oszczędność rzędu kilkuset złotych nie jest bowiem warta kłopotów, jakie można mieć w sytuacji, gdy groźny wirus dostanie się do zwierząt i zacznie dziesiątkować nasze stada. Profilaktyka zawsze i w każdej sytuacji jest zdecydowanie tańsza niż leczenie już istniejących chorób.
Super rady, dzięki