W dzisiejszych czasach wszelkie zabezpieczenia firm przed bankructwem są na wagę złota. Pandemia pokazała przedsiębiorcom, jak łatwo można stracić dorobek całego życia. Aby się tak nie stało, trzeba podjąć odpowiednie kroki w kierunku zminimalizowania strat.
Zarządzanie kryzysowe – formy finansowania firmy
Kiedy przychodzi czas zagrożenia dla przedsiębiorstwa – spadkiem dochodów, a nawet bankructwem, warto poprosić o pomoc eksperta. Poradnictwo w tej kwestii dotyczy usługi wsparcia w identyfikacji źródeł finansowania. Konieczna jest analiza dokumentów firmowych i ocena możliwości poprawy płynności finansowej.
Jeśli zostanie dobrze sporządzony plan ciągłości działania (Business Continuity Plan — BCP) firmy, to wtedy można szybko i skutecznie reagować na sytuacje kryzysowe. Aby szybko zareagować i wybrać niezbędne instrumenty pomocowe, należy dokładnie poznać aktualną sytuację firmy. Po drugie konieczne jest odkrycie możliwych zagrożeń. Następny krok to określenie działań zaradczych, które wyprowadzą firmę z finansowego „dołka” i pomogą zminimalizować obecne czy przewidywane straty. Bardzo ważne jest także testowanie ustalonych procedur i aktualizacja planu.
Czego możesz się podziewać po zgłoszeniu się do ekspertów?
Przede wszystkim otrzymasz rzetelne dane na temat funkcjonowania i zagrożeń, jakie mogą dotknąć Twoją działalność. Dzięki wykorzystaniu odpowiednich rozwiązań podatkowych zyskasz fachową pomoc w odzyskaniu płynności finansowej firmy. Otrzymasz też wykaz narzędzi, którymi możesz posługiwać się dążąc do zminimalizowania zagrożenia. Oprócz tego zyskasz merytoryczne wsparcie podczas trwania całego procesu oraz pomoc przy wnioskach.
Możliwe instrumenty pomocowe dla przedsiębiorców
Jeśli jesteś przedsiębiorcą i Twoja firma znajduje się w kryzysowej sytuacji, możesz ubiegać się o zwolnienie ze składek ZUS. Oprócz tego możesz uzyskać wsparcie finansowe w postaci Tarczy Finansowej, dofinansowania z FDŚP czy postojowego. Możesz też poprawić płynność finansową firmy przez odliczenie straty w 2020 r. w rozliczeniu CIT za 2019 r. czy odroczenie płatności podatków. Pamiętaj też, że możesz dążyć do odroczenia terminów zapłaty i realizacji zobowiązań finansowych.
Wczesne wykrycie zagrożenia i znalezienie środków zaradczych pomoże Ci uniknąć dużych strat finansowych. Jeśli zależy Ci na interesie firmy i ochronie pracowników, zgłoś się po niezbędną pomoc. Dzięki szybkiemu wprowadzeniu planu pomocowego Twoja firma będzie znów generować zyski i zachowa swoją niezależność finansową.