10 wskazówek, jak poprawić wydajność systemu Windows 10

windows-w79mIrYKcK4-unsplash

Użytkownicy często zauważają, że ich komputer nie działa tak szybko, jak kiedyś. Aplikacje uruchamiają się dłużej. Im więcej zasobów zużywa dany program, tym dłużej trzeba czekać na wykonanie w nim różnych czynności. Jest to szczególnie duży problem dla posiadaczy starszych urządzeń, na których system operacyjny zaczyna działać bardzo wolno. Aby rozwiązać ten problem, warto wykonać akcelerację systemu Windows 10.

Następnie przedstawimy dziesięć sposobów optymalizacji systemu operacyjnego. Pomogą one bardziej inteligentnie rozdzielić zasoby komputera i skierować je do najważniejszych celów. Ponadto wskazówki te pozwolą wybrać takie ustawienia systemu, aby Windows działał tak wydajnie, jak to tylko możliwe. Nasze wskazówki będą przydatne nie tylko dla posiadaczy systemu operacyjnego firmy Microsoft, ale także dla tych, którzy dopiero zamierzają kupić licencja Windows 10.

Użytkownicy z drugiej kategorii będą w stanie odpowiednio skonfigurować system od samego początku, aby utrzymać w nim doskonałą wydajność przez długi czas.

Odinstalowywanie niepotrzebnych programów i plików

Aby poprawić wydajność komputera, warto usunąć z systemu niepotrzebne pliki i aplikacje, które użytkownik rzadko uruchamia. Zajmują one po prostu miejsce na dysku.

Jeśli komputer ma duże urządzenie pamięci masowej z dużą ilością wolnego miejsca, niepotrzebne pliki nie mają prawie żadnego wpływu na wydajność urządzenia. Zupełnie inaczej sprawa wygląda, gdy rozmiar pamięci na dyskach jest bardzo ograniczony. W takim przypadku zapełnienie dysków prowadzi do różnych negatywnych konsekwencji. Na przykład użytkownicy nie mogą już pobierać na nie plików. Ponadto, jeśli na dysku systemowym nie ma wolnego miejsca, niemożliwe jest uruchamianie aplikacji do rozwiązywania problemów. Mając na uwadze te problemy, zaleca się regularne usuwanie z komputera wszystkich dokumentów i programów, które nie są potrzebne użytkownikowi.

Aby pozbyć się bezużytecznych aplikacji w celu optymalizacji systemu operacyjnego, otwórz “Panel sterowania – Programy – Programy i komponenty – Odinstaluj i zmień programy”. Zostanie wyświetlona lista zainstalowanych programów. Możesz je odinstalować kilkoma kliknięciami.
Aby usunąć największe niepotrzebne pliki, otwórz Eksplorator. Tutaj wybierz sekcję “Ten komputer” i w pasku wyszukiwania wpisz “rozmiar: gigantyczny”. Aplikacja wyświetli listę plików większych niż 1 GB.

Optymalizacja automatycznego uruchamiania i usług

Wydajność komputera jest często obniżana przez ustawienia autoloadera. Wiele programów jest często automatycznie konfigurowanych do uruchamiania wraz z systemem operacyjnym. Im więcej takich aplikacji, tym dłużej trwa ładowanie systemu operacyjnego. Na szczęście rozwiązanie tego problemu jest proste.

Otwórz Menedżera zadań w dowolny sposób. Na przykład wpisz nazwę aplikacji w pasku wyszukiwania, a następnie kliknij wynik. W Menedżerze zadań znajdź zakładkę “Autoload”. Zawiera ona listę programów, z których każdy ma wpływ na uruchamianie systemu. Zaleca się wybranie aplikacji o najsilniejszym wpływie i wyłączenie dla nich automatycznego ładowania. Aby to zrobić, wystarczy kliknąć prawym przyciskiem myszy oprogramowanie i wybrać opcję “Wyłącz”.

Oprócz automatycznego ładowania popularnych programów, na wydajność komputera wpływają usługi systemu operacyjnego. Niektóre z nich nie są używane przez użytkowników, ale nadal zużywają zasoby systemu operacyjnego. Aby je zoptymalizować, warto je wyłączyć.

Aby otworzyć listę usług, należy nacisnąć Win+R, wpisać services.msc i nacisnąć Ok. Następnie pojawi się lista ze wszystkimi usługami systemu Windows 10. Wśród nich zwykle można wyłączyć:

  • fax;
  • usługa czujnika;
  • usługę tętna;
  • usługa biometryczna;
  • usługę routera AllJoyn;
  • uwierzytelnianie aplikacji.

To tylko kilka przykładów usług, które są mało przydatne dla przeciętnego użytkownika. Jest całkiem możliwe, że każda osoba znajdzie na liście inne usługi, których nie potrzebuje. Można je bardzo łatwo wyłączyć. Wystarczy dwukrotnie kliknąć na usługę, wybrać “Stop” w kolumnie “Status” i określić “Disabled” w sekcji “Startup Type”. Następnie usługa przestanie uruchamiać się automatycznie.

Aktualizacja sterowników

Czasami spowolnienie komputera wynika z faktu, że sterowniki jego urządzeń są nieaktualne. Problem ten można rozwiązać w kilka minut.
W tym celu należy otworzyć Menedżera urządzeń. Możesz znaleźć tę aplikację za pomocą paska wyszukiwania lub po prostu nacisnąć Win+R, wpisać devmgmt.msc i kliknąć Ok. Następnie program otworzy się, pokazując urządzenia PC i stan ich sterowników. Aby zaktualizować sterownik, wybierz sprzęt i kliknij go prawym przyciskiem myszy. Pojawi się lista opcji, w której należy kliknąć “Aktualizuj sterownik”.

Korzystanie z dysku SSD w celu zwiększenia wydajności

Powolne działanie systemu jest często spowodowane korzystaniem z dysków twardych. Chociaż dyski te są niedrogie i niezawodne, są również powolne. Pod względem szybkości dyski SSD są znacznie lepszą opcją. Dyski SSD to dyski półprzewodnikowe, które gwarantują wysoką prędkość transferu danych. Po ich użyciu system operacyjny i programy będą ładować się i działać znacznie szybciej niż wcześniej.

Wyłączanie efektów wizualnych

Windows 10 jest wyposażony w wiele efektów specjalnych, które sprawiają, że interfejs jest wizualnie przyjemniejszy i bardziej spektakularny. Odbywa się to jednak kosztem zużycia zasobów systemowych. Na wydajnych urządzeniach włączone efekty specjalne nie wpływają na wydajność systemu operacyjnego, ale na słabych komputerach sytuacja wygląda inaczej. Aby zmaksymalizować wydajność systemu, warto unikać marnowania zasobów sprzętowych.
Aby wyłączyć efekty wizualne, otwórz “Panel sterowania – System i zabezpieczenia – System – Zaawansowane ustawienia systemu – Preferencje”. Następnie znajdź zakładkę “Zaawansowane” i sekcję “Efekty wizualne”. Tutaj należy wybrać opcję “Zapewnij najlepszą wydajność”, a także odznaczyć niepotrzebne efekty. Następnie system operacyjny będzie działał szybciej.

Ustawienia oszczędzania energii

Wydajność systemu operacyjnego zależy również od schematu zarządzania energią na komputerze PC lub laptopie. Jeśli w ustawieniach wybrana jest opcja “Oszczędzanie energii”, sprzęt będzie zużywał mniej energii elektrycznej kosztem zmniejszonej wydajności.
Aby wyłączyć oszczędzanie energii, należy otworzyć “Panel sterowania – System i zabezpieczenia – Zasilanie”. Tutaj należy wybrać opcję “Zrównoważony” lub “Maksymalna wydajność”. Dzięki temu zużycie energii nie będzie już wpływać na szybkość działania systemu.

Korzystanie z narzędzia “Oczyszczanie dysku”

Im dłużej użytkownik korzysta z systemu operacyjnego, tym więcej gromadzi się w nim niepotrzebnych plików. Mogą to być dane tymczasowe, pozostałości po usuniętych aplikacjach itp. Takie pliki zajmują tylko miejsce i czasami wpływają na wydajność komputera. Aby się ich pozbyć, pomocne będzie wbudowane w system Windows 10 narzędzie “Oczyszczanie dysku”.
Aby uruchomić ten program, wystarczy nacisnąć Win+R, wpisać cleanmgr i kliknąć Ok. W programie tym można określić niepotrzebne pliki, a następnie usunąć je jednym kliknięciem.

Optymalizacja ustawień pamięci wirtualnej

Oprócz pamięci RAM, komputer posiada również pamięć wirtualną (plik wymiany). Umożliwia on działanie aplikacji, gdy pamięć RAM jest niewystarczająca. Im mniej pamięci RAM ma komputer, tym ważniejsza jest pamięć wirtualna. Jeśli pamięci wirtualnej jest zbyt mało, aplikacje i system operacyjny nie będą działać tak szybko, jak mogłyby. Dlatego tak ważne jest prawidłowe skonfigurowanie pliku wymiany.

Naciśnij Win+R, wpisz sysdm.cpl i kliknij Ok. Następnie wybierz zakładkę Zaawansowane i w sekcji Wydajność. kliknij przycisk “Opcje”. Następnie znajdź zakładkę “Zaawansowane” i kliknij “Zmień”. Tutaj możesz ręcznie lub automatycznie skonfigurować plik wymiany. Jeśli system działa wolno z powodu braku pamięci wirtualnej, warto zwiększyć jej ilość. Nie zaleca się wyłączania pliku wymiany. Spowoduje to nieprawidłowe działanie aplikacji, a niektóre programy całkowicie przestaną działać.

Regularne aktualizacje systemu Windows i oprogramowania

Microsoft stale ulepsza swoje systemy operacyjne. Między innymi Windows 10 wciąż otrzymuje regularne aktualizacje, które naprawiają luki w systemie operacyjnym i poprawiają jego wydajność. Dlatego zalecamy instalowanie wszystkich dostępnych poprawek dla systemu operacyjnego w odpowiednim czasie. Aktualizacja systemu Windows pomoże chronić system operacyjny przed złośliwym oprogramowaniem i utrzymać jego wydajność na optymalnym poziomie. Aby pobrać i zainstalować poprawki od firmy Microsoft, wystarczy otworzyć “Start – Ustawienia – Aktualizacja i zabezpieczenia – Centrum aktualizacji systemu Windows”. Spowoduje to wyświetlenie wszystkich dostępnych aktualizacji. Można je zainstalować jednym kliknięciem.

Ponowne uruchamianie komputera lub laptopa

Jeśli nie wyłączasz komputera przez dłuższy czas, wiele procesów gromadzi się w jego pamięci, przez co ogólna wydajność systemu spada. Aby zwiększyć szybkość systemu operacyjnego, czasami wystarczy ponownie uruchomić komputer. Spowoduje to wyczyszczenie pamięci RAM. Dzięki temu po ponownym uruchomieniu system będzie wykonywał codzienne zadania szybciej niż wcześniej.

- Zacznij od biznesplanu. Dlaczego to jest tak ważne?

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *