Rosnące ceny prądu mobilizują coraz częściej ludzi do szukania tańszych źródeł pozyskiwania prądu. Odpowiedzią na te właśnie poszukiwania są coraz częściej pojawiające się panele solarne i fotowoltaiczne, które ze światła słonecznego generują energię. Od niedawna istnieje możliwość pozyskiwania alternatywnych źródeł energii wykorzystać nie tylko na własny użytek, ale również jako możliwość zarobku. Sprawdźmy więc, jak stworzyć własny biznes na tym polegający.
Formalności z prawnego punktu widzenia
W lutym 2015 roku przyjęto ustawę o odnawialnych źródłach energii, która dopuszcza założenie własnych mini elektrowni, które będą produkować energię nie tylko na własne potrzeby, ale również z możliwością sprzedaży samodzielnie pozyskanego prądu. Jakie warunki należy spełnić, aby własna produkcja sprawnie ruszyła? Pierwszym ważnym źródłem informacji jest ustawa o prawie energetycznym, która jasno określa warunki, jakie należy spełnić, aby uzyskać wymaganą koncesję. Nie zawsze będzie ona konieczna, zwolnieni z niej są na przykład właściciele mini elektrowni.
Ważną informacją dla producentów jest ta, która mówi o sprzedaży energii elektrycznej, gdy nie mamy zarejestrowanej działalności gospodarczej. W takim przypadku jest możliwa sprzedaż niewykorzystanej energii, która jest wprowadzana do sieci dystrybucyjnej. Kolejną ważną kwestią jest pisemne poinformowanie operatora systemu dystrybucyjnego o terminie przyłączenia, planowanej lokalizacji instalacji, jej rodzaju oraz mocy. Zgłoszenie to powinno nastąpić do 30 dni przed planowanym przyłączeniem mikro instalacji. Należy również zadbać o wpis do rejestru wytwórców wykonujących działalność gospodarczą z zakresie małych instalacji.
Rejestr taki znaleźć można w Urzędzie Regulacji Energetyki. Aby uzyskać stosowny wpis należy złożyć wniosek oraz posiadać komplet dokumentów związanych z wymogami budowlanymi oraz samym przyłączem instalacji. Nie zapominajmy również o samych danych związanych z rejestracji działalności gospodarczej. Wykorzystując fotowoltanikę do własnej działalności gospodarczej podobnie jak w przypadku paneli solarnych nie wymaga pozwoleń na budowę w przypadku instalacji do 40 kW. Przedsiębiorstwo ma również gwarancję odkupu nadprogramowej energii przez 15 lat.
Biznes z prądem- tak czy nie?
Wykorzystanie alternatywnych źródeł energii do zarabiania jest stosunkowo świeżym pomysłem. Przyczyniła się także do tego ustawa, która stosunkowo niedawno została wprowadzona w życie. Czy jest sens zaczynać taki biznes? Na jakiego poziomu zarobki można liczyć? Są to kwestie indywidualne, uzależnione chociażby od lokalizacji paneli fotowoltaicznych. Pieniądze potrzebne do rozpoczęcia działalności nie są małe, a oprócz tego niezbędne jest miejsce o odpowiednim nasłonecznieniu, gdzie będziemy mogli rozlokować prądotwórczy sprzęt. Ludzie jednak coraz częściej szukają tańszych źródeł prądu, więc w przypadku atrakcyjnej ceny można liczyć na spore zainteresowanie samodzielnie wytworzonym prądem.
Informacje na temat paneli solarnych i innych ekologicznych rozwiązań dostępne są na stronie Brewa.pl
Jaki pomysł na biznes w małym mieście ma szansę na przetrwane przez dłuższy czas? Chciałabym założyć coś swojego, ale nawet nie wiem, od czego zacząć i jaka branża ma szansę bytu. Zauważyłam, że wiele nowych firm powstaje dosłownie na chwilę i po bardzo krótkim czasie są zamykane. Zastanawiam się, czy to nieumiejętne podejście do biznesu, czy po prostu branża, która w małym mieście nie sprawdzi się?