Dywan wełniany – komfort na który cię stać

5 dywan nowoczesne wnetrze_800x470

Wiele osób wybierających dywan do swojego mieszkania raczej omija wzrokiem oferty dywanów wełnianych sądząc, że jest to zbyt duży wydatek. W tym artykule udowadniamy, że zakup dywanu z wełny nie musi spustoszyć naszego portfela. Podpowiadamy także ze względu na jakie zalety wełny warto kupić taki dywan.

Wełna jest wyjątkowym materiałem znanym nam już od tysiącleci. Większości z nas kojarzy się zapewne bardziej z produkcją ciepłej odzieży niż elementów wystroju wnętrza jednak faktycznie – materiał ten znakomicie nadaje się jako surowiec do wytwarzania dywanów. Czy dywan wełniany jest produktem luksusowym? Ze względu na komfort użytkowania, na jego wyjątkowe cechy w pewnej mierze niewątpliwie tak. Z punktu widzenia cenowego obecnie na dywan wełniany kosztujący kilkaset złotych może sobie pozwolić na prawdę wiele osób urządzających swoje mieszkanie.

Dywan z wełny – co warto o nim wiedzieć?

Kupując dywan niewątpliwie oczekujemy przede wszystkim odpowiadającego nam wzornictwa. Z drugiej strony warto wiedzieć o pewnych praktycznych aspektach posiadania dywanu wełnianego w swoim mieszkaniu. Jedną z rzeczy, które warto wiedzieć jeszcze zanim podejmiemy decyzję o zakupie jest fakt, że w pierwszych tygodniach, a nawet miesiącach użytkowania dywan wełniany mocno pyli. Wielu nabywców nieświadomych tego zjawiska zgłasza reklamację – natomiast producenci wyraźnie informują, że początkowe pylenie wełnianego dywanu to naturalny i pożądany proces. Szczególnie dywany wykonane z wełny nowozelandzkiej mają tendencję do gubienia wełny, tzw. “kłaczenia”. Choć zjawisko to z czasem całkowicie ustaje, to jednak dla osób z silnymi uczuleniami lub chorobami górnych dróg oddechowych może w tym początkowym okresie użytkowania stanowić dyskomfort.

Kupując wełniany dywan warto jednocześnie zadbać o jego prawidłową impregnację. Specjalistyczne preparaty przeznaczone do impregnacji dywanów wełnianych zawierają lanolinę, która chroni runo przed zabrudzeniami. Naturalny wosk owczy natłuszcza i zmiękcza runo dzięki czemu staje się one jeszcze milsze w dotyku, a wzory wyrazistsze.

Zalety dywanów wełnianych

Wełna nie bez powodu jest tak chętnie wykorzystywanym materiałem. Charakteryzuje się wyjątkowymi istotnymi dla nas cechami. Poniżej przedstawiamy najważniejsze z nich.

  • Znakomita trwałość. Dywany wełniane są odporne na wgniecenia, ścieranie i rozdzieranie przez co odpowiednio zadbane mogą służyć przez wiele lat. Co ciekawe to właśnie dywany wełniane ze względu na swoją trwałość są wykorzystywane w eleganckich pomieszczeniach charakteryzujących się natężonym ruchem.
  • Izolacja termiczna oraz akustyczna. Wełna jest znakomitym izolatorem dzięki czemu dywany z niej wykonane idealnie nadają się wszędzie tam, gdzie w pomieszczeniach jest zimna posadzka. Dywan wełniany na podłodze znacząco poprawia komfort domowników. Dywan wełniany znakomicie wytłumia dźwięki co poprawia akustykę w pomieszczeniu. Dzięki niemu łatwiej jest stworzyć prawdziwe w dosłownym tego sformułowania brzmieniu zacisze.
  • Naturalność. Już sam fakt, że wełna jest materiałem naturalnym sprawia, że na dywany wełniane decyduje się wielu zwolenników stylu eko. Wełna znakomicie spełnia założenia materiałów ekologicznych takich jak: bezpieczeństwo biologiczne, możliwość recyklingu, biodegradowalność oraz ograniczanie powstawania odpadów.
  • Właściwości higroskopijne. Wełna jest materiałem, który chroni zwierzęta przed najróżniejszymi warunkami atmosferycznymi. Jest to możliwe właśnie dzięki ‘umiejętności’ pochłaniania wody bez utraty swoich pozostałych właściwości. Zawarte w wełnie kreatynowe białko sprawia, że włókna nie niszczeją pod wpływem wody ani nie pleśnieją. Gdy powietrze otaczające dywan ulega wysuszeniu, wełna oddaje zawartą w niej wilgoć do otoczenia. Dzięki temu wełniany dywan działa jako stabilizator wilgotności powietrza we wnętrzu, w którym się znajduje.
  • Działanie antybakteryjne. Ze względu na swoją budowę wełna hamuje rozwój bakterii oraz grzybów. Zawarta we włóknach lanolina jest antybakteryjna co niewątpliwie sprzyja zdrowiu domowników.
  • Właściwości elektrostatyczne. Redukują tzw. elektrosmog wytwarzany przez powszechnie stosowane urządzenia elektroniczne. Elektrostatyczne włókna wełny nie kumulują kurzu, mają właściwości samoczyszczące. Dzięki temu dywany wełniane nie wymagają częstego prania.
  • Wiązanie szkodliwych związków. Dywan wełniany neutralizuje brzydkie zapachy, zanieczyszczenia obecne w otaczającym go powietrzu, oczyszcza powietrze sprawiając, że staje się ono dla ludzi zdrowsze.
  • Wełniane runo jest sprężyste. Sprężystość runa sprawia, że dywan wełniany jest miły w dotyku, ale jednocześnie bardzo wytrzymały na odkształcenia.
  • Ognioodporność. Wełna jest materiałem trudnopalnym i nietopliwym, dzięki czemu skutecznie hamuje rozprzestrzenianie się ognia podczas ewentualnego pożaru mieszkania. Zapłon wełny jest możliwy dopiero w temperaturze powyżej 500 stopni Celsjusza.

Oczywiście to nie jedyne zalety dywanów wełnianych. Wełna to prawdziwy cud natury – trudno jest przecenić jej walory.

Dywany wełniane – jakie wzory są popularne?

Wybór wzornictwa wśród wełnianych dywanów jest ogromny. Do najpopularniejszych dekorów, z którymi są nieodłącznie kojarzone dywany wełniane są motywy orientalne. Charakteryzują się one wyrazistymi  ciepłymi barwami oraz odważnym wzornictwem. Dekory tego typu pomagają w stworzeniu pachnących egzotyką i przepychem przestrzeni. Z drugiej strony wełniane dywany orientalne znakomicie wpisują się także w nowoczesne minimalistyczne aranżacje. Wśród dywanów wełnianych znajdziemy także wiele modeli charakteryzowanych geometrycznym wzornictwem. Bez problemu odnajdziemy także wełniane dywany jednokolorowe, z motywami roślinnymi i florystycznymi oraz abstrakcyjnymi. Wiele kolekcji dywanów wełnianych wyróżnia także klasyczne ponadczasowe wzornictwo.

Dywan wełniany – jak go czyścić?

Jak każdy przedmiot codziennego użytku tak i dywan wymaga odpowiedniej konserwacji i czyszczenia. Dzięki temu może w niezmienionej formie posłużyć nam przez wiele lat, a nawet dziesięcioleci. Z drugiej strony nieumiejętnie obchodząc się z wełnianym dywanem łatwo można go niestety zniszczyć. Zwłaszcza jeśli jesteś posiadaczem luksusowego ręcznie tkanego wełnianego dywanu z domieszką jedwabiu warto pomyśleć o zlecaniu jego czyszczenia profesjonalnej firmie czyszczącej dywany. Zresztą w przypadku każdego dywanu wełnianego warto przynajmniej raz na jakiś czas oddać dywan w ręce profesjonalistów, którzy przy zastosowaniu profesjonalnych środków oraz sprzętu przywrócą go do pierwotnego stanu.

Niewątpliwie podstawową metodą dbania o właściwy stan dywanu wełnianego jest częste odkurzanie. Warto przy tym pamiętać o tym, aby nie czynić tego zbyt intensywnie zwłaszcza jeśli mamy do czynienia z drogim dywanem tkanym ręcznie, gdyż stosowanie twardych agresywnych końcówek i szczotek może uszkadzać strukturę runa. Aby mieć pewność, że dywan jest naprawdę czysty warto od czasu do czasu odkurzać go z obu stron – także od spodu. Dobrą, skuteczną i mało inwazyjną metodą czyszczenia dywanu jest także potrząsanie nim przez kilkadziesiąt sekund. Dzięki temu szybko możemy pozbyć się niechcianych zabrudzeń. Oczywiście bardzo dobre efekty dają także inne tradycyjne metody czyszczenia jak na przykład trzepanie dywanu na trzepaku oraz czyszczenie go śniegiem.

Kwestia usuwania plam z wełny jest dość złożona, skuteczne pozbycie się plamy osiąga się przez stosowania różnych detergentów w zależności od rodzaju zabrudzenia. Warto pamiętać, że w usuwaniu plam z wełny kluczowe znaczenie ma szybka reakcja bowiem po ok. kwadransie substancja zaczyna się wiązać z włóknami i utrwalać. Skuteczną metodą czyszczenia niejednokrotnie okazuje się delikatne mycie zabrudzonego miejsca wodą z octem.

Polecamy:
- Firma sprzątająca – niezawodny partner firm i instytucji

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *