Pełne wilgoci pomieszczenie to problem nie tylko estetyczny, ale również zdrowotny. Jeśli przez wiele godzin dziennie przebywamy w pomieszczeniu, w którym jest zbyt dużo wilgoci, prędzej czy później odbije się to na naszym zdrowiu.
Wilgoć w pomieszczeniach biurowych w wielu przypadkach bywa na porządku dziennym. Niestety, nie każdy ma możliwość pracy w nowoczesnym i świetnie zaprojektowanym budynku. W wielu firmach za pomieszczenia biurowe służą wnętrza, które pierwotnie były przeznaczone do innych celów. Nic więc dziwnego, że wilgoć pojawia się w nich nagminnie.
Co powoduje nadmiar wilgoci?
Nadmiar wilgoci w pomieszczeniach najczęściej spowodowany jest wadami konstrukcyjnymi budynku bądź też niewłaściwym użytkowaniem. Często powodem jest niesprawna wentylacja, przez co jest niewystarczająca wymiana powietrza między wnętrzem budynku, a zewnętrznym powietrzem na dworze. Przyczyną mogą być zbyt szczelne okna lub źle działające kanały wentylacyjne. Na efekty nadmiaru wilgoci nie trzeba długo czekać. W pomieszczeniach pojawia się nadmiar pary wodnej, która skrapla się i osadza na ścianach i na stropach.
Długotrwała wilgoć jest doskonałą pożywką do rozwoju bakterii, pleśni czy grzybów. Pojawiają się one na ścianach i sufitach i z biegiem czasu stale się rozrastają. Kiepsko wyglądają, ale to nie jedyny problem. Pleśń i grzyby pływają również negatywnie na zdrowie osób, które w takim pomieszczeniu przebywają na co dzień. Mogą być przyczyną alergii, chorób układu oddechowego, obniżenia odporności i ogólnie złego samopoczucia. Jeżeli zawilgocone pomieszczenie jest miejscem pracy, nie ma co się dziwić, że osoby pracujące w takich warunkach nie czują się najlepiej i nie do końca sprawnie wykonują swoje obowiązki zawodowe.
Jak walczyć z wilgocią we wnętrzu?
Przede wszystkim trzeba zadbać o odpowiednią wentylację pomieszczenia. Dobrym rozwiązaniem może być regularne wietrzenie wnętrza, które zapewni odpowiedni poziom wymiany powietrza. Konieczne jest również zadbanie o sprawną wentylację – trzeba sprawdzić wszystkie instalacje. Najlepiej powierzyć to zadanie profesjonalnej firmie, która zajmie się tym sprawnie i kompleksowo. Jeśli wilgoć jest zbyt duża, konieczne może się okazać osuszanie budynków, którym również zajmują się profesjonalne firmy. Inwestując w osuszanie budynków można mieć pewność, że w krótkim czasie problem z nadmierną wilgocią stanie się coraz mniejszy, aż w końcu zaniknie całkowicie.
Pomimo jednak, że budynek będzie osuszony, warto zadbać o te elementy konstrukcyjne budynku, które przez dłuższy czas były poddawane działaniu wilgoci, rozwojowi pleśni czy grzybów. Konieczne może się okazać zastosowanie specjalistycznych preparatów, które zniszczą szkodliwe twory. Czasem nawet to nie wystarczy i może okazać się, że oprócz osuszania trzeba zadbać również o generalny remont i odnowienie ścian czy stropów.
Taka wilgoć w biurze to prawdziwa plaga. Szczególnie, jeśli przebywa się w nim długie godziny. Wilgoć dla przebywających w pomieszczeniach o jej dużym nasileniu mają się o co martwić. Może szwankować na tym zdrowie pracowników, nie mówiąc już o kondycji maszyn elektronicznych. O zdrowie trzeba dbać nie tylko w domu, ale i w pracy np http://www.produktyakuny.pl/. Warto poczytać o tym i skorzystać z rad innych, którzy mają duże doświadczenie w takich sprawach.