W jaki sposób poprawnie skonstruować wniosek o odznaczenie pracownika?

160615100744-rio-olympics-medals-3-super-169

Wiele jest sposobów na docenienie własnego pracownika. Może to być popularna premia, nagroda w formie rzeczowej, pochwała- są to sposoby, które samodzielnie może wykonać sam szef. Co jednak, kiedy pracownik pretenduje do wyższego odznaczenia? Jak wyglądają procedury w takim przypadku?

Jak medal to tylko wniosek

Chcąc w większy sposób uhonorować swojego pracownika, można postarać się o uhonorowanie go specjalnym medalem i nie chodzi tu jedynie o zwykły medal, robiony na zamówienie w odpowiedniej firmie. Aby uzyskać takie odznaczenie, wymagane jest złożenie prawidłowo skonstruowanego wniosku, który należy złożyć w odpowiednim urzędzie. Może to być na przykład Kuratorium Oświaty w przypadku nauczyciela lub bezpośrednio Kancelaria Prezydenta RP. Sam wniosek powinien posiadać typowe dla dokumentu okienka z wymaganymi przez prawo informacjami, a sam dokument mieć właściwy wygląd i charakter, aby został przyjęty i rozpatrzony. Tylko w takim przypadku należy spodziewać się zajęcia się naszym wnioskiem.

Skąd wziąć potrzebne informacje?

Informacje dotyczące wyglądu i informacji zawartych w samym wniosku określa stosowne rozporządzenie. Jak widać w przypadku każdego zawodu wymagane dane mogą się nieco różnić, a na pewno różnić się będzie organ przyjmujący sam dokument. Oprócz informacji zawartych w samym wniosku ważny jest sam wygląd i formuła dokumentu. Ważne jest, aby posiadał on odpowiednio skonstruowane rubryki, a ich kształt i wielkość są konkretnie określone. W końcu wypełniając dokument należy wybrać wyraźne, drukowane pismo, które ułatwi czytelność wypełnianego dokumentu.

Kto może złożyć taki wniosek?

Zazwyczaj osobą wnioskującą o nagrodzenie pracownika jest jego przełożony. Istnieje jeszcze możliwość, że szef może to zrobić na prośbę współpracowników samego pracownika, wówczas przełożony również ma taką możliwość. Niezależnie od tego ważne jest właściwe dopełnienie wszelkich formalności z tym związanych, co ułatwi całą procedurę.

Dla kogo odznaczenia?

Są różne formy nagradzania pracowników, od małych, codziennych, które może realizować sam szef, poprzez te nadawane z urzędu. Różni się z pewnością ich charakter i ranga. Oczywiście najczęściej nagroda kojarzy nam się z formą pieniężną, jednak nie jest to reguła. I co ważne, nie jest to jedyna z najbardziej pożądanych pracowniczych nagród. Medale i odznaczenia nadawane odgórnie są jedną z ważniejszych nagród w karierze zawodowej każdego pracownika, który taką nagrodę otrzymał. Takie odznaczenie nie tylko wyróżnia i jest ważnym elementem w życiu zawodowym, ale również zobowiązuje do godnej pochwały postawy w dalszym etapie zawodowej pracy.

Mówiąc również o nagrodach „z góry”, nie sposób pominąć także ważnej kwestii, jaką jest fakt, że nagroda taka zostaje przyznana na wniosek zazwyczaj innych osób- najczęściej przełożonego, ale nie tylko, co jest dodatkowo miłym zaskoczeniem. Warto pamiętać o tym, że nagroda nie powinna być rzadkim elementem pracy, ale nadarzać się przy każdej sposobności dobrze wykonanej pracy.

Artykuł opracowano wspólnie z firmą wykonującą profesjonalne medale okolicznościowe https://medaleodlewane.com

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *