Gdzie ustawić nawilżacz powietrza w pokoju dziecka?

20211108103528_pexels-photo-7045846.jpeg

Nawilżacze powietrza stają się coraz popularniejszym elementem wyposażenia naszych domów i mieszkań. Szczególnie często umieszczane są w pokojach dziecięcych. Mimo popularności tych urządzeń wiele osób nadal ma wątpliwości co do sposobu ich użytkowania. Problematyczna staje się między innymi lokalizacja nawilżacza.

Odległość nawilżacza powietrza od ścian i mebli 

Minimalna odległość, jaką trzeba zachować pomiędzy urządzeniem a ścianami i większymi meblami, uzależniona jest od rodzaju nawilżacza powietrza. Nawilżacz ewaporacyjny producenci zalecają zwykle stawiać w odległości przynajmniej 10 cm od tych obiektów. Chodzi tutaj o zapewnienie swobodnego przepływu powietrza.

W przypadku nawilżaczy ultradźwiękowych sytuacja wygląda inaczej. Para wodna wydostająca się z takiego urządzenia moczy wszystkie przedmioty znajdujące się w pobliżu. Aby uniknąć problemu mokrych ścian i mebli, trzeba ustawić nawilżacz w odległości przynajmniej 50 cm od nich.

Najlepiej jednak trzymać nawilżacze ultradźwiękowe z dala od pokojów dziecięcych. Temat ten omówimy dokładniej w części „Jaki nawilżacz powietrza wybrać do pokoju dziecka?”.

Odległość nawilżacza powietrza od łóżka

Jeśli chodzi o łóżko, to teoretycznie zasady wyglądają podobnie. Nawilżacz ewaporacyjny można bezpiecznie ustawić blisko niego, ale nawilżacz ultradźwiękowy nie powinien się przy nim znaleźć. W praktyce jednak istotną rolę odgrywa tutaj głośność pracy. Nawilżacz nie może utrudniać dziecku snu, dlatego nawet w przypadku nawilżacza ewaporacyjnego warto zachować taką odległość od łóżka, aby hałas emitowany w niskiej prędkości (bo to głównie z niej korzystamy nocą) nie był uciążliwy.

Odpowiednie podłoże

Nawilżacz powietrza powinien być ustawiony na podłożu:

  • równym,
  • płaskim,
  • odpornym na wilgoć.

Nie można ustawić urządzenia na kanapie, fotelu czy łóżku. Najlepiej, aby stało na podłodze, nie na dywanie czy wykładzinie. Można też umieścić je na stoliku, ale lepiej wybrać taki, który jest odporny na wilgoć.

Jaki nawilżacz powietrza wybrać do pokoju dziecka?

Rodzice stojący przed wyborem nawilżacza powietrza do pokoju dziecka mają do wyboru dwa rodzaje urządzeń:

  • Nawilżacz ewaporacyjny 

Ewaporacja to naturalny proces odparowywania wody. Nawilżacz ewaporacyjny ma wentylator, który wymusza obieg powietrza przez zanurzony w wodzie, a więc mokry filtr. W efekcie powietrze zostaje nawilżone, po czym zostaje z powrotem odprowadzone poza urządzenie. Do nawilżacza ewaporacyjnego można wlewać wodę prosto z kranu.

  • Nawilżacz ultradźwiękowy

Ultradźwięki rozbijają na mikroskopijne cząsteczki wodę i całą jej zawartość. Cząsteczki te są wydmuchiwane w postaci mgiełki, która co prawda ładnie wygląda, ale może być bardzo niebezpieczna. W przypadku zastosowania wody kranowej znajdują się w niej drobinki minerałów. Ponadto może zawierać bakterie oraz środki chemiczne z preparatów wykorzystywanych do mycia wnętrza urządzenia. Konieczne jest tu zatem stosowanie wody destylowanej (kosztuje 1 zł za 1 l) i szczególne dbanie o higienę nawilżacza.

Sporadycznie można natknąć się jeszcze na nawilżacze parowe, ale to przestarzała technologia. Urządzenia te działają podobnie do czajnika elektrycznego, czyli doprowadzają wodę do wrzenia i generują gorącą parę wodną. Oznacza to niestety ryzyko poparzeń.

Podsumowując, najzdrowszy wybór to nawilżacz ewaporacyjny.

Ważne parametry nawilżacza powietrza

Poza typem nawilżacza warto jeszcze uwzględnić takie parametry jak:

  • wydajność – minimalną wydajność (w ml/h albo g/h), którą powinien zapewniać nawilżacz powietrza, można poznać poprzez pomnożenie powierzchni pokoju dziecka przez 7,
  • pojemność zbiornika na wodę – warto, aby była mniej więcej 10 razy większa od wydajności, aby nie trzeba było zbyt często dolewać wody,
  • obecność higrostatu – higrostat sprawia, że urządzenie może samo nawilżyć powietrze do wyznaczonego poziomu, a potem utrzymać tę wilgotność,
  • głośność pracy – w pokoju dziecka najlepiej sprawdzi się nawilżacz, który w niskim trybie jest w stanie pracować, generując hałas poniżej 30 dB, 
  • koszty użytkowania – o kosztach użytkowania decyduje cena i żywotność elementów wymiennych, zużycie energii, a w przypadku nawilżacza ultradźwiękowego także zużycie wody destylowanej (niskie ceny wody kranowej sprawiają, że w nawilżaczu ewaporacyjnym wydatki z tym związane można pominąć).

Dlaczego nawilżanie powietrza w pokoju dziecka jest ważne

Na koniec warto wspomnieć o tym, dlaczego nawilżacze powietrza są często niezbędne w naszych domach, a szczególnie w pokojach dziecięcych. Przyjrzyjmy się zatem skutkom oddychania suchym powietrzem.

  • Drapanie w gardle i suchy kaszel
    Suche powietrze wysusza śluzówkę dróg oddechowych, dlatego pojawia się drapanie w gardle, które skutkuje uporczywym kaszlem.
  • Częstsze występowanie chorób wirusowych i bakteryjnych
    Sucha śluzówka oznacza też zaburzenie pracy obecnych w niej rzęsek. Nie są one w stanie skutecznie oczyszczać wdychanego powietrza, co oznacza wyższą podatność na choroby wirusowe i bakteryjne. Dodatkowo pod wpływem wdychania suchego powietrza dochodzi do zaburzenia procesu, który pozwala ostrzec o występowaniu infekcji sąsiednie komórki oraz do obniżenia zdolności komórek do naprawy uszkodzeń w płucach.
  • Zaczerwienienie i swędzenie oczu
    Niska wilgotność powietrza prowadzi także do przesuszenia śluzówki oka. W efekcie oczy stają się zaczerwienione, pieką i łzawią.
  • Suchość i podrażnienia skóry
    Skóra także ulega przesuszeniu, co przejawia się jej zaczerwienieniem i swędzeniem.

Źródła:

Eriko Kudo, Eric Song,  Laura J. Yockey, Tasfia Rakib, Patrick W. Wong, Robert J. Homer, Akiko Iwasaki, Low ambient humidity impairs barrier function and innate resistance against influenza infection, https://www.pnas.org/content/116/22/10905, [dostęp online 29.10.2021].

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *