Urządzanie biura o różnej wielkości – jakie zalecenia?

PrzechwytywanieStarannie przemyślane planowanie przestrzeni biurowej nie tylko zwiększa efektywność pracowników, ale także poprawia wpływ zewnętrzny ich firmy. Biuro jest centrum współczesnego świata pracy – w związku z tym ważne jest, aby ludzie czuli się komfortowo w swoim miejscu pracy. Z wyprzedzeniem należy wziąć pod uwagę aspekty, które uwzględnimy w tym artykule.

Analiza i planowanie

W małych biurach zalecana powierzchnia na pracownika to 8-10 m² na miejsce pracy, w biurach na planie otwartym 12-15 m². Każde miejsce pracy powinno, jeśli to możliwe, znajdować się blisko okna. Optymalnie biurka powinny być ustawione pod kątem 90 stopni do okna, aby słońce nie świeciło bezpośrednio na monitor. Ważne jest również światło dzienne i widok na zewnątrz, ponieważ mięśnie oczu mogą się rozluźnić podczas przerw w pracy monitora. W tym czasie regeneruje się zdolność koncentracji.

Porada: umieść sprzęt IT, kopiarki lub archiwa w pomieszczeniach bez okien. Tutaj żaden pracownik nie może pracować dłużej. Aby optymalnie zaplanować przestrzeń biurową, należy najpierw przeanalizować swoje wewnętrzne struktury i skonsultować się z pracownikami. W planowaniu przestrzennym należy również uwzględnić analizę zadań roboczych i ich znaczenia dla celów firmy. Warto również uwzględnić panele dźwiękochłonne jako przydatny element sprawiający, że praca w biurze jest jeszcze bardziej komfortowa.

Przegląd projektu biura – opcje układu

Współczesne wymagania biurowe różnią się znacznie od poprzednich generacji. Współcześnie współpraca i komunikacja powinny być silniej wspierane przez strukturę przestrzenną: wymiana konkretnej wiedzy stała się ważniejsza, a coraz to nowe zespoły projektowe zapewniają zmianę struktur korporacyjnych, a tym samym sposobu pracy firm. Dlatego alternatywne formy biura i nowe koncepcje projektowe zastępują istniejące systemy, aby sprostać rosnącym wymaganiom w zakresie pracy grupowej i projektowej. Ponadto lokalizacje się zmieniają. Nie każdy pracownik spędza przy biurku pięć dni w tygodniu, skutkiem są wolne miejsca, które wciąż generują koszty.

Technologia w coraz większym stopniu napędza ten trend, a coraz więcej osób pracuje w domu, aby pogodzić pracę z życiem rodzinnym lub podróżować w ramach swojej pracy. Tak zwane koncepcje nieterytorialnego biura i współdzielenie biurka to nowoczesne rozwiązania dla nowych sposobów pracy. Układ pojedynczego biura to prawdopodobnie najbardziej klasyczna forma biura. Przeważnie definiowane jako przestrzenie dla jednego lub dwóch pracowników, obszary są podzielone w taki sposób, że biura znajdują się wzdłuż centralnych, wąskich korytarzy. Aby nie marnować miejsca, często używa się tutaj minimalnych wymiarów.

Zalety – kto korzysta?

Pojedyncze biura mają tę wielką zaletę, że można pracować bez przerw, atmosferę pracy można zaprojektować zgodnie z indywidualnymi życzeniami, a tym samym sprzyja to dobremu samopoczuciu. Indywidualna przestrzeń zapewnia spokój podczas pracy w skupieniu.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *