Inteligentne firmy rozumieją, że obszary robocze są narzędziem biznesowym. Środowisko biurowe odzwierciedla i wzmacnia podstawowe wartości firmy poprzez rozmieszczenie różnych zespołów i funkcji oraz elementy projektu odzwierciedlające kulturę, markę i wartości.
Na przykład zaobserwowaliśmy eksplozję otwartych układów biurowych, częściowo dlatego, że otwartość, przejrzystość i współpraca to niektóre z atrybutów, do których dziś dążą firmy. Czasami te projekty działają dobrze – jednak badania pokazują, że ten nacisk na współpracę może być zbyt przecenioną rzeczą. Coraz częściej ludzie odkrywają na nowo wartość ciszy i skupienia oraz proszą o miejsca, w których mogą się skoncentrować, co współczesne projektowanie wnętrz kraków biurowe powinno uwzględnić.
W rzeczywistości współpraca i spokój to dwa końce kontinuum z szerokim zakresem trybów pracy – każdy z optymalnym ustawieniem. Najlepszym sposobem ich zidentyfikowania jest identyfikacja wzorców codziennych prac i mikro-momentów, które odpowiadają decyzjom projektowym biura.
Łatwiej to jednak powiedzieć niż zrobić. Jedną rzeczą jest zauważyć osobę pracującą solo w pustej sali seminaryjnej lub grupę ludzi skulonych przy czyimś biurku, ponieważ sala konferencyjna była niedostępna. Zupełnie innym jest wyobrażenie sobie, jak może wyglądać alternatywny, skuteczny scenariusz.
Projektowanie wnętrz biurowych – potrzeby vs wyobrażania
Aby wszyscy mówili tym samym językiem przestrzennym, warto bliżej się przyjrzeć kwestii atrybutów, które mogą konkretniej umożliwić ludziom dopasowanie pożądanego sposobu pracy z przestrzenią fizyczną. Atrybuty, o jakich mowa to:
lokalizacja,
obudowa,
ekspozycja,
technologia,
czasowość,
perspektywa,
rozmiar.
Aby lepiej zrozumieć, jak one działają, wypróbuj poniższe ćwiczenie samodzielnie lub ze swoim zespołem. Wybierz przykład pracy, która ma miejsce regularnie, na przykład codzienne lub cotygodniowe spotkanie na stojąco. Korzystając z poniższego kontinuum, spróbuj zidentyfikować ideały dla twojej konkretnej sytuacji (prawdopodobnie spadną gdzieś pomiędzy dwiema skrajnościami na obu końcach). Na przykład w przypadku atrybutu „lokalizacja” możesz zapytać swój zespół: czy spotkanie jest łatwiejsze, jeśli odbywa się w centralnej sali konferencyjnej na żądanie lub w pobliżu miejsca, w którym inne osoby mogą się spotkać? A może najlepiej jest to ułatwić w miejscu pracy zespołu i z dala od miejsca, w którym prawdopodobnie spotkasz innych?
Kiedy skończysz, rozważ wszystkie odpowiedzi łącznie – może to pomóc ci w wykryciu istotnych faktów poza twoimi potrzebami, z czego wyniknąć może na przykład ważna myśl: „Potrzebujemy więcej przestrzeni do współpracy”.
Istnieje wiele sposobów korzystania z tego ćwiczenia poza jednym spotkaniem. Może służyć jako podstawa warsztatów wizji projektowania z większą grupą na temat tego, jak i gdzie ludzie pracują oraz jak wyobrażają sobie pracę w nowy sposób w przyszłości. Firmy projektujące wnętrza mogą to wykorzystać do stworzenia ankiety online, która dostarcza im ważnych informacji w bardziej systematyczny sposób i dzięki temu będzie mogło być to traktowane jako sposób na dotarcie do większej liczby potencjalnych klientów.