Urządzamy biurowe wnętrza: jak odróżnić potrzeby od wyobrażeń?

oto praca tk mixInteligentne firmy rozumieją, że obszary robocze są narzędziem biznesowym. Środowisko biurowe odzwierciedla i wzmacnia podstawowe wartości firmy poprzez rozmieszczenie różnych zespołów i funkcji oraz elementy projektu odzwierciedlające kulturę, markę i wartości.

Na przykład zaobserwowaliśmy eksplozję otwartych układów biurowych, częściowo dlatego, że otwartość, przejrzystość i współpraca to niektóre z atrybutów, do których dziś dążą firmy. Czasami te projekty działają dobrze – jednak badania pokazują, że ten nacisk na współpracę może być zbyt przecenioną rzeczą. Coraz częściej ludzie odkrywają na nowo wartość ciszy i skupienia oraz proszą o miejsca, w których mogą się skoncentrować, co współczesne projektowanie wnętrz kraków biurowe powinno uwzględnić.

W rzeczywistości współpraca i spokój to dwa końce kontinuum z szerokim zakresem trybów pracy – każdy z optymalnym ustawieniem. Najlepszym sposobem ich zidentyfikowania jest identyfikacja wzorców codziennych prac i mikro-momentów, które odpowiadają decyzjom projektowym biura.

Łatwiej to jednak powiedzieć niż zrobić. Jedną rzeczą jest zauważyć osobę pracującą solo w pustej sali seminaryjnej lub grupę ludzi skulonych przy czyimś biurku, ponieważ sala konferencyjna była niedostępna. Zupełnie innym jest wyobrażenie sobie, jak może wyglądać alternatywny, skuteczny scenariusz.

Projektowanie wnętrz biurowych – potrzeby vs wyobrażania

Aby wszyscy mówili tym samym językiem przestrzennym, warto bliżej się przyjrzeć kwestii atrybutów, które mogą konkretniej umożliwić ludziom dopasowanie pożądanego sposobu pracy z przestrzenią fizyczną. Atrybuty, o jakich mowa to:

lokalizacja,
obudowa,
ekspozycja,
technologia,
czasowość,
perspektywa,
rozmiar.

Aby lepiej zrozumieć, jak one działają, wypróbuj poniższe ćwiczenie samodzielnie lub ze swoim zespołem. Wybierz przykład pracy, która ma miejsce regularnie, na przykład codzienne lub cotygodniowe spotkanie na stojąco. Korzystając z poniższego kontinuum, spróbuj zidentyfikować ideały dla twojej konkretnej sytuacji (prawdopodobnie spadną gdzieś pomiędzy dwiema skrajnościami na obu końcach). Na przykład w przypadku atrybutu „lokalizacja” możesz zapytać swój zespół: czy spotkanie jest łatwiejsze, jeśli odbywa się w centralnej sali konferencyjnej na żądanie lub w pobliżu miejsca, w którym inne osoby mogą się spotkać? A może najlepiej jest to ułatwić w miejscu pracy zespołu i z dala od miejsca, w którym prawdopodobnie spotkasz innych?

Kiedy skończysz, rozważ wszystkie odpowiedzi łącznie – może to pomóc ci w wykryciu istotnych faktów poza twoimi potrzebami, z czego wyniknąć może na przykład ważna myśl: „Potrzebujemy więcej przestrzeni do współpracy”.

Istnieje wiele sposobów korzystania z tego ćwiczenia poza jednym spotkaniem. Może służyć jako podstawa warsztatów wizji projektowania z większą grupą na temat tego, jak i gdzie ludzie pracują oraz jak wyobrażają sobie pracę w nowy sposób w przyszłości. Firmy projektujące wnętrza mogą to wykorzystać do stworzenia ankiety online, która dostarcza im ważnych informacji w bardziej systematyczny sposób i dzięki temu będzie mogło być to traktowane jako sposób na dotarcie do większej liczby potencjalnych klientów.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *