Posiadanie własnej firmy to dla wielu osób marzenie, które chciałyby zrealizować jak najszybciej. Niestety, bardzo często na drodze do realizacji celów staje brak środków finansowych i konieczność szukania dobrego kredytowania. Na szczęście obecnie w ofercie większości banków można znaleźć szeroką ofertę dla firm, także dla tych, które są dopiero na etapie planów.
Jeśli planujesz otworzyć firmę, a nie dysponujesz środkami na start w odpowiedniej wysokości, warto rozejrzeć się w ofercie banków przeznaczonej dla młodych przedsiębiorców. Pożyczki na start dla firm można znaleźć w większości dużych banków, jest więc z czego wybierać. Dobrym rozwiązaniem jest napisanie najpierw solidnego i profesjonalnego biznesplanu. Bank podczas składania wniosku o kredyt z pewnością poprosi o ten dokument. Analiza biznesplanu w dużej mierze jest tym elementem, który decyduje o przyznaniu kredytu lub o odrzuceniu wniosku kredytowego.
Co z wkładem własnym?
Przy ubieganiu się o kredyt na start firmę zwykle nie trzeba posiadać wkładu własnego. Nie jest to wymagane, ale warto posiadać własne środki. Banki o wiele chętniej przyznają kredyty dla tych przedsiębiorców, którzy są w stanie wyłożyć także swoje pieniądze. Łatwiej jest otrzymać kredytowanie na 70 czy 80 procent niż na całą kwotę, która jest potrzebna na otwarcie biznesu. Jeśli więc planujesz w przyszłości założyć własną firmę z kredytowym wsparciem, warto gromadzić oszczędności, gdyż na pewno przydadzą się na starcie. Przy ubieganiu się o kredyt na firmę bank na pewno też będzie przeprowadzał analizę finansową przyszłego przedsiębiorstwa, aby ocenić, czy dochody będą na tyle wysokie, że nie spowodują problemów w regularnym spłacaniu kredytu. Kredytodawca chce bowiem na wiele sposobów zabezpieczyć się przed sytuacją, gdy kredytobiorca przestanie spłacać kredyt z powodu braku gotówki.
Dobrze się przygotuj
Jeśli chcesz sięgnąć po kredyt na start działalności, warto na samym początku bardzo wnikliwie przejrzeć ofertę co najmniej kilku banków. Poszczególne banki mają swoje produkty, różniące się wieloma czynnikami i parametrami. Przy analizowaniu ofert nie kierujmy się też wyłącznie oprocentowaniem kredytów, gdyż takie parametry mogą być mylące. Kredyt najwyżej oprocentowany wcale nie oznacza, że jest to kredyt najdroższy. Trzeba też brać pod uwagę wiele innych opłat, które trzeba ponosić podczas uruchomienia kredytu i później w ramach spłat ratalnych. Każdy przedsiębiorca powinien również ustalić, jaka wysokość kredytu będzie dla niego satysfakcjonująca. Nie należy brać kredytów w kwocie dużo wyższej niż potrzeby, gdyż dodatkowe środki na pewno szybciej się rozejdą, a spłacać będzie je trzeba przez kolejne miesiące czy nawet lata. Podobnie, jak w przypadku kredytów dla osób prywatnych, także przed zaciągnięciem kredytu na firmę warto bardzo dokładnie zrobić analizę swoich możliwości finansowych i upewnić się, że comiesięczna spłata raty będzie możliwa i nie będzie nadmiernym obciążeniem dla młodej, dopiero rozwijającej się firmy.
Sprawdź także:
Najlepszy kredyt konsolidacyjny