Ubezpieczenia spółek rolnych – jakimi prawami się rządzą?

 agriculture_portfolio_leica_geosystems_1766x750

Rolnictwo należy do jednej z tych branż, w których zysk czy strata nie są w stu procentach zależne od włożonego nakładu pracy. Bardzo często czynnikiem decydującym są warunki pogodowe. Rolnicy, którzy nie ubezpieczają się, w sytuacji gdy pojawi się kataklizm, mogą stracić dorobek całego życia.

Według polskich przepisów obowiązkowi ubezpieczenia podlegają wszyscy rolnicy, którzy są osobami fizycznymi i opłacają podatek rolny. Obowiązkowe jest wykupienie ubezpieczenia OC oraz ubezpieczenie wszystkich budynków. Choć jest to obowiązek, w rzeczywistości jednak wielu rolników nie ubezpiecza się, bo nie jest to w żaden sposób egzekwowane. Co więcej, taka forma ubezpieczenia nie daje zbyt dużej ochrony, szczególnie w sytuacji klęsk żywiołowych, które niszczą nie budynki gospodarskie, a uprawy na polu. Gdy po ulewnych deszczach, nawałnicach czy innych zdarzeniach pogodowych rolnicy tracą większą część swoich upraw, najczęściej zostają z niczym. Wielu rolników nie ubezpieczenia się przede wszystkim dlatego, że uważają, że ich na to nie stać. Jednak gdy pojawi się szkoda, zaczynają żałować, że nie wykupili ubezpieczenia, które choć w części pokryłoby poniesione szkody.

W przypadku spółek rolnych, spółdzielni i innych form zbiorowej działalności rolniczej obowiązek ubezpieczeniowy nie występuje w takiej formie, jak w przypadku rolników będących osobami fizycznymi. Jednakże także w tym przypadku warto rozważyć nieobowiązkowe ubezpieczenie, które będzie chroniło działalność spółki w sytuacji, gdy pojawią się klęski żywiołowe czy negatywne zdarzenia pogodowe. Spółki rolnicze również swoją działalność opierają przede wszystkim na produkcji roślinnej czy zwierzęcej i w takim samym stopniu są narażone na kataklizmy, jak rolnicy indywidualni. Wykupienie ubezpieczenia to gwarancja, że w razie szkody choć część strat zostanie zrekompensowana przez odszkodowanie wypłacone przez ubezpieczyciela. Warto o tym pomyśleć już na samym początku funkcjonowania spółki.

https://www.rankingubezpieczennazycie.plForm ubezpieczeń dla rolników jest całkiem sporo, niemal w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym można znaleźć oferty polis przygotowane właśnie dla tej grupy zawodowej. Ubezpieczenie na życie na ubezpieczenienazycie.net.pl to możliwość przejrzenia wielu ofert poszczególnych ubezpieczycieli i zapoznania się z najciekawszymi polisami. Rolnictwo to specyficzna branża, w której wiele zależy od zdarzeń losowych, czyli niezależnych od samych rolników. Dobre ubezpieczenie to gwarancja, że nie trzeba będzie z lękiem sprawdzać prognoz pogody i martwić się o zniszczenia na polu. Aby jednak mieć pewność, że ubezpieczenie jest dopasowane do indywidualnych potrzeb, warto bardzo uważnie i dokładnie wybierać polisę, a także zapoznać się ze wszystkimi warunkami ubezpieczenia. Ubezpieczenia spółek rolnych i wszystkie ubezpieczenia dla rolników nie należą do najtańszych, dlatego koniecznie trzeba wybrać opcję, która zapewni jak najbardziej kompleksową ochronę.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *