Ubezpieczenia spółek rolnych – jakimi prawami się rządzą?

 agriculture_portfolio_leica_geosystems_1766x750

Rolnictwo należy do jednej z tych branż, w których zysk czy strata nie są w stu procentach zależne od włożonego nakładu pracy. Bardzo często czynnikiem decydującym są warunki pogodowe. Rolnicy, którzy nie ubezpieczają się, w sytuacji gdy pojawi się kataklizm, mogą stracić dorobek całego życia.

Według polskich przepisów obowiązkowi ubezpieczenia podlegają wszyscy rolnicy, którzy są osobami fizycznymi i opłacają podatek rolny. Obowiązkowe jest wykupienie ubezpieczenia OC oraz ubezpieczenie wszystkich budynków. Choć jest to obowiązek, w rzeczywistości jednak wielu rolników nie ubezpiecza się, bo nie jest to w żaden sposób egzekwowane. Co więcej, taka forma ubezpieczenia nie daje zbyt dużej ochrony, szczególnie w sytuacji klęsk żywiołowych, które niszczą nie budynki gospodarskie, a uprawy na polu. Gdy po ulewnych deszczach, nawałnicach czy innych zdarzeniach pogodowych rolnicy tracą większą część swoich upraw, najczęściej zostają z niczym. Wielu rolników nie ubezpieczenia się przede wszystkim dlatego, że uważają, że ich na to nie stać. Jednak gdy pojawi się szkoda, zaczynają żałować, że nie wykupili ubezpieczenia, które choć w części pokryłoby poniesione szkody.

W przypadku spółek rolnych, spółdzielni i innych form zbiorowej działalności rolniczej obowiązek ubezpieczeniowy nie występuje w takiej formie, jak w przypadku rolników będących osobami fizycznymi. Jednakże także w tym przypadku warto rozważyć nieobowiązkowe ubezpieczenie, które będzie chroniło działalność spółki w sytuacji, gdy pojawią się klęski żywiołowe czy negatywne zdarzenia pogodowe. Spółki rolnicze również swoją działalność opierają przede wszystkim na produkcji roślinnej czy zwierzęcej i w takim samym stopniu są narażone na kataklizmy, jak rolnicy indywidualni. Wykupienie ubezpieczenia to gwarancja, że w razie szkody choć część strat zostanie zrekompensowana przez odszkodowanie wypłacone przez ubezpieczyciela. Warto o tym pomyśleć już na samym początku funkcjonowania spółki.

https://www.rankingubezpieczennazycie.plForm ubezpieczeń dla rolników jest całkiem sporo, niemal w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym można znaleźć oferty polis przygotowane właśnie dla tej grupy zawodowej. Ubezpieczenie na życie na ubezpieczenienazycie.net.pl to możliwość przejrzenia wielu ofert poszczególnych ubezpieczycieli i zapoznania się z najciekawszymi polisami. Rolnictwo to specyficzna branża, w której wiele zależy od zdarzeń losowych, czyli niezależnych od samych rolników. Dobre ubezpieczenie to gwarancja, że nie trzeba będzie z lękiem sprawdzać prognoz pogody i martwić się o zniszczenia na polu. Aby jednak mieć pewność, że ubezpieczenie jest dopasowane do indywidualnych potrzeb, warto bardzo uważnie i dokładnie wybierać polisę, a także zapoznać się ze wszystkimi warunkami ubezpieczenia. Ubezpieczenia spółek rolnych i wszystkie ubezpieczenia dla rolników nie należą do najtańszych, dlatego koniecznie trzeba wybrać opcję, która zapewni jak najbardziej kompleksową ochronę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *