Kredyty i pożyczki są na porządku dziennym w wielu polskich firmach. Wbrew pozorom, zadłużone są nie tylko małe firmy, które kiepsko sobie radzą na rynku, ale również duże przedsiębiorstwa. Kredyty dla firm nie są czymś negatywnym – wiele firm właśnie w taki sposób zyskuje środki na rozwój, poszerzanie rynków zbytu czy różne formy działalności. Problem pojawia się wtedy, gdy tych kredytów robi się za dużo.
Finansowanie działalności firmy ze środków pochodzących z kredytu nie jest niczym nowym, ani tym bardziej źle widzianym. Zarówno nowo powstałe firmy, jak i przedsiębiorstwa obecne na rynku od dawna sięgają p kredyty dla firm – gotówkowe, obrotowe i inne. Najczęściej doskonale sobie radzą z ich spłatą, bo dzięki kredytom rozwijają swoją działalność i więcej zarabiają. Niestety, niektóre firmy nie mierzą sił na zamiary i biorą kredytów zbyt wiele, co prowadzi do poważnych kłopotów finansowych. I nie ma tu znaczenia, czy kredyty są brane w walucie polskiej, czy w którejś z obcych walut.
Obca waluta nie przeszkadza w konsolidacji
Jednym ze sposobów na pozbycie się nadmiernego zadłużenia bez konieczności zamykania firmy może być kredyt konsolidacyjny. Pozwala on na połączenie wielu zobowiązań kredytowych i pożyczkowych w jedną całość. Konsolidacji można poddać kredyty firmowe w polskiej walucie, a także kredyty w walutach obcych. Dzięki temu z pewnością spłata zadłużenia będzie łatwiejsza. Rata kredytu konsolidacyjnego jest bowiem nieporównywalnie niższa niż suma dotychczas spłacanych rat. W przypadku dużych firmowych kredytów oszczędności mogą sięgać nawet kilku czy kilkudziesięciu tysięcy złotych miesięcznie. Jest to spory zastrzyk gotówki, który można wykorzystać na dalszy rozwój firmy czy szukanie rozwiązań, które pozwolą na długoterminowe wyjście z zadłużenia.
Warto korzystać ze wsparcia doradców
Kredyty konsolidacyjne to doskonałe rozwiązanie dla firm, które są mocno zakredytowane, ale jeszcze ich zadłużenia nie są przeterminowane. Przed podjęciem decyzji o konkretnym kredycie konsolidacyjnym warto skorzystać z opcji wsparcia doradcy finansowego, najlepiej niezależnego, który nie jest związany współpracą z żadnym bankiem. Dzięki temu z pewnością obiektywnie oceni on kondycję finansową firmy i pomoże w podjęciu dobrej decyzji kredytowej. Jeśli planujemy skorzystać z usług doradcy finansowego, trzeba mu opowiedzieć o wszystkich długach i zobowiązaniach, aby miał pełne spojrzenie na sytuację. Jeśli niektóre zobowiązania czy kredyty zataimy, z pewnością przygotowane przez doradcę rozwiązania nie sprawdzą się. Podobnie będzie w przypadku, gdy skonsolidujemy kredyty, a jednocześnie przed spłatą kredytu konsolidacyjnego zaczniemy zaciągać kolejne zobowiązania. W ten sposób znowu wpadniemy w pętlę zadłużenia, która stopniowo będzie się zaciskać. Lepiej więc tego uniknąć i stosować się do zaleceń profesjonalistów.
Sprawdź także:
Najlepszy kredyt konsolidacyjny