Każda firma, zwłaszcza ta działająca w sektorze usług wie, jak istotną rolę odgrywa prawidłowy, harmonijny kontakt z klientami. Kontakt ten jest szczególnie ważny również w kwestii regulowania zapłaty za świadczone usługi i sprzedawane produkty. Wiele firm ma na swoim koncie przykre sytuacje związane z problemami z wyegzekwowaniem wynagrodzenia za świadczone usługi. W takich sytuacjach można udać się do sądu, który rozwiąże spór dotyczący uregulowania należności, jednak ze względu na czasochłonność i koszta tego przedsięwzięcia warto traktować je jako ostateczność. Sprawdźmy więc, w jaki sposób sukcesywnie rozwiązać problem z zapłatą przez kontrahentów.
Kroki do zdobycia własnych pieniędzy
Następująca sytuacja- klient nie zapłacił za wykonane usługi czy produkty, chociaż dawno już je dostał. W takiej sytuacji warto jest rozpocząć egzekwowanie pieniędzy za wykonaną usługę w prosty sposób, a sposobów na odzyskanie własnych pieniędzy jest kilka. Pierwszym z takich kroków będzie wystawienie faktury. Jest to jeden z pierwszych kroków, które przypominają klientowi o zapłacie. Jeśli już wcześniej wystawiono fakturę, można wystawić kolejny dokument, który będzie traktowany jako wezwanie do zapłaty. Jest to dobre rozwiązanie wówczas, kiedy minął termin zapłaty, określony we wcześniej wystawionej fakturze lub w zawartej umowie. Mówiąc o wezwaniu do zapłaty, można wykonać je na kilka sposobów- samodzielnie lub za pośrednictwem kancelarii prawniczej. W drugim przypadku wysłanie wezwania do zapłaty skierowane przez profesjonalnych adwokatów może wzbudzić respekt i skłonić do uregulowania należności.
Dokument ten związany jest także z odsetkami- w przypadku dużego opóźnienia można także wnioskować o dodatkową gratyfikację wynikającą z opóźnienia w uregulowaniu zapłaty. Wysyłając wezwanie do zapłaty należy pamiętać o potwierdzeniu nadania dokumentu. Dobrym tego rozwiązaniem będzie wysłanie dokumentu pocztą listem poleconym za potwierdzeniem odbioru- wówczas nadawca nie tylko zyskuje pewność, że dokument dotrze do adresata, ale również ma potwierdzenie wysłania dokumentu.
Z długami do sądu
Jeśli klient nie odpowiada na dotychczasowe prośby o uregulowanie zapłaty, warto rozważyć możliwość złożenia odpowiednich dokumentów w sądzie. Na wstępie warto jednak obliczyć, czy jest to opłacalne rozwiązanie. Wielu przedsiębiorcom wizyta w sądzie kojarzy się z wieloma niezrozumiałymi formalnościami, jednak jest to często stereotypowe myślenie. Dobrym rozwiązaniem będzie internetowa alternatywa, czyli coraz popularniejszy e-sąd. Dokonanie formalności w internetowym odpowiedniku sądu jest szybsze i sprawniejsze. Decydując się na złożenie sprawy o wyegzekwowanie swoich pieniędzy w sądzie należy złożyć wymagane dokumenty i czekać na rozwiązanie sprawy.
Co z prewencją?
W każdej kwestii najlepiej jest dbać o prewencję, czyli jak najlepiej uchronić się od sytuacji, które mogą w przyszłości zakończyć się w sądzie. Jak to zrobić? Wystarczy postawić na kilka drobnych kroków. Pierwszym z nich niech będzie sformalizowanie naszej współpracy- może to być tradycyjna umowa lub zwykły formularz zamówieniowy. Warto również postawić na ślady podejmowania współpracy, czyli na przykład korespondencję mailową, będącą wystarczającym dowodem współpracy.
Więcej informacji na temat usług odzyskiwania wierzytelności uzyskasz na stronie windykacja Kraków