Trudny klient – porady dla projektantów domów, które pomogą takiego rozpoznać zanim dojdzie do katastrofy

understand-architects-in-coimbatore

Wszyscy słyszeliśmy przerażające opowieści o kliencie z piekła rodem. Będąc w branży projektowania domów w ramach zdobywania doświadczenia można poznać właściwie każdy typ klientów. Praca związana z projektowaniem czyjejś osobistej przestrzeni może stać się bardzo wymagającym rodzajem zleceń. To, czego chcesz uniknąć, to osoby, która po uiszczeniu opłaty sądzi, iż ma prawo do obrażania Ciebie i Twojej pracy. Taka postawa jest nie do przyjęcia!

Może Ci się wydawać, iż można łatwo ominąć te typy, ale faktem jest, że mogą nie przedstawiać swoich zachowań socjopatycznych, dopóki nie zaczniesz faktycznie dla nich wykonywać projektu.

Jedynym sposobem na uniknięcie takich Klientów jest umiejętność ich rozpoznania już podczas pierwszych, wstępnych konsultacji. Można sklasyfikować trudnych klientów na kilka grup – kilka z nich jest omówionych poniżej.

Klient z małym budżetem, ale niekończącymi się wymaganiami

Klient tego typu jest zawsze zestresowany, co powoduje stres w całym robionym dla niego projekcie. Taki stres przekłada się na całą pracę – taka osoba pozbawia Cię „życia”, wybierając produkty, których chce, ale nie może sobie pozwolić.

Kiedy zobaczysz parę kłócącą się przy Tobie i wyczujesz napięcie w powietrzu, uciekaj! Jest to wielki znak, że nie potrafią się dogadać i prawdopodobnie nigdy nie będą. W jakiś sposób napięcie między nimi zostaje skierowane na Ciebie. Wygląda na to, iż masz tutaj do czynienia sytuacją, w której nie ma wygranej i której należy unikać.

Najlepszym sposobem odfiltrowania tego typu klienta już na początku jest opłata za projekt z góry. Zawsze pobieraj opłatę za projekt, na którą zasługujesz. Opłata za projekt poinformuje Cię od razu, czy tacy problemowi klienci chcą Ci zapłacić, czy nie. Jeśli tego nie zrobią, będziesz wiedział, że mogą być kłopoty.

Innym sposobem, aby spróbować ustalić, czy mogą sobie pozwolić na projekt, jest dać im sugestię na temat tego, ile kosztowałoby to przedsięwzięcie w zakresie niskich, średnich i wysokich planów budżetowych. Być może na spotkaniu przynoszą jako przykład plany projektowe tak znamienitych firm jak Dominanta - od razu wytłumacz jak wiele plany projektowe i zakres prac w tym stylu może kosztować i obserwuj reakcję. Dzięki temu oboje możecie się dobrze poznać, zanim przejdziecie do kolejnego kroku ustalania cen i realizacji projektu.

Szalony Klient?

Wszyscy znamy kogoś z jakimś zaburzeniem osobowości, dlatego jest duże prawdopodobieństwo, że i Ty prędzej czy później spotkasz się z takim klientem. Będziesz musiał założyć pasy bezpieczeństwa na tę przejażdżkę kolejką górską, ponieważ będzie najdziksza, na jakiej kiedykolwiek byłeś. Taki klient jednego dnia jest podekscytowany projektem domu, który mu przedłożyłeś, a następnego nic mu się nie podoba.

Jak rozpoznać taką osobę? Jednym z głównych oznak jest to iż jest to osoba, która wydaje się mieć trudności w codziennych relacjach. To klient, który naprawdę potrzebuje przyjaciela. Jeśli chcesz nim być – podejmij wyzwanie, ale zarezerwuj sobie na to naprawdę dużo czasu!

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

1 komentarz do “Trudny klient – porady dla projektantów domów, które pomogą takiego rozpoznać zanim dojdzie do katastrofy

  1. jola
    18 kwietnia 2018 at 14:56

    Trudni klienci wszędzie się zdarzają. Jak to mówią: klient na pstrym koniu jeździ… albo to jakaś łaska była :) Najgorzej jest w różnych gabinetach, np. fryzjerskim, kosmetycznym, albo z tatuażami, jak tu: https://dziarownia.pl/. Tam dopiero mają trudną robotę a trzeba przyznać, że wykonują ją z pełnym poświęceniem. Pewnie to lubią, a jak ktoś coś lubi, to robi to rzetelnie :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *