Transformacja energetyki – czy jest się czego obawiać?

zrzutekranu2021-02-22o10.47.42W ramach walki z globalnym ociepleniem i zanieczyszczonym powietrzem, Unia Europejska, w tym Polska, dąży do przeprowadzenia transformacji energetycznej. Na czym ona polega? Czy w związku z tym procesem odbiorcy energii elektrycznej mają się czego obawiać?

Czym jest transformacja energetyki?

Transformacja energetyczna oznacza proces przejścia krajowej energetyki w kierunku zrównoważonej gospodarki, opierającej się w dużej mierze na odnawialnych źródłach energii. Drugim elementem tej transformacji jest wzrost efektywności energetycznej. W roku 2010 państwa Unii Europejskiej zobowiązały się do roku 2020 do osiągnięcia określonego udziału źródeł odnawialnych w sektorze energetycznym.

Jak przebiega transformacja energetyczna w Polsce?

Chociaż w Polsce udział odnawialnych źródeł energii rośnie co roku, zamierzonego celu nie udało się osiągnąć. Według rządowych planów z 2010 roku, obecnie udział OZE powinien znacznie przekraczać 15%. W praktyce udało się osiągnąć poziom ponad 13% w krajowym zużyciu energii. Wynikające z tego opłaty emisyjne przekładają się na wyższe ceny energii elektrycznej dla przedsiębiorstw, a w przyszłości prawdopodobnie również gospodarstw domowych.

Dlaczego zielona energia może być opłacalna w skali mikro?

Na szczęście mniejsi odbiorcy energii elektrycznej mogą w dużej mierze uniezależnić się od poboru z sieci. Coraz bardziej popularne staje się wykorzystywanie ogniw fotowoltaicznych. Dzięki domowym magazynom energii elektrycznej, które wciąż stanowią rynkową nowość, ale bardzo szybko tanieją, prąd można produkować „na zapas”. Mimo wszystko, energia pozyskiwana w ten sposób nadal wiąże się z ogromnymi kosztami na start, dlatego nie jest ona rozwiązaniem dostępnym dla każdego.

Jak korzystać z odnawialnych źródeł energii bez dodatkowych inwestycji?

Odbiorcy, którzy poza atrakcyjnymi cenami skłaniają się do korzystania z ekologicznych źródeł prądu i ciepła mają do dyspozycji jeszcze jedno rozwiązanie. Chodzi o ofertę Eko, które gwarantują, że wykorzystywana energia elektryczna pochodzi z OZE. Takie rozwiązanie nie wymaga dodatkowych inwestycji. Przedsiębiorca dostaje również certyfikat korzystania z ekologicznych źródeł energii, co może przełożyć się na wzrost zaufania tych klientów, którym zależy na zrównoważonym rozwoju.

Więcej na temat ekologicznej energii dla firm można przeczytać na stronie: https://poprostuenergia.pl/dla-malych-firm/gaz-dla-firmy/.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *