Test alkomatem – czy pracodawca może/musi zmusić pracownika do jego wykonania?

81uEp7EAXRL._SL1500_

Pracodawcy często są zszokowani, gdy zwolnienie pijanego lub nietrzeźwego pracownika jest odrzucane przez związki, ale tym bardziej, gdy dowiadują się, że w rzeczywistości to oni są odpowiedzialni za zapobieganie nadużywaniu alkoholu i narkotyków w godzinach pracy.

Definitywne studium przypadku

Co jednak w takim przykładowym przypadku, gdy kierowca ciężarówki (odpowiedzialny za transport kolegów – pracowników) jest w pewnym stopniu odurzony i z tego powodu spowodował kolizję, czy za brak odpowiedniego zapobiegania nadużywaniu alkoholu w pracy odpowiedzialność spada na zarząd? I czy to oni ( pracodawcy) są tymi, którzy powinni zapewnić, że pracownicy nie będą mogli rozpocząć pracy w stanie nietrzeźwym? Czy https://sklep-alkomaty.pl/ powinien stać się kolejnym miejscem zakupu niezbędnego wyposażenia?

Aby odpowiedzieć sobie na to pytanie warto się zastanowić, czy pracodawcy są prawnie zdolni do zmuszania pracowników do wykonywania testów alkomatem w celu ustalenia, czy są pod wpływem alkoholu, czy też nie. Krótko mówiąc, pracownicy nie mogą być zmuszani do wzięcia udziału w testach, ale nic nie powstrzymuje szefów przed złożeniem wniosku, które pozwoli im na wprowadzenia takiej praktyki – i tym samym podjęcie działań, jeśli pracownicy odmówią poddania się testowi.

Badanie alkomatem – co na to prawo?

Według wielu opinii okazuje się, że nie ma nic w polskim prawie pracy, co mogłoby stanowić podstawę, że pracodawcy mogą lub nie żądać od pracownika poddania się testowania alkomatem. W związku z tym to sami właściciele powinni się zastanowić czy chcą prosić o takie pozwolenie czy nie. Prawda jest taka, iż bardzo ważne jest, aby firmy chroniły się, włączając klauzulę o braku tolerancji dla narkotyków i alkoholu w swoich zasadach i procedurach, a także w umowie o pracę.

Według opinii ekspertów coraz bardziej możliwe staje się przetestowanie wszystkich pracowników za pomocą alkomatu. Jeśli pracownik odmówi poddania się testowi, kierownictwo nie może zmusić go do tego, ale i tak może stosować tę metodę w celu zdyscyplinowania swoich pracowników w przypadku naruszenia umowy lub naruszenia zasad.

Czy testowanie to ma zasadność w jakimś szczególnym okresie?

Kwestia przyjścia do pracy w takim stanie jest szczególnie często spotykana w okresie świątecznym, kiedy wielu pracowników sektora usług – w tym pracowników ochrony, kierowców i wielu innych, których praca jest bezpośrednio związana z życiem innych osób – przychodzi w nie do końca trzeźwym stanie po odbytej uroczystości.

Jeśli brakuje kogoś, kto poczuje się do odpowiedzialności w odniesieniu do tego zagadnienia, prowadzi to do braku dyscypliny. Czasem stosowanym rozwiązaniem, które jest stosowane w większych firmach jest zatrudnienie zewnętrznych konsultantów, którzy są zobowiązani do przeprowadzania wyrywkowych kontrole alkomatem. Takie podejście może oznaczać różnicę pomiędzy łagodzącymi lub obciążającymi ryzykiem związanym z nadużywaniem alkoholu. Czy to rozwiązanie byłoby zasadne w Twojej firmie? Na to nie ma reguły.

Sprawdź także strone wszywkaalkoholowapoznan.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *