Test alkomatem – czy pracodawca może/musi zmusić pracownika do jego wykonania?

81uEp7EAXRL._SL1500_

Pracodawcy często są zszokowani, gdy zwolnienie pijanego lub nietrzeźwego pracownika jest odrzucane przez związki, ale tym bardziej, gdy dowiadują się, że w rzeczywistości to oni są odpowiedzialni za zapobieganie nadużywaniu alkoholu i narkotyków w godzinach pracy.

Definitywne studium przypadku

Co jednak w takim przykładowym przypadku, gdy kierowca ciężarówki (odpowiedzialny za transport kolegów – pracowników) jest w pewnym stopniu odurzony i z tego powodu spowodował kolizję, czy za brak odpowiedniego zapobiegania nadużywaniu alkoholu w pracy odpowiedzialność spada na zarząd? I czy to oni ( pracodawcy) są tymi, którzy powinni zapewnić, że pracownicy nie będą mogli rozpocząć pracy w stanie nietrzeźwym? Czy https://sklep-alkomaty.pl/ powinien stać się kolejnym miejscem zakupu niezbędnego wyposażenia?

Aby odpowiedzieć sobie na to pytanie warto się zastanowić, czy pracodawcy są prawnie zdolni do zmuszania pracowników do wykonywania testów alkomatem w celu ustalenia, czy są pod wpływem alkoholu, czy też nie. Krótko mówiąc, pracownicy nie mogą być zmuszani do wzięcia udziału w testach, ale nic nie powstrzymuje szefów przed złożeniem wniosku, które pozwoli im na wprowadzenia takiej praktyki – i tym samym podjęcie działań, jeśli pracownicy odmówią poddania się testowi.

Badanie alkomatem – co na to prawo?

Według wielu opinii okazuje się, że nie ma nic w polskim prawie pracy, co mogłoby stanowić podstawę, że pracodawcy mogą lub nie żądać od pracownika poddania się testowania alkomatem. W związku z tym to sami właściciele powinni się zastanowić czy chcą prosić o takie pozwolenie czy nie. Prawda jest taka, iż bardzo ważne jest, aby firmy chroniły się, włączając klauzulę o braku tolerancji dla narkotyków i alkoholu w swoich zasadach i procedurach, a także w umowie o pracę.

Według opinii ekspertów coraz bardziej możliwe staje się przetestowanie wszystkich pracowników za pomocą alkomatu. Jeśli pracownik odmówi poddania się testowi, kierownictwo nie może zmusić go do tego, ale i tak może stosować tę metodę w celu zdyscyplinowania swoich pracowników w przypadku naruszenia umowy lub naruszenia zasad.

Czy testowanie to ma zasadność w jakimś szczególnym okresie?

Kwestia przyjścia do pracy w takim stanie jest szczególnie często spotykana w okresie świątecznym, kiedy wielu pracowników sektora usług – w tym pracowników ochrony, kierowców i wielu innych, których praca jest bezpośrednio związana z życiem innych osób – przychodzi w nie do końca trzeźwym stanie po odbytej uroczystości.

Jeśli brakuje kogoś, kto poczuje się do odpowiedzialności w odniesieniu do tego zagadnienia, prowadzi to do braku dyscypliny. Czasem stosowanym rozwiązaniem, które jest stosowane w większych firmach jest zatrudnienie zewnętrznych konsultantów, którzy są zobowiązani do przeprowadzania wyrywkowych kontrole alkomatem. Takie podejście może oznaczać różnicę pomiędzy łagodzącymi lub obciążającymi ryzykiem związanym z nadużywaniem alkoholu. Czy to rozwiązanie byłoby zasadne w Twojej firmie? Na to nie ma reguły.

Sprawdź także strone wszywkaalkoholowapoznan.pl

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *