Procesy technologiczne, które najbardziej narażają maszyny na awarie. Jak im zapobiegać?

manflex-05Działanie zakładów produkcyjnych wymaga wykorzystywania na co dzień wielu skomplikowanych i zaawansowanych technologicznie maszyn. Choć z biegiem czasu urządzenia są coraz lepsze, bardziej zaawansowane i innowacyjne, nie oznacza to, że są niezniszczalne. Także świetnej klasy maszyny są narażone na działanie wielu czynników niszczących. Warto więc regularnie sprawdzać stan techniczny urządzeń, systematycznie je serwisować i na bieżąco usuwać wszelkie, nawet z pozoru nieznaczne i drobne awarie.

Wiele procesów technologicznych, które są niezbędne do realizacji działań zakładu produkcyjnego, naraża maszyny na uszkodzenia i zniszczenia. Są to między innymi działania wielu substancji żrących i drażniących, zużycie poszczególnych elementów wynikających z intensywnej mechanicznej pracy, narażenie na działanie negatywnych czynników atmosferycznych. Problemem może być również nie do końca prawidłowe użytkowanie maszyn, ich przeciążanie i realizowanie zbyt dużej ilości pracy w krótkim czasie. Jeśli maszyny w zakładzie zbyt często ulegają awariom, warto przyjrzeć się temu, jak są użytkowane i czy faktycznie odbywa się to zgodnie z zaleceniami producentów.

Ważne regularne serwisowanie

Negatywne czynniki, na jakie narażone są maszyny, raczej nie znikną. Nie da się bowiem uniknąć tych czynników, które mają miejsce w czasie codziennej pracy. Można natomiast zadbać o to, by maszyny były w dobrej kondycji, co wpłynie na jakość i trwałość ich użytkowania. Bardzo ważne jest regularne serwisowanie maszyn zgodnie z zaleceniami producenta. Systematyczne przeglądy pozwalają na bieżąco reagować na wszystkie nieprawidłowości, drobne usterki i awarie, a także na zużycie poszczególnych elementów. Dzięki pracom serwisowym i przeglądom można szybko wymienić zużyte części na nowe bądź usunąć niewielkie awarie, o których użytkownicy jeszcze nie wiedzieli. Brak regularnego serwisu może spowodować, że usterka czy awaria pojawią się dopiero wtedy, gdy będą bardzo poważne, a co za tym idzie – gdy maszyna nie będzie nadawała się do dalszego użytku bez skomplikowanych prac naprawczych. Brak dbałości o urządzenia może również doprowadzić do sytuacji, że w momencie awarii okaże się ona nie do naprawy i konieczny będzie zakup nowego urządzenia.

Gdzie serwisować urządzenia i maszyny

Aby park maszynowy w zakładzie produkcyjnym działał bez zarzutu, potrzebuje nie tylko regularnego serwisu i konserwacji, ale również tego, by zajmowali się nimi doświadczeni fachowcy. Warto więc mieć zawsze pod ręką namiary na specjalistyczną, sprawnie działającą firmę, która szybko wykonuje zlecenia i jest w stanie naprawić nawet poważne usterki i problemy techniczne. Serwis pomp dozujących i innych urządzeń powinien być znany, renomowany i cieszyć się dobrymi opiniami klientów. W poszukiwaniu dobrego serwisu nie należy kierować się wyłącznie niskimi cenami. Firmy, których usługi są zbyt tanie, realizują zlecenia nie zawsze należycie i z najwyższa starannością. A urządzenia, które trafiają w nieodpowiednie ręce, na pewno nie będą naprawione na sto procent. Jeśli firmie zależy na bezproblemowym użytkowaniu wszystkich maszyn, jakie znajdują się w zakładzie, zawsze warto powierzać je fachowcom. Szukanie oszczędności w tej kwestii może przynieść dużo więcej szkód niż korzyści.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *