Tapeta papierowa czy winylowa?

tapeta salonUrządzanie mieszkania to wspaniałe zajęcie, można zadbać o to, by stworzyć w mieszkaniu atmosferę, która będzie sprzyjać odpoczynkowi, a gdy trzeba także będzie dodawać energii i pobudzać do działania.

Wiele osób planujących aranżację swojego domu decyduje się na uwzględnienie tapety dekoracyjnej. Obecnie w branży wnętrzarskiej tapety ścienne są dość popularnym produktem – wynika to między innymi z dobrego stosunku jakości do ceny tapet. Najtańszymi modelami dostępnymi zazwyczaj w popularnych marketach ogólnobudowlanych są tapety papierowe. Koszt tapety wykonanej z papieru to na ogół nawet 10 zł za rolkę – oczywiście mówimy tutaj o wzorach dostępnych w promocji. Z drugiej strony w sklepach są oferowane także tapety wykonane z winylu. Na jakie tapety ścienne warto się zdecydować? Jakie są plusy i minusy obu rozwiązań?

Zalety i wady tapet papierowych

Tapety papierowe były popularne w Polsce jeszcze i pół wieku temu. Niestety nie zapisały się one dobrze w pamięci większości Polaków ze względu na nietrwałość, oraz problematyczne usunięcie z powierzchni ściany po latach użytkowania. Warto jednak wiedzieć, że obecnie technologie instalacji tapet ściennych nieco się zmieniły, mamy bowiem do dyspozycji o wiele lepszej jakości kleje, które są wykonywane tak, by ułatwić także szybkie usunięcie tapety ze ściany wraz z klejem. To oczywiste, że papier jest materiałem stosunkowo nietrwałym, dlatego trzeba się liczyć z tym, żeby być ostrożnym podczas jej nakładania. Tapeta papierowa jest też dość wrażliwa na zadrapania i uderzenia. Ze względu na powyższe, tapeta papierowa może nie sprawdzić się w domach, gdzie są małe dzieci lub zwierzęta. Z drugiej strony niski koszt sprawia, że większość może je od czasu do czasu po prostu zmienić, co niewątpliwie jest bardzo ważną zaletą dla osób lubiących od czasu do czasu zmienić wystrój mieszkania. Do niewątpliwych zalet tapet papierowych należy też naturalność oraz ekologiczność – papier jest materiałem w pełni biodegradowalnym.

Kilka słów o tapetach winylowych

Tapety winylowe należą obok tapet papierowych do najpopularniejszych tapet ściennych stosowanych w Polsce. Z czego wynika ich stale rosnąca popularność? Podstawową zaletą tapet wykonanych z winylu jest ich bardzo dobra wytrzymałość na:
uderzenia, zadrapania,
słońce (nie blakną kolory pod wpływem promieni słonecznych),
niewrażliwość na parę wodną i wodę.

Tapety winylowe często są wykonywane z dodatkową warstwą flizeliny, tkaniny syntetycznej, która wzmacnia jej trwałość i grubość. Gruba tapeta tego typu doskonale skrywa niedoskonałości ściany tj drobne wgłębienia, grudki czy pęknięcia. Tapetę winylową bez problemu możemy zaaplikować na powierzchnię otynkowanej ściany. Ze względu na wysokie parametry wytrzymałościowe tapeta winylowa z powodzeniem może być wykorzystywana zarówno w kuchni jak i w łazience, dzięki czemu możliwe jest tworzenie naprawdę niezwykłych i niepowtarzalnych projektów tych wnętrz. Tapety winylowe ze względu na bardziej zaawansowaną technologię produkcji są droższe od swoich papierowych odpowiedników.

Wybór tapety to nie lada wyzwanie. Przeglądanie tysięcy dostępnych wzorów może nieźle fizycznie zmęczyć. Dlatego zachęcamy do korzystania z wygodnych internetowych katalogów tapet dekoracyjnych.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *