Szczepienia ochronne wskazane w Twoim zawodzie – bądź na bieżąco

cdc_150922_influenza_vaccine_doctor_800x600

Choć szczepienia ochronne zwykle kojarzą nam się z okresem dziecięcym, to kwestia z taką ochroną zdrowia dotyczy również osób dorosłych i konkretnych sytuacji, w jakich się znajdują. Choć szczepionki najczęściej wymagane są podczas wyjazdów w tropikalne kraje, to równie często wymóg ten spotkać nas może podczas zatrudnienia w nowym miejscu pracy. Kiedy i pod jakimi warunkami można spodziewać się wymogu szczepienia w miejscu pracy?

Kiedy szczepienia w pracy?

Istnieje grupa zawodów, która wymusza szczepienia zawodowe. Jest to spowodowane warunkami, w jakich pracują, jak chociażby styczność z pożywieniem, z produktami pochodzenia odzwierzęcego, pracownicy sektora rolnictwa, w niektórych przedsiębiorstwach, zajmujących się segregacją odpadami czy zlewem ścieków, a także pracując w dużych skupiskach ludzi, także w sektorze medycznym, gdzie ma się styczność z osobami chorymi.

Jest to spowodowane specyfiką pracy, stycznością ze zwierzętami, które mogą być chore czy pracując we wszelkiego rodzaju lecznicach i miejscach służących poprawie zdrowia ludzi. Szczegółowe wytyczne związane z obowiązkowymi szczepieniami znaleźć można w kilku miejscach, jak chociażby Kodeks Pracy czy odpowiednie rozporządzenie, zajmujące się kwestią szczepień ochronnych.

W czyim obowiązku szczepienia?

Zazwyczaj o obowiązku szczepień w danym miejscu pracy powiadamia pracodawca, bowiem w jego obowiązku leży weryfikacja wszystkich formalności związanych z zatrudnieniem, także tym związanym z ochroną zdrowia i właściwym przygotowaniem do podjęcia pracy. W takich przypadkach pracodawca informuje z odpowiednim wyprzedzeniem o konieczności wykonania takich szczepień. Istnieje również możliwość przystąpienia dobrowolnie do szczepień w przypadkach, kiedy jest to zalecane, lecz nieobowiązkowe. Istnieją jednak sytuacje, kiedy pracownik może odmówić takich szczepień, a jest to możliwe chociażby w przypadku, kiedy pracownica jest w ciąży.

Jak sprawdzać na bieżąco informacje o szczepieniach?

Przede wszystkim warto pamiętać o zawodach, które szczególnie ze względu na swoją specyfikę powinny aplikować sobie ochronne szczepionki. Należą do nich pracownicy leśni, osoby pracujące przy wszystkich produktach pochodzenia zwierzęcego, osoby pracujące w służbie zdrowia czy w dużych skupiskach ludzi. Są to oczywiście tylko niektóre zawody związane z koniecznością przeprowadzanych szczepień. Nie można zapomnieć również o pracownikach wyjeżdżających służbowo w miejsca narażone na zarażenie. Istnieje kilka źródeł, w których możemy sprawdzić konieczność i częstotliwość powtarzania szczepionek.

Jeśli nie informuje nas o tym pracodawca, możemy sprawdzić te informacje w stosownym rozporządzeniu, dotyczącym szczepień w miejscu pracy lub w kodeksie pracy, będącym źródłem wiedzy w tej dziedzinie. Część szczepionek nie jest obowiązkowa, jednak ze względu na charakter pracy warto je wykonać. Co więcej, warto pamiętać, że część z nich jest powtarzalna, a więc należy aplikować kolejne dawki we wskazanym odstępie czasu.

W artykule wykorzystano materiały ze strony http://zaszczepsiewiedza.pl

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *