Szafa na broń – jakie wymagania musi spełniać?

revolver-2398825_960_720Nie tylko policjanci, czy pracownicy firm ochroniarskich muszą interesować się tematem przechowywania broni zgodnie z literą prawa i tym jaką rolę w tym pełni szafa pancerna s1 . To temat, który dotyczy każdej osoby posiadającej broń, która uzyskała na to pozwolenie i jest regulowane przez odpowiednie, wydane przez rząd RP rozporządzenie. Właśnie na podstawie tego co mówi owe rozporządzenie w sprawie przechowywania, noszenia i ewidencjonowania broni i amunicji Ministra Spraw Wewnętrznych przygotowaliśmy ten artykuł, który wskazuje na najważniejsze wynikające z niego prawidła, równocześnie zachęcając do poszerzenia tematu wszystkim, których naprawdę ta sprawa dotyczy bezpośrednio.

S1 – szafa na broń spełniająca wymagania

Instytut Mechaniki Precyzyjnej wskazuje na fakt, iż według obowiązujących do 2014 norm (PN-EN 1143-1) szafy klasy „0” według poprzedniej normy spełniające wymogi obecnego rozporządzenia, dzisiaj nie są już w świetle zawiłych przepisów legalne, a o ich prawidłowość zastosowania trzeba się ubiegać. Łatwiej więc wydaje się zastanowić nad zakupem nowej szafy – wymieniając starą na dzisiejszą S1, bądź nawet tą o wyższej klasie. Trzeba przy tym wszystkim pamiętać, że nie robi się tego dla jakiegokolwiek „widzimisię”, ale chodzi tutaj o bezpieczeństwo własne i innych osób, czy to domowników, czy współpracowników.

Warto też dodatkowo zachęcić do podjęcia jedynej słusznej decyzji z powodu tego, iż po prostu jest to dobra inwestycja z szerszego punktu widzenia. W końcu rzadko kiedy broń i amunicja to jedyne „skarby” trzymane w takiej szafie. Nierzadko znajduje się w niej gotówka, dokumenty, czy inne gotowości – a to wszystko sprawia, iż de facto nie dziwi, że szafy na broń spełniające surowe wymagania, czyli S1 i klasy wyższe są coraz bardziej poszukiwanym „meblem” i zabezpieczeniem właśnie. W każdym przypadku zakup takiego swoistego sejfu do przechowywania broni musi być świadomą i w pełni przemyślaną decyzją, aby faktycznie szafa spełniała funkcję jej przeznaczoną.

Stare normy versus nowe

Już minął okres, kiedy to osoby posiadające broń i przechowujące ją zgodnie ze starszymi normami, miały czas na wymianę szafy na tą zgodną z nowym rozporządzeniem. Stara szafa, jeśli jest zgodna z nowymi wymogami – musi zostać potwierdzona przez odpowiednie tabliczki znamionowe, które jednoznacznie wskazują, że wszystkie wymagania pozwalające na zdobycie normy PN-EN 14450, faktycznie zostały spełnione, a możliwość ubiegania się o certyfikat jest drogą otwartą.

Skoro już o samym certyfikacie mowa, który to wszystko potwierdza – nie sposób nie wspomnieć, iż jedynie jednostka która jest do jego wydawania uprawniona w istocie może to zrobić. Mowa tuta o normie PN-EN 14450 Polskiego Komitetu Normalizacyjnego- z której treścią należy się zapoznać, by mieć absolutną pewność, że przechowywana w domu, czy w siedzibie biura broń faktycznie jest przechowywana w należyty sposób i zgodnie z aktualnie obowiązującym prawem. To absolutna podstawa jej posiadania.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *