Nie tylko policjanci, czy pracownicy firm ochroniarskich muszą interesować się tematem przechowywania broni zgodnie z literą prawa i tym jaką rolę w tym pełni szafa pancerna s1 . To temat, który dotyczy każdej osoby posiadającej broń, która uzyskała na to pozwolenie i jest regulowane przez odpowiednie, wydane przez rząd RP rozporządzenie. Właśnie na podstawie tego co mówi owe rozporządzenie w sprawie przechowywania, noszenia i ewidencjonowania broni i amunicji Ministra Spraw Wewnętrznych przygotowaliśmy ten artykuł, który wskazuje na najważniejsze wynikające z niego prawidła, równocześnie zachęcając do poszerzenia tematu wszystkim, których naprawdę ta sprawa dotyczy bezpośrednio.
S1 – szafa na broń spełniająca wymagania
Instytut Mechaniki Precyzyjnej wskazuje na fakt, iż według obowiązujących do 2014 norm (PN-EN 1143-1) szafy klasy „0” według poprzedniej normy spełniające wymogi obecnego rozporządzenia, dzisiaj nie są już w świetle zawiłych przepisów legalne, a o ich prawidłowość zastosowania trzeba się ubiegać. Łatwiej więc wydaje się zastanowić nad zakupem nowej szafy – wymieniając starą na dzisiejszą S1, bądź nawet tą o wyższej klasie. Trzeba przy tym wszystkim pamiętać, że nie robi się tego dla jakiegokolwiek „widzimisię”, ale chodzi tutaj o bezpieczeństwo własne i innych osób, czy to domowników, czy współpracowników.
Warto też dodatkowo zachęcić do podjęcia jedynej słusznej decyzji z powodu tego, iż po prostu jest to dobra inwestycja z szerszego punktu widzenia. W końcu rzadko kiedy broń i amunicja to jedyne „skarby” trzymane w takiej szafie. Nierzadko znajduje się w niej gotówka, dokumenty, czy inne gotowości – a to wszystko sprawia, iż de facto nie dziwi, że szafy na broń spełniające surowe wymagania, czyli S1 i klasy wyższe są coraz bardziej poszukiwanym „meblem” i zabezpieczeniem właśnie. W każdym przypadku zakup takiego swoistego sejfu do przechowywania broni musi być świadomą i w pełni przemyślaną decyzją, aby faktycznie szafa spełniała funkcję jej przeznaczoną.
Stare normy versus nowe
Już minął okres, kiedy to osoby posiadające broń i przechowujące ją zgodnie ze starszymi normami, miały czas na wymianę szafy na tą zgodną z nowym rozporządzeniem. Stara szafa, jeśli jest zgodna z nowymi wymogami – musi zostać potwierdzona przez odpowiednie tabliczki znamionowe, które jednoznacznie wskazują, że wszystkie wymagania pozwalające na zdobycie normy PN-EN 14450, faktycznie zostały spełnione, a możliwość ubiegania się o certyfikat jest drogą otwartą.
Skoro już o samym certyfikacie mowa, który to wszystko potwierdza – nie sposób nie wspomnieć, iż jedynie jednostka która jest do jego wydawania uprawniona w istocie może to zrobić. Mowa tuta o normie PN-EN 14450 Polskiego Komitetu Normalizacyjnego- z której treścią należy się zapoznać, by mieć absolutną pewność, że przechowywana w domu, czy w siedzibie biura broń faktycznie jest przechowywana w należyty sposób i zgodnie z aktualnie obowiązującym prawem. To absolutna podstawa jej posiadania.