Jesteś osobą bezrobotną i martwisz się, że po urodzeniu dziecka nie będziesz mogła liczyć na żadne pieniądze? Pracujesz, ale nie opłacasz składki chorobowej i wiesz, że nie należy Ci się zasiłek macierzyński? Chociaż nie dostaniesz pieniędzy od pracodawcy czy z ZUS-u, to możesz otrzymywać comiesięczny przychód w postaci zasiłku rodzicielskiego, czyli tak zwanego Kosiniakowego. Jak otrzymać pieniądze? Ile wynosi świadczenie?
Kosiniakowe – komu przysługuje?
Świadczenie Kosiniakowe kierowane jest do bezrobotnych kobiet albo zatrudnionych na podstawie umowy cywilnoprawnej, które urodziły dziecko. Co ważne, jeśli jedno z rodziców pracuje na etacie i ma prawo do zasiłku macierzyńskiego, to drugie nie może pobierać Kosiniakowego. Co do zasady, w tym samym czasie, na to samo dziecko nie można pobierać zasiłku macierzyńskiego i rodzicielskiego. Kosiniakowe przysługuje: – osobie bezrobotnej – studentom – rolnikom – osobie zatrudnionej na podstawie umowy cywilnoprawnej, jeśli nie opłacała składki chorobowej – osobie prowadzącej działalność gospodarczą, jeśli nie ma prawa do zasiłku macierzyńskiego.
Zasiłek rodzicielski – przez jaki czas obowiązuje?
Czas, przez jaki obowiązuje zasiłek rodzicielski jest uzależniony od liczby dzieci urodzonych podczas jednego porodu i wynosi: – jedno dziecko – świadczenie zostaje wypłacane przez 52 tygodnie – bliźnięta – zasiłek wypłacany zostaje przez 65 tygodni – trojaczki – 67 tygodni – czworaczki – 69 tygodni – pięcioraczki albo więcej dzieci – 71 tygodni
Ile wynosi zasiłek rodzicielski?
Kosiniakowe jest wypłacane co miesiąc w kwocie 1000 złotych netto. Kwota ta jest wolna od podatku. Świadczenie jest wliczane do dochodu przy ubieganiu się o inne zasiłki, takie jak specjalny zasiłek opiekuńczy, zasiłek pielęgnacyjny. Co ważne, jeśli w ciągu roku od urodzenia dziecka zdecydujesz się na podjęcie pracy, to zasiłek będzie wypłacany dalej, jednak w kwocie zmniejszonej o 50 procent.