Zalety, stosowanie, informacje – sprawdź, czy wiedziałaś to o witaminie C!

PrzechwytywanieNiektóre składniki do pielęgnacji skóry są owiane mrokiem, inne są znacznie bardziej znane – jednym z nich jest witamina C. Jest tak wszechobecna w produktach i zabiegach rozjaśniających, że niezależnie od tego, czy parasz się pielęgnacją skóry, czy nie – wszyscy słyszeli o tym silnym przeciwutleniaczu. Ale jeśli jeszcze nie wprowadziłeś produktu z witaminą C do swojej rutyny, pozwól nam przekonać Cię o wielu powodach, dla których warto. Tutaj dzielimy się wszystkimi szczegółami dotyczącymi witaminy C, w tym jej zaletami i najskuteczniejszymi sposobami jej stosowania. Czytaj dalej, aby uzyskać pełny przewodnik po popularnym składniku przeciwutleniającym, który znajdziesz w serum witamina c .

Czym jest witamina C?

Witamina C jest niezbędnym składnikiem odżywczym niezbędnym do wzrostu i naprawy tkanek wszystkich części ciała, w tym skóry, ale nie jesteśmy w stanie samodzielnie jej wytworzyć. Silny przeciwutleniacz występuje naturalnie w owocach i warzywach i jest powszechnie wytwarzany syntetycznie w produktach do pielęgnacji skóry, takich jak środki nawilżające, toniki i najczęściej serum.

Pierwszą formą witaminy C, o której warto wspomnieć, jest czysta forma, kwas L-askorbinowy. Jest to najbardziej aktywna biologicznie i dobrze zbadana forma witaminy C, ale istnieje również kilka pochodnych witaminy C, takich jak:

  • fosforan askorbylu sodu,
  • palmitynian askorbylu,
  • askorbinian retinylu,
  • askorbinian tetraheksylodecylu,
  • fosforan askorbylu magnezu.

Te pochodne nie są czystą witaminą C, są raczej łączone z innymi składnikami, które mogą pomóc w utrzymaniu stabilnej witaminy C. Więc kiedy te pochodne wchodzą w kontakt ze skórą, uwalniają czystą witaminę C na skórę. Na przykład jeśli produkt zawiera 10 procent jednej z tych pochodnych, mogą one uwalniać tylko 3 procent czystej witaminy C na skórze. Warianty różnią się głównie hydrofilowością (zdolnością do łatwego rozpuszczania się w wodzie) i pH.

Aby zrozumieć, jak działa witamina C, musimy najpierw wiedzieć, jak wolne rodniki uszkadzają skórę. Istnieją trzy rodzaje wolnych rodników. Jesteśmy narażeni na te z powietrza, którym oddychamy (tlenu), dymu papierosowego, promieni UV, stresu i smogu. To nie żart: uszkadzają skórę właściwą i zmieniają DNA, barierę wilgoci, teksturę skóry, kolor i funkcjonowanie komórek.

Korzyści z witaminy C dla skóry

Witamina C to imponujący składnik do pielęgnacji skóry, który okazał się skuteczny w wielu obszarach. Chroni przed stresorami środowiskowymi: jako przeciwutleniacz jedną z głównych funkcji witaminy C jest ochrona skóry. Normalne procesy komórkowe, a także czynniki środowiskowe, takie jak światło ultrafioletowe i zanieczyszczenia, powodują powstawanie wolnych rodników w skórze. Wolne rodniki są z natury niestabilnymi cząsteczkami, które uszkadzają komórki, sprzyjając matowieniu skóry, powstawaniu zmarszczek, a nawet raka. Zwalczając te wolne rodniki, witamina C chroni skórę, utrzymując ją w zdrowiu i poprawiając widoczne oznaki starzenia.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *