Stary dom a pompa ciepła

pipes-4161383_640 (1)

Tak naprawdę każdy dom można zaopatrzyć w pompę ciepła, jednak warto pamiętać, że nie zawsze efekt będzie tak zadowalający jakbyśmy chcieli. Ogrzewanie domu w przypadku nieszczelnego budynku będzie zawsze uciążliwe i drogie. Tutaj tak naprawdę nie ma znaczenia, jakiego systemu będziemy używać do ogrzewania naszych pomieszczeń. Dlatego na samym początku powinniśmy wziąć pod uwagę termoizolację budynku, gdzie chcemy przeprowadzić inwestycję.

https://www.youtube.com/watch?v=_LKtE7byh3g

Pompa ciepła, która będzie zmuszona do pracy w niekorzystnych warunkach będzie pracować w mało ekonomiczny sposób. Koszty samej inwestycji będą wyższe ze względu na konieczność użycia urządzenia o wysokiej mocy. Jeżeli chcemy ogrzać pomieszczenie o dużych stratach ciepła należy zapewnić odpowiednio wysoką temperaturę grzejników. Wysokotemperaturowe pompy ciepła zazwyczaj podgrzewają wodę do około 70 stopni, natomiast stare instalacje wymagają nawet 90 stopni.

Innym rozwiązaniem jest wykorzystanie zwiększonej powierzchni grzejników, jednak w istniejącym domu może to być bardzo kłopotliwe. Przy remoncie na większą skalę można się nad tym zastanowić, jednak w innym przypadku możemy napotkać spore problemy. Dobrym sposobem jest wykorzystanie ogrzewania podłogowego, jednak zamontowanie go w istniejącym domu oczywiście podwyższy koszty inwestycji.

Zmniejszenie strat ciepła w starym domu

Na samym początku powinniśmy zainteresować się właśnie zmniejszeniem strat ciepła w domu. Dzięki temu będziemy mogli wymienić kocioł na pompę. Dzięki takim działaniom zmniejszy się zapotrzebowanie domu na ciepło. Jednocześnie spadnie jednostkowe zapotrzebowanie na ciepło, co poprawi warunki pracy pompy ciepła. Przyszłe koszty eksploatacji będą więc o wiele niższe.

Po termoizolacji naszego budynku będziemy mogli zdecydować się na zainwestowanie w pompę o mniejszej mocy, dzięki czemu będzie ona tańsza. Dodatkowo źródło dolne będzie mogło być mniejsze, co zmniejszy koszty jego wykonania. Termoizolacja zazwyczaj kojarzy się z dociepleniem ścian, jednak istnieją także inne sposoby jej wykonania. Mowa tutaj chociażby o wymianie starych okien oraz drzwi, izolacji dachu albo stropu czy wykonanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.

Pompy ciepła można także wykorzystać do chłodzenia domu. Zazwyczaj takie rozwiązanie dobrze sprawdza się, jeżeli jako dolne źródło wykorzystujemy powietrze. Dzięki temu pompa będzie działała w podobny sposób jak klimatyzator. Bardzo dobrej jakości pompy ciepła znajdziesz na https://karino.pl/

Podsumowanie

Jeżeli chcemy więc zamontować pompę ciepła w starym domu powinniśmy zwrócić uwagę na to, czy budynek jest ocieplony w stopniu odpowiadającym obecnym normom budowlanym. Drugą ważną kwestią lecz nie wymagają jest to, żeby posiadać wodne ogrzewanie płaszczyznowe, czyli inaczej ogrzewanie podłogowe. Dzięki temu pompa ciepła będzie mogła być o wiele wydajniejsza. Dbając o spełnienie tych dwóch warunkach będziemy mogli cieszyć się zmniejszonymi kosztami ogrzewania budynku.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *