Czy opiekunka osób starszych w Niemczech musi znać język niemiecki?

josh-appel-0nkFvdcM-X4-unsplashOpieka nad osobami starszymi to dziedzina, w której jest coraz większe zapotrzebowanie na doświadczonych fachowców. Opiekunki są poszukiwane zarówno w kraju, jak i za granicą. Osoby wykonujące ten zawód najczęściej decydują się na pracę u naszych zachodnich sąsiadów. Można bowiem u nich zarobić nawet kilka razy więcej niż na takim samym stanowisku w Polsce.

Aby zostać opiekunką osoby starszej, trzeba mieć odpowiednie przygotowanie. Zagraniczni pracodawcy czy polskie agencje pracy najczęściej szukają osób, które mają kwalifikacje, doświadczenie, ukończyły odpowiednie kursy i szkolenia. Z tym nie powinno być większego problemu. Obecnie zawód opiekuna osób starszych jest tak popularny, że można ten kierunek znaleźć niemal we wszystkich szkołach policealnych czy centrach kształcenia ustawicznego. Kurs dla opiekunek nie jest skomplikowany ani czasochłonny, dzięki czemu szybko można zdobyć nowe kwalifikacje i otworzyć sobie zupełnie nowe możliwości zawodowe.

A co ze znajomością języka?

Opiekunki osób starszych, które pracują za granicą, muszą w jakiś sposób komunikować się ze swoimi podopiecznymi. Znajomość języka jest więc jak najbardziej wskazana i to w stopniu co najmniej komunikatywnym. Jeśli opiekunka nie zna języka ani trochę, raczej trudno jest oczekiwać, że znajdzie dobre zatrudnienie przy zagranicznym kliencie. Znajomość języka można podszkolić na specjalnych kursach językowych przygotowanych dla opiekunek. Są to zajęcia językowe, które skupiają się przede wszystkim na słownictwie i tych zagadnieniach, które będą później potrzebne opiekunkom w codziennej pracy z pacjentem. Solidnie prowadzony niemiecki dla opiekunek w ciągu kilku tygodni czy miesięcy jest w stanie przygotować opiekunkę do pracy za granicą. Warto w takie zajęcia zainwestować. Co więcej, bardzo często są one opłacane przez pracodawcę, nie trzeba więc wydawać własnych pieniędzy.

Konieczne odpowiednie predyspozycje

Aby pracować jako opiekun osób starszych, nie wystarczy mieć odpowiednich kwalifikacji czy znajomości języka. W tej pracy bardzo ważne są również predyspozycje, cechy charakteru i osobowości. Nie zapominajmy, że najczęściej opiekunki mają do czynienia z osobami starszymi, mocno schorowanymi, które mogą być uciążliwe, niezbyt przyjaźnie nastawione. Konieczna jest duża doza cierpliwości, otwartości, komunikatywności, a także umiejętność szybkiego przystosowywania się do nowych warunków zatrudnienia. Opiekunki bardzo często pracują w systemie zmianowym, raz u jednego, raz u innego pacjenta. Trzeba również być osobą dobrze zorganizowaną, gdyż praca wymaga sumienności, terminowości, wykonywania wszystkich zabiegów zgodnie z planem czy podawania o czasie leków. Zanim zdecydujemy się na kurs dla opiekunek osób starszych, dobrze jest przez chwilę zastanowić się, czy na pewno jest to zajęcie dla nas.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *