Wielu pracowników budowlanych ginie co roku w wypadkach wykopowych. Często wynika to z zawałów spowodowanych złymi metodami stabilizacji gleby. Na szczęście istnieje wiele rzeczy, które firma lub załoga mogą zrobić, aby gleba w miejscu pracy pozostała wystarczająco stabilna, aby ciężkie maszyny mogły działać bez zwiększania ryzyka zakleszczenia.
Chcesz wiedzieć jak zacząć? Poznaj metody stabilizacji gruntu. Przyjrzymy się tylko niektórym z tych metod, abyś mógł zobaczyć, jakie opcje masz dostępne jako pracownik, brygadzista lub właściciel firmy. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o metodach i materiałach, których możesz użyć do ustabilizowania gleby.
Materiały stabilizujące glebę
Najpierw omówimy niektóre materiały użyte do stabilizacji gleby. Można ich używać z różnymi metodami.
1. Wapno
Wapno gaszone jest najczęściej stosowane do stabilizacji podłoży i podłoży drogowych, szczególnie w glebie gliniastej lub silnie plastycznej. Wzmacnia glebę, aby była bardziej stabilna. Wapno pomaga również usuwać wodę z gleby, co pozwala jej bardziej zagęszczać się.
2. Cement
Jedną z najpopularniejszych opcji stabilizacji gruntu jest cement. Po zmieszaniu gleby z cementem nazywa się ją cementem gruntowym. Materiał ten może być stosowany w różnych typach gleby, dzięki czemu jest niezwykle wszechstronny.
Często do cementu i gleby dodaje się inne materiały, takie jak wapno, siarczan sodu lub popioły lotne, aby stabilizacja gruntu była jeszcze lepsza. Dodatki te dobierane są w zależności od rodzaju gleby, o której mowa.
3. Asfalt
Dwa przykłady materiałów bitumicznych to smoła i asfalt. Pomagają one w zwięzłości gleby, co poprawia stabilność i zmniejsza wchłanianie wody. Te z kolei zapobiegają erozji gleby.
Cztery metody stabilizacji gruntu stosowane w bitumie to:
-
Stabilizacja asfaltu w glebie
-
Stabilizacja bitumu piaskowego
-
Olejowana ziemia
-
Wodoodporna mechaniczna stabilizacja
Wybór zastosowanej metody zależy od rodzaju gruntu, który zostanie zmieniony.
4. Związki chemiczne
Chociaż istnieje wiele substancji chemicznych, które można dodać do gleby w celu poprawy stabilności, trzy najbardziej popularne to:
• Chlorek sodu
• Chlorek wapnia
• Krzemian sodu
Wszystkie one działają w podobny sposób i pomagają zagęścić glebę, czyniąc ją bardziej stabilną. Robią to, zwiększając retencję wody w glebie, aby pomóc poszczególnym cząsteczkom lepiej trzymać się razem.
Dodawanie chemikaliów w celu stabilizacji ma dwie wady – po pierwsze, muszą być one stosowane kilkakrotnie z powodu strat chemicznych w wyniku wymywania. Po drugie, aby aplikacja była skuteczna, muszą osiągnąć określony poziom wilgotności. Wiedz, aby o tym pamiętać, decydując się na chemiczną stabilizację gleby.
5. Geowłókniny
Tkaniny stosowane do budowy gleby są znane jako geowłókniny. Są porowate i mają wiele różnych opcji, w zależności od rodzaju projektu i rodzaju gleby, z którą pracujesz. Wydają się jedną z najlepszych obecnie dostępnych metod stabilizacji gruntu.