Metody stabilizacji gruntu – jakie materiały wybrać?

crack-995370_960_720Wielu pracowników budowlanych ginie co roku w wypadkach wykopowych. Często wynika to z zawałów spowodowanych złymi metodami stabilizacji gleby. Na szczęście istnieje wiele rzeczy, które firma lub załoga mogą zrobić, aby gleba w miejscu pracy pozostała wystarczająco stabilna, aby ciężkie maszyny mogły działać bez zwiększania ryzyka zakleszczenia.

Chcesz wiedzieć jak zacząć? Poznaj metody stabilizacji gruntu. Przyjrzymy się tylko niektórym z tych metod, abyś mógł zobaczyć, jakie opcje masz dostępne jako pracownik, brygadzista lub właściciel firmy. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o metodach i materiałach, których możesz użyć do ustabilizowania gleby.

Materiały stabilizujące glebę

Najpierw omówimy niektóre materiały użyte do stabilizacji gleby. Można ich używać z różnymi metodami.

1. Wapno

Wapno gaszone jest najczęściej stosowane do stabilizacji podłoży i podłoży drogowych, szczególnie w glebie gliniastej lub silnie plastycznej. Wzmacnia glebę, aby była bardziej stabilna. Wapno pomaga również usuwać wodę z gleby, co pozwala jej bardziej zagęszczać się.

2. Cement

Jedną z najpopularniejszych opcji stabilizacji gruntu jest cement. Po zmieszaniu gleby z cementem nazywa się ją cementem gruntowym. Materiał ten może być stosowany w różnych typach gleby, dzięki czemu jest niezwykle wszechstronny.

Często do cementu i gleby dodaje się inne materiały, takie jak wapno, siarczan sodu lub popioły lotne, aby stabilizacja gruntu była jeszcze lepsza. Dodatki te dobierane są w zależności od rodzaju gleby, o której mowa.

3. Asfalt

Dwa przykłady materiałów bitumicznych to smoła i asfalt. Pomagają one w zwięzłości gleby, co poprawia stabilność i zmniejsza wchłanianie wody. Te z kolei zapobiegają erozji gleby.

Cztery metody stabilizacji gruntu stosowane w bitumie to:

  • Stabilizacja asfaltu w glebie

  • Stabilizacja bitumu piaskowego

  • Olejowana ziemia

  • Wodoodporna mechaniczna stabilizacja

Wybór zastosowanej metody zależy od rodzaju gruntu, który zostanie zmieniony.

4. Związki chemiczne

Chociaż istnieje wiele substancji chemicznych, które można dodać do gleby w celu poprawy stabilności, trzy najbardziej popularne to:

Chlorek sodu

Chlorek wapnia

Krzemian sodu

Wszystkie one działają w podobny sposób i pomagają zagęścić glebę, czyniąc ją bardziej stabilną. Robią to, zwiększając retencję wody w glebie, aby pomóc poszczególnym cząsteczkom lepiej trzymać się razem.

Dodawanie chemikaliów w celu stabilizacji ma dwie wady – po pierwsze, muszą być one stosowane kilkakrotnie z powodu strat chemicznych w wyniku wymywania. Po drugie, aby aplikacja była skuteczna, muszą osiągnąć określony poziom wilgotności. Wiedz, aby o tym pamiętać, decydując się na chemiczną stabilizację gleby.

5. Geowłókniny

Tkaniny stosowane do budowy gleby są znane jako geowłókniny. Są porowate i mają wiele różnych opcji, w zależności od rodzaju projektu i rodzaju gleby, z którą pracujesz. Wydają się jedną z najlepszych obecnie dostępnych metod stabilizacji gruntu.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *