Własna działalność to pewien komfort i spokój, ponieważ nikt nami nie rządzi, nikt nami nie dyryguje. Sami decydujemy, co, jak i kiedy robimy. Własna działalność to jednak również duże ryzyko, ogromna odpowiedzialność. Jeżeli coś pójdzie nie tak, to właściciel ponosi konsekwencje. W tym przypadku my, jako przedsiębiorca.
Finansowanie działalności gospodarczej.
Nawet, jeżeli mamy pomysł na własną działalność to musimy zdobyć środki pieniężne, które pozwolą nam na uruchomienie naszej firmy. Najlepszym sposobem jest finansowanie działalności z własnych środków pieniężnych, jeżeli ich jednak nie posiadamy, to nie martwmy się. Możemy spróbować zdobyć potrzebną kwotę w inny sposób. Oczywiście chodzi tu o legalne sposoby pozyskiwania pieniędzy na otwarcie własnej działalności gospodarczej.
Warto spróbować pozyskać potrzebną kwotę z kredytów bankowych, leasingów, pożyczek, czy dotacji pochodzących ze źródeł publicznych. Dotacje mogą być z urzędu pracy, ale także z funduszy unijnych. Warto zaznaczyć, że tylko i wyłącznie dotacje są sposobem finansowania działalności gospodarczej, którego nie musimy zwracać. Trzeba jednak spełnić określone warunki, aby dotację taką otrzymać. Dodatkowo trzeba spełnić warunki po uruchomieniu działalności, które umożliwią nam bezzwrotne otrzymanie pieniędzy.
Zazwyczaj działalność musi funkcjonować jakiś minimalny ustalony odgórnie okres czasu, aby pieniądze zachować, w innym przypadku konieczny jest zwrot otrzymanej wcześniej sumy. Zależnie od tego czy otrzymamy środki z urzędu pracy, czy z dotacji unijnych, wymogi konieczne do spełnienia mogą się różnić. Nie każdy, kto mógłby się starać o środki z UP może wnioskować o dofinansowanie z Unii Europejskiej. Obydwie te formy dofinansowania przedsiębiorstw mają wspólny cel, pomóc młodym i nowym przedsiębiorcom otworzyć działalność, i utrzymać się na rynku. Stawia się na innowacyjność, zaradność, pomysłowość. Dziś przedsiębiorstw na rynku jest masa, dlatego bardzo liczy się pomysł przyszłego przedsiębiorcy na jego własną działalność.
Wiele przedsiębiorców zastanawia się nad kredytem, a także leasingiem, który zagwarantuje zakup potrzebnych sprzętów do świadczenia usług w działalności. Leasing jest o tyle dobrym rozwiązaniem, że nie zmniejsza naszej zdolności kredytowej. Można go uzyskać praktycznie od pierwszego dnia działalności. Istnieje masa firm leasingowych, dlatego warto przyjrzeć się ofercie kilku z nich.
Formalności są dosyć proste do wypełnienia, a po skończeniu rat leasingowych, mamy możliwość wykupu sprzętu, który spłacaliśmy. Zazwyczaj wykup na własność jest możliwy za jakąś symboliczną kwotę. Leasing to także możliwość odliczenia rat, które przedsiębiorca musi spłacać.
Kredyt jest trudniej dostać
W przeciwieństwie do leasingu, przy kredycie nasza zdolność kredytowa się zmniejsza. W razie zaistnienia konieczności zakupu dodatkowego sprzętu, nie będziemy mogli zakupić go na raty kredytowe, ponieważ nasza zdolność kredytowa może być za niska. Prawda jest taka, że banki boją się udzielać kredyty firmom, które istnieją krótki okres czasu. Żeby móc bez problemu uzyskać kredyt, firma musi od jakiegoś czasu funkcjonować na rynku i uzyskiwać dochody. Często bywa również, że banki żądają zabezpieczenia kredytu udzielanego na prowadzenie działalności. Jeżeli mamy własną siedzibę to nie ma problemu, bo nasz lokal może być tym zabezpieczeniem. Wiele nowych firm nie ma jednak takiego zabezpieczenia a lokal, w jakim funkcjonują jest zazwyczaj wynajmowany.
Czy warto szukać sposobu na dofinansowanie działalności?
Warto szukać pomocy w postaci jakiegokolwiek dofinansowania działalności, którą planujemy otworzyć, czy już otworzyliśmy. Dobrze jest jednak, gdy przedsiębiorca posiada jakąś dodatkową sumę pieniędzy ze swoich środków. Jest to zabezpieczenie w razie problemów z uzyskaniem kredytu, leasingu czy dotacji na rozwój własnego przedsiębiorstwa. Pieniądze są bardzo ważne, bez nich nawet najlepszy pomysł na biznes nie ma szans na rozwój i przyniesienie zysków.
Autorem artykułu jest pracownik portalu finansowego exprescredit.pl