Specyficzna praca opiekunki osoby starszej

dependent-441408_640

Praca opiekunki osób starszych w poszczególnych krajach europejskich, między innymi w Niemczech czy Austrii, jest przedmiotem wielu skrajnych opinii. Przez niektórych jest to zajęcie bardzo chwalone, głównie ze względu na zarobki, przez niektórych krytykowane – ze względu na niesprzyjające warunki pracy.

Jak zostać opiekunką osób starszych?

Przeglądając sieć internetową, można napotkać wiele ofert dotyczących pracy opiekunki osób starszych. Są to oferty wystosowywane przez agencje pracy działające na terenie Polski. Na witrynach internetowych tych agencji można znaleźć informacje o warunkach, które trzeba spełnić, aby takie zatrudnienie otrzymać, a także informacje o sposobie aplikacji. Decydując się na podjęcie współpracy z daną agencją, warto sprawdzić jej kompetencje, pośrednictwo pracy powinno być rzetelną firmą, która zachowuje wysoki poziom dbałości o swojego pracownika.

Czy w praktyce łatwo jest dostać się na tego rodzaju stanowisko? Ponieważ praca opiekunki wiąże się z koniecznością stałej i niezakłóconej komunikacji pracownika z klientem (w tym wypadku osobą starszą), warunkiem niezbędnym w większości agencji jest znajomość języka niemieckiego, angielskiego lub innego, w zależności od tego, do jakiego kraju chcemy wyjechać. Często dodatkowym wymogiem jest także posiadanie doświadczenia w opiekowaniu się starszą osobą. Niektóre firmy pośrednictwa pracy wymagają od aplikujących wykształcenia paramedycznego (np. ukończenia szkoły pielęgniarskiej lub przebytego kursu opieki).

Jak wygląda praca opiekunki osób starszych?

BREG-REVOLUTIONKażdy senior wymagający opieki jest inny, toteż nie da się jednoznacznie sprecyzować zakresu wykonywanych przez opiekuna czynności. Ponieważ podeszły wiek wiąże się z ograniczeniami, jeżeli chodzi o możliwość samodzielnej pielęgnacji i wykonywania podstawowych codziennych obowiązków, praca opiekunki osób starszych koncentruje się właśnie na tych aspektach. W rachubę wchodzi zatem pomoc przy prowadzeniu domu, gotowanie, sprzątanie, pranie, chodzenie po zakupy, załatwianie spraw urzędowych, itp. Druga rzecz to czynności pielęgnacyjne, a więc pomoc przy myciu, ubieraniu, czesaniu. Inne zadania to czytanie podopiecznemu, wychodzenie z nim na spacery, czyli w skrócie – dotrzymywanie towarzystwa.

Zakres zadań opiekunki może być rozszerzony, jeżeli dana osoba jest chora lub niepełnosprawna. Obowiązkiem może być wtedy podawanie lekarstw, wykonywanie drobnych zabiegów, karmienie podopiecznego, wykonywanie z nim ćwiczeń i innych czynności rehabilitacyjnych.

Czy to dobra praca?

Niestety, praca opiekunki nie jest dla każdego. Niejednokrotnie trzeba wykazać się wysoką odpornością zarówno psychiczną, jak i fizyczną w tego rodzaju pracy. Opieka nad osobami starszymi nie zawsze oznacza lekką pracę w przyjemnej atmosferze, polegającą na spędzaniu czasu z miłym seniorem.

Pamiętajmy, że jeśli trafimy na osobę obłożnie chorą lub posiadającą bardzo trudny charakter, może być nam ciężko podołać takiej pracy. Dużo zależy jednak od naszych własnych predyspozycji charakterologicznych, a także od naszych kompetencji. Generalnie, im lepsza znajomość języka, tym większe pole manewru i większa szansa na zdobycie dobrej, popłatnej pracy.

Artykuł powstał we współpracy z Instytutem Szkoleniowym Berlin

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

1 komentarz do “Specyficzna praca opiekunki osoby starszej

  1. 20 kwietnia 2017 at 08:03

    W Polsce za taką prace otrzymuje się śmieszne pieniądze. Chyba, że pracujemy prywatnie bez pośredników i agencji. Ale i tak trzeba trawić na wyjątkową okazję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *